Знесення пам’ятника Миколі Островському в Шепетівці викликало занепокоєння в працівників Музею пропаганди. За словами заступниці директора музею Юлії Ліпської, пам’ятник є музейним експонатом, що оцінюється у два мільйони гривень і матеріальну відповідальність за нього несе колектив. Про сам процес знесення пам’ятника колектив музею не повідомили й відповідних дозвільних документів не надали, інформує Суспільне.
“Я його будувала і на нього тоді збирали гроші. По добрій волі всі здавали, всі раділи, бо це герой вважався. Я навіть не знаю, що вам сказати. Мені він не заважає, а кому заважає — хай знімають”, — сказала жителька Шепетівки Лілія.
“Він нам нічого не заважав в Шепетівці. Хай би був. Це наші спогади”, — говорить житель Шепетівки Іван.
“Я б не хотіла, щоб його знімали. Мені подобається, як пам’ятник”, — каже жителька Шепетівки Ірина.
В самому Музеї пропаганди правомірністю знесення пам’ятника Миколі Островському — занепокоєні. Адже він є музейним експонатом та оцінюється у два мільйони гривень, каже заступниця директора Юлія Ліпська.
За її словами, колектив підготував проєктно-кошторисну документацію на його знесення, зв’язалися з музеєм “Територія терору” у Львові, аби пам’ятник забрали туди, звернулися до Хмельницької обласної ради, яка є балансоутримувачем музею, аби подали відповідне звернення до Міністерства культури на зняття скульптури з обліку Музейного фонду України.
Але на момент знесення пам’ятника Миколі Островському жодних дозвільних документів чи пояснень їм не надали.
“Є люди, які несуть за це матеріальну, юридичну відповідальність. Для нашого колективу було, є і буде важливим дотримання саме законності, тому що це ставить під загрозу наш колектив, це ставить під загрозу матеріальної відповідальності людей, яких це зобов’язує. Хоча, ми зі свого боку зробили все від нас залежне”, — розповіла Юлія Ліпська.
Перший заступник голови Хмельницької обласної ради Володимир Гончарук говорить, що обласна рада, як балансоутримувач Музею пропаганди, гарантує правомірність знесення пам’ятника.
“Станом на сьогодні, друге грудня, є два документи, які підтверджують правомірність знесення. Перший — це наказ міністра культури Олександра Ткаченка про те, що цей об’єкт не може належати до державної пам’ятки в будь-якому вигляді, тому що він не відповідає критеріям. Також рішення Хмельницької обласної ради, ще червневе, що обласна рада, як колегіальний орган і як власник розпорядився демонтувати даний пам’ятник”, — розповів Гончарук.
Пам’ятник, за словами заступника голови обласної ради, буде перебувати на території одного з комунальних підприємств Шепетівки.