Такі дані надає районний відділ ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України». Лабораторне дослідження зразків води із криниць індивідуального й громадського користування сіл Кам’янець-Подільської громади, яке проводилося упродовж останніх пів року, показало: із 58-и криниць констатоване нітратне забруднення води в 46-и криницях (79,3%), інформує Кам’янець-Подільська міська рада.
Причому, в зразку води однієї з криниць с.Рихта вміст нітратів перевищує норму аж у 6 разів; в зразках води трьох криниць по вул. Центральна села Колибаївка – в 5 разів; криниць по вулицях Шевченка, Смирнова, Першотравневій, Ставковій, провулку Зеленому села Довжок, окремих криниць сіл Нагоряни та Княгинен – в 3-4 рази.
Як засвідчує моніторинг, тривалий час показник нітратного забруднення води більшості зазначених криниць практично не змінюється.
Ефективних методів видалення нітратів з криничної води на сьогодні практично не існує (оскільки далеко не кожен фільтр справляється з цією задачею), а кип’ятіння лише підвищує концентрацію наявних нітратів.
Зі слів лікаря з гігієни дітей та підлітків відділення епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних хвороб Кам’янець-Подільського районного відділу ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Надії Канарчук, категорично заборонено вживати таку питну воду дітям до трьох років, особливо немовлятам (як для пиття, так і для приготування на ній дитячих сумішей та страв).
Токсична дія води з високою концентрацією нітратів може спричинити гостре отруєння (так звану водно-нітратну метгемоглобінемію), внаслідок якої у дитини гостро порушується транспортування кисню до тканин (зовні це проявляється посинінням ділянок навколо рота, кінчиків пальців, мочок вух). Тому хворобу ще називають «блакитним синдромом немовлят». При цьому у дитини з′являється задишка, підвищене серцебиття, може спостерігатися блювання, пронос, збільшення слиноутворення.
Чутливі до нітратів і особи похилого віку, хворі на анемію, особи із захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем.