Медики Хмельницької міської лікарні почали вимагати від військовозобов’язаних надати «дозвіл від ТЦК» для планової госпіталізації.
«На наступний ранок я приїхав до лікарні, мене спрямували до завідувачки відділення. Показав їй електронне направлення. Вона сказала, що електронне не підходить, має бути паперове. Потім вона спитала: “Де ваша довідка з військкомату?” Я уточнив: “Яка довідка?” Вона відповіла: “Що ви лягаєте на госпіталізацію”. Я пояснив, що вперше про таку довідку чую і що мені погано і взагалі прийшов, щоб мені допомогли. Тоді вона пообіцяла: вже чисто по-людськи покладе в лікарню. І далі вже ніяких особливостей не було. Я так розумію, що у них є якась усна вказівка вимагати дозвіл від ТЦК», — розповідає Едуард.
Надати “дозвіл від ТЦК” для планової госпіталізації. Про таку вимогу медиків Хмельницької міської лікарні повідомив місцевий мешканець Едуард (ім’я змінене). За словами чоловіка, зрештою його таки поклали на три тижні у стаціонарне відділення. Але лише після того, як він почав ставити додаткові запитання щодо такої висунутої умови, повідомляє ГО «Жар».
Відписки замість відповіді на запит
На прохання громадських активістів пояснити, як саме зараз має відбуватися процес планової госпіталізації для військовозобов’язаних, у Хмельницькій міській лікарні надали відповідь «доволі дивну і порізану, але принаймні з одним корисним меседжем: в закладах мають приймати й електронні, і паперові направлення. Тож вимогу надати саме паперове направлення можна розцінювати як неправомірну».
Коментуючи ситуацію, начальник управління охорони здоров’я Хмельницької міськради Борис Ткач сказав, що медики справді тепер просять у пацієнтів принести підтвердження на планову госпіталізацію від територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
«Якщо потрібна ургентна допомога, інфаркт, інсульт, привезла швидка, треба оперувати чи щось іще, тут про таке мова не йде. Тоді невідкладна допомога надається всім, незалежно від віку і від ТЦК. У випадку планового лікування дійсно ми просимо надати підтвердження, що у військовозобов’язаного нема зараз повістки на руках, і він не ухиляється від військової служби. Ніякими медичними документами це не передбачено. Але від ТЦК, по-моєму, був такий лист місяців два чи, може, навіть три тому — десь так (розмова відбувалася 27 вересня). Зараз у мене перед очима його немає, я вам не скажу», — зазначив Борис Ткач.
Громадські активісти нагадують, що ніде в законодавстві ні про які додаткові довідки для госпіталізації не сказано. Та й самого листа від ТЦК їм не показали. Ба більше: в управлінні охорони здоров’я, яке й очолює Борис Ткач, на запит відповіли зворотне: ніяких документів, на підставі яких у лікарнях громади можуть вимагати дозвіл на планову госпіталізацію від ТЦК для військовозобов’язаних чоловіків, в управління не надходило.
Отож у реальності ситуація існує, а на папері, принаймні публічно, — ні.
Планова чи ургентна: де межа?
На думку Бориса Ткача, такі нововведення із госпіталізацією не впливають на якість надання медичної допомоги та не можуть розцінюватися як відмова у її наданні.
«Тут ідеться саме про планову допомогу. А вона може бути відтермінованою. Тобто це не означає, що така допомога має бути сьогодні. Планова може бути і за тиждень, за два, за місяць, за кілька місяців», — вважає начальник управління охорони здоров’я міської ради.
Окрім того, посадовець додав: хоча інформацію про кількість планових госпіталізацій саме військовозобов’язаних окремо не збирають, загалом показник таких госпіталізацій порівняно із минулим роком у закладах Хмельницької тергромади не скоротився.
Та чи завжди можна чітко визначити, коли людина потребує ургентної допомоги? За словами анестезіолога Павла Сільковського, є групи гострих станів і хронічних проблем, де межа між ними дуже чітка. Проте також є велика група захворювань, де ця межа стерта.
«Там є маневр для лікаря. Як він напише, такою і буде госпіталізація: хоч плановою, хоч ургентною», — каже Павло Сільковський.
Як пояснює анестезіолог, до однозначно гострого стану належать, зокрема, гострий апендицит, перитоніт, ниркова колька, різні отруєння.
«Це однозначно гострий стан. Тут не може бути планової госпіталізації. Тільки ургентна», — зазначає медик.
Натомість, зокрема, відставання у розвитку, плоскостопість, алопеція (облисіння) — це хронічні проблеми, при яких не може бути ургентної госпіталізації. Водночас існують хронічні стани, загострення яких може потребувати ургентної госпіталізації.
«Наприклад, підвищений артеріальний тиск, гіпертензія — це хронічний стан. Але лікар може написати “гіпертензивний криз”. Таке цілком може статися у разі гіпертензії як ускладнення хронічного стану. І це вже показ до ургентної госпіталізації. Може бути хронічний холецистит, панкреатит, пієлонефрит тощо. А лікар може дописати одне слово “загострення”. А при загостренні хронічного холециститу, панкреатиту, пієлонефриту госпіталізація стає ургентною», — пояснює Павло Сільковський.
Що каже законодавство?
Право кожної людини на медичну допомогу гарантоване статтею 49 Конституції. Згідно із основним Законом України, держава створює умови для ефективного і доступного медичного обслуговування всіх громадян. Основним же Законом в Україні, який регулює сферу охорони здоров’я, є Закон України «Про систему громадського здоров’я». За словами юриста Олександра Гумірова, у законодавстві не зазначені додаткові умови для надання людині медичної допомоги чи медичних послуг.
«Законодавство України не містить вимоги надання дозволу ТЦК як умови отримання медичної допомоги чи медичних послуг. Стаття 19 Конституції встановлює, що держава в цілому і кожен державний чиновник повинні діяти виключно в межах і в спосіб, передбачений Конституцією та законом. Тобто для держави і чиновників діє правило “заборонено все, що не дозволено”. Тож вимагати дозвіл, який не передбачений, заборонено», — коментує Олександр Гуміров.
Юрист додає, статтею 19 Конституції України визначено: ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
«Якщо хтось вимагає від людини дозвіл чи довідку від ТЦК для планової госпіталізації, він здійснює самоуправство і перевищує свої повноваження. Це кримінальний злочин. За самоуправство (ст. 356 ККУ) передбачено покарання у вигляді штрафу та виправних робіт. Як адвокат раджу тим, хто стикнувся з цією проблемою, прямо на місці викликати поліцію і подавати заяву про злочин», — зазначає юрист.