Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» є юридичною особою (господарським товариством), створеним відповідно до чинного законодавства України та діє відповідно до положень Цивільного та Господарських кодексів України, ЗУ «Про акціонерні товариства» та ін. нормативно-правових актів України.
Водночас, як підприємство критичної інфраструктури, газорозподільна компанія «Хмельницькгаз» – ОПЕРАТОР ГРМ, працює в посиленому режимі воєнного стану 24/7, безперебійно здійснюючи розподіл газу до понад 400 тис. споживачів Хмельниччини та на тисячі підприємств, в тому числі і тимчасово переміщені. Наразі 2 тис. газовиків області на професійному рівні забезпечують усі складні технологічні процеси, аби система газорозподілу працювала в штатному режимі та була готова зреагувати на будь-які непередбачені виклики та форс-мажорні обставини. Адже на часі – енергетична безпека країни та Хмельниччини зокрема.
Відтак, підприємство входить до ТОП-10 «Кращих» та категорії «великих» платників податків України, з початку 2022 року сплочено близько 283 млн.грн. податкових відрахувань. Окрім того, АТ «Хмельницькгаз» – одне з найбільших роботодавців Хмельниччини, що надає гарантовані робочі місця та соціальні гарантії 2 тис. співробітникам, серед яких чимало і ВПО з різних областей України.
Наразі близько 80 газовиків зі зброєю в руках на передовій, частина з яких вже вдруге захищають Україну від рашистської навали. А «Хмельницькгаз» з перших днів війни забезпечує фронт транспортними засобами, паливом, гуманітарними вантажами та медикаментами, військовою амуніцією. Лише в листопаді в рамках спільного проекту з Хмельницькою ОВА на потреби фронту виготовлено та передано близько 600 мобільних пічок-буржуйок.
Прикро та вкрай небезпечно, що саме у розпал війни, В. Дячок використовує об’єкти соціальної сфери громади в надуманому протистоянні з газовиками, тим самим маніпулюючи суспільною думкою. А головне – наражає їх на пряму небезпеку, звинувачуючи газовиків та створюючи негативний імідж газорозподільній компанії.
Тож викладемо факти по суті.
У 2019 році до АТ «Хмельницькгаз» звернувся представник Розсошанської громади з відповідною заявою щодо припинення розподілу природного газу до дитячого садка у с. Ружичанка та до Розсошанської сільської ради в зв’язку з закінченням опалювального періоду, (а не, як зазначає автор, що газовики «відрізали від газопостачання» дані об’єкти). Адже проведення комплексу технічних заходів з припинення-відновлення розподілу газу регламентуються чинним законодавством та підписанням відповідного пакету документів.
Однак, якщо у дитячому закладі сільрада вирішила встановити твердопаливний котел, то до будівлі Розсошанської с/р, оминаючи отримання необхідних дозволів на відновлення доставки газу (згідно переліку документації), визначеною Кодексом ГРМ та Правилами безпеки систем газопостачання, затверджених НКРЕКП), – пан Дячок самовільно відновив газопостачання, «зірвавши» пломбу на газовому вводі. Тож даний кричущий факт є прямим порушенням чинного законодавства, а головне – наражає на небезпеку та створює загрозу життю, здоров’ю як відвідувачів, так і працюючих. Оскільки на даному об’єкті соціальної сфери на момент незаконної подачі газу не були проведені роботи по технічному обслуговуванню газових мереж та приладів, не перевірена спеціалізованою організацією димо-вентиляційна система, а також був відсутній сигналізатор чадного газу та мали місце інші грубі порушення Правил безпеки систем газопостачання. Окрім того, в цілісну систему газорозподілу самовільно втрутились «сторонні особи з вулиці», які не мають жодного відношення до газу та не несуть будь-якої відповідальності за наслідки вчинених ними протизаконних дій. Вкотре зауважимо, що технічні роботи з відновлення газопостачання мають виконувати виключно спеціалісти – представники газорозподільної компанії. Тож у разі вибуху, витоку газу, аварійної ситуації та, не доведи Господи, нещасного випадку – хто б ніс відповідальність? Пан Дячок? Отож.
