24 лютого 2022 року збройна агресія російської федерації, що тривала з 2014 року на окремих територіях України, переросла у широкомасштабне збройне вторгнення російських військ в Україну. У зв’язку з цим Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан. Тож майже 10 місяців Україна протистоїть широкомасштабному збройному нападу російської федерації та змушена жити в нових умовах та реаліях воєнного стану.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, в умовах воєнного стану забороняється проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування.
Частина перша статті 20 Виборчого кодексу України (далі – Кодекс) встановлює, що в разі введення в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану виборчий процес загальнодержавних виборів та/або виборчий процес відповідних місцевих виборів, що відбуваються на цих територіях або їх частині, припиняється з дня набрання чинності відповідним указом Президента України.
Разом з тим згідно з абзацом п’ятим частини першої статті 20 Кодексу після припинення чи скасування дії режиму воєнного стану перебіг відповідного виборчого процесу, припиненого у зв’язку з цим, розпочинається з початку.
Слід також враховувати, що за Конституцією України чергові вибори до Верховної Ради України відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень Верховної Ради України (тобто наступні – 29 жовтня 2023 року), а чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю березня п’ятого року повноважень Президента України (тобто наступні – 31 березня 2024 року) (частина перша статті 77, частина п’ята статті 103).
Тож питання організації підготовки і проведення загальнодержавних та місцевих виборів гостро постане одразу після припинення чи скасування воєнного стану в Україні. Руйнівні наслідки, спричинені воєнними злочинами російської федерації та її збройних сил в Україні, серед яких передусім знищення критично важливих об’єктів інфраструктури, криза з переміщенням громадян, що змушені були покинути свої домівки, вже сьогодні засвідчують необхідність прогнозування можливих проблемних питань, що постануть під час майбутнього проведення виборів, перегляду з цією метою виборчого законодавства України та внесення до нього відповідних системних змін задля забезпечення сприяння реалізації виборчих прав громадян і належного адміністрування виборчих процесів у повоєнний період.
Таким чином, Центральна виборча комісія, керуючись покладеними на неї законами України повноваженнями, спираючись на багаторічний досвід і практику адміністрування виборчих процесів, беручи до уваги пропозиції міжнародних інституцій та інститутів громадянського суспільства, діяльність яких пов’язана з громадським контролем дотримання та захистом виборчих прав громадян, вбачає за можливе надати підготовлені пропозиції, які можуть стати основою для удосконалення виборчого законодавства, спрямованого на забезпечення організації підготовки і проведення виборів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні, з урахуванням остаточних наслідків збройної агресії російської федерації та потреб післявоєнної відбудови.
Зважаючи на необхідність забезпечення реалізації виборчих прав громадян на загальнодержавних виборах (виборах до Верховної Ради України десятого скликання, виборах Президента України) після припинення чи скасування воєнного стану в Україні (у разі, якщо початок виборчого процесу таких виборів накладеться на період післявоєнної відбудови), Комісією за участі міжнародних партнерів та громадських організацій розроблено проєкт Закону України “Про особливості забезпечення організації та проведення загальнодержавних виборів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні” (далі – законопроєкт).
Під час підготовки відповідних пропозицій Комісією насамперед було враховано, що мільйони громадян України вже змушені були залишити або покинути своє місце проживання у результаті чи з метою уникнення негативних наслідків збройної агресії російської федерації, тимчасової окупації нею частини території України або через інші обставини воєнного характеру. Частина з них переїхала в межах України, а частина – за кордон. Очевидно, що таке переміщення населення створить нові виклики для адміністрування виборчих процесів, що мають розпочатися у повоєнний період.
Так, законопроєктом пропонується врегулювати можливість організації і проведення голосування, крім виборчих дільниць передбачених Кодексом, також на додаткових виборчих дільницях (на території України) та додаткових закордонних виборчих дільницях, утворених на тимчасовій основі.
- У винятковому випадку у разі відсутності в межах звичайної виборчої дільниці необхідного приміщення для дільничної виборчої комісії та/або приміщення для голосування, робота дільничної виборчої комісії та голосування виборців можуть організовуватися у тимчасових спорудах (наметах, павільйонах тощо), що відповідають встановленим законодавством вимогам.
- Голосування проводиться у спеціально відведених та облаштованих приміщеннях, у тому числі розташованих у тимчасових спорудах, в яких обладнуються спеціальні конструкції для таємного голосування (кабіни чи стійки для таємного голосування тощо) та визначаються місця видачі виборчих бюлетенів і встановлення виборчих скриньок.
- У відповідних статтях Кодексу фраза «чи кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України» замінена на «основ національної безпеки України»
- 4. На звичайних та спеціальних виборчих дільницях підставою для отримання виборчого бюлетеня на загальнодержавних та місцевих виборах можуть бути е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон лише у разі наявності у дільничної виборчої комісії технічної можливості забезпечити відповідно до вимог закону перевірку е-паспорта і е-паспорта для виїзду за кордон під час їх пред’явлення виборцями.
- Під час формування складу дільничних виборчих комісій на виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п’ятдесяти осіб (стаття 85 Кодексу) замінено на 200 осіб. Ця норма 200 уже використовується під час проведення виборів народних депутатів України і місцевих виборах. (відповідні статті 141 і 204, але забули про таку ж норму в статті 128 Кодексу??)
- Партія, діяльність якої заборонено або реєстрацію якої анульовано в установленому законом порядку, не може висувати кандидата на пост Президента України, кандидатів у народні депутати України, кандидатів на місцевих виборах, приймати участь у формуванні виборчих комісій, мати офіційних спостерігачів на виборах будь-якого типу та виду, тощо.
- Пропонується додаткова підстава дострокового припинення повноважень складу виборчої комісії або члена виборчої комісії у зв’язку із:
15) забороною діяльності або анулюванням реєстрації в установленому законом порядку партії, за поданням якої кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії. (але забули про таку ж норму в статті 89 Кодексу??)
- Повторні місцеві вибори призначаються на останню неділю не шістдесятиденного а семидесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня повторних місцевих виборів.
- Стаття 284. Заміщення депутатів, повноваження яких достроково припинені
- Якщо в установленому законом порядку діяльність політичної партії заборонено або її реєстрацію анульовано, територіальна виборча комісія ухвалює рішення щодо скасування реєстрації всіх кандидатів, включених до територіальних та єдиного виборчих списків місцевих організацій такої партії.
У цьому випадку заміщення обраного від такої організації партії депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), повноваження якого були достроково припинені, не здійснюється, а відповідний депутатський мандат залишається вакантним.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!