Кричуща ситуація з порушенням правил безпеки, норм та вимог законодавства повторилась, на жаль, вдруге і з Михайлівською ЗОШ I– III школою у 2021 році та є прямою відповідальністю автора за протизаконне самовільне відновлення газопостачання та створення небезпечної ситуації. Тож не «Хмельницькгаз» «хоче» стягнути з сільської школи кошти, а автор створив прецедент та грубо порушив Правила безпеки систем газопостачання України, вимоги Кодексу газорозподільних систем України. А саме, було здійснено:
- самовільне та несанкціоноване відновлення розподілу газу
- відмовлено у доступі до об’єкта представнику Оператора ГРМ
- зірвано пломбу на вхідному крані та самовільно «знято» глушку
- залишено кран у «відкритому» положенні
- не надано газовикам доступу до шкільної котельні
Чи задумався автор хоч на хвилину про непередбачувані наслідки, які могли б виникнути після заподіяних дій? Зі слів В. Дячка, «газовики чудять», вимагаючи дотримання вимог чинного законодавства.
Адже, самовільно відновлюючи газопостачання, на небезпеку наражався дитячий колектив! Оскільки було невідомо, в якому стані (чи технічно справному) перебуває система газорозподілу до школи, чи справні газові прилади, як функціонує димо-вентиляційна та чи працює взагалі система оповіщення?
Детальніше: АТ «Хмельницькгаз» 29 квітня 2021 року припинив газопостачання за заявою споживача по закінченню опалювального періоду за адресою Хмельницький район с. Михайлівка, вул. Центральна, 11, Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів. Про що було складено відповідний акт та здійснено пломбування вхідної засувної арматури газопроводу.
Зокрема, на об’єкт «Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» закрито кран на стояку, поставлено заглушку та опломбовано пломбою.
Відповідно до пп. 4.-6 глави 7 розділу IV Кодексу ГРМ пломбування та розпломбування газового обладнання на об’єктах споживачів, що пов’язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу.
Відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п’яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
Проте, представниками Розсошанської сільської ради без відома Оператора ГРМ здійснено несанкціоноване відновлення газопостачання та несанкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи. Причому розмір необлікованого об’єму спожитого природного газу склав 126 606,72 м. куб., вартість якого становить 2 891 279,82 грн. в період з 23.05.2021 р. по 22.11.2021 р., з урахуванням номінальної потужності газоспоживаючого обладнання.
Відповідно до пп.2 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об’ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване відновлення газоспоживання.
Відповідно до ч. 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ несанкціоноване відновлення газоспоживання – це виявлений після складання акту про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об’єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об’єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.
На закид щодо необхідності встановлення модемів-приладів дистанційної передачі даних лічильника вчергове зазначаємо, що облаштування вузлів обліку газу даними пристроями є вимогою законодавства.
Відповідно до п. 4 Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», власникам комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які встановлені на об’єктах побутових споживачів) – необхідно забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку у зазначені терміни.
Таким чином, останній строк для встановлення приладів дистанційної передачі даних (модемів) вийшов ще 10.03.2018 року.
Щодо придбання приладів дистанційної передачі даних – то це вибір споживача. Модем можна придбати як у «Хмельницькгазі», так і на українських заводах-виробниках. Однак, прилад має відповідати технічним вимогам, параметрам та характеристикам.
Дійсно, як зазначає пан Василь Дячок, ця зима – найважча для кожного з нас. Тому маємо спільно працювати на Перемогу та беззаперечно дотримуватися вимог законодавства, особливо, коли мова йде про заклади соціальної сфери – школи, садочки, лікарні та безпеку сотень людей.
Зауважимо, що проходження процедури відновлення розподілу газу є дійсно тривалою та вимагає попередньої підготовки, виконання усіх вимог. Однак, це не вигадки «Хмельницькгазу»: за такою процедурою, встановленою Кодексом ГРМ, працюють усі ОПЕРАТОРИ ГРМ України та надавачі послуг.
Адже дороговартісний газ потребує обліку, окрім того, задля безпеки споживання зношеними газорозподільними мережами, яким понад 60 років – і беззаперечного дотримання правил безпеки тощо.
Водночас зауважимо, що тариф на розподіл газу встановлюється не АТ «Хмельницькгаз», а державним регулятором НКРЕКП. Як і вартість послуг, що розраховується відповідно до державних будівельних норм, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації актів законодавства Європейського Союзу у сфері технічного регулювання» та ін.)
Наразі інформуємо, що із складом акціонерів АТ «Хмельницькгаз» можна ознайомитися на офіційному сайті компанії, серед яких, до прикладу, 25% +1 акція Статутного капіталу Товариства належить АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», яке є власністю держави.
Водночас наголошуємо, що АТ «Хмельницькгаз» не продає газ та не встановлює вартість газу, а здійснює виключно розподіл енергоносія.
Тож на наше переконання, війна – не час для неприязні, а спільної мобілізації зусиль задля Перемоги.