Майже тиждень 63-річний голова виконкому партії «Наш край» Олександр Мазурчак був затриманий. Правоохоронці поширило фото з обшуку партійного офісу в центрі столиці. У присутності спецпризначенця і особи з написом на одягу «поліція» одна людна лежить обличчям до підлоги, а інша схилилась на колінах.
Як пише видання “Судовий репортер”, мова про гучне викриття голови однієї з політичних партій і керівника її територіального осередку, які начебто хотіли отримати від підприємця 2,5 мільйони дол. за прохідне місце в списку партії на виборах до Верховної Ради. Парткерівників узяли на гарячому вже після першого траншу в 50 тисяч. дол. Згодом їм вручили підозри у заволодінні чужим майном шляхом обману, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, через замах.
Для розуміння: партія «Наш край» створена колишніми членами Партії регіонів після її закриття. Політологи називають партію проросійською. Сам же «Наш край» декларує регіональний егоїзм (регіоналізм), орієнтується на регіональні еліти, представників місцевого самоврядування, як-то мерів великих міст, щоб «розвинути свій власний регіон».
Мазурчак починав кар’єру на державній службі в кінці 90-х — на початку 2000-х депутатом і мером Кам’янця-Подільського Хмельницької області. У грудні 2007 року його призначено заступника міністра з питань житлово-комунального господарства, а в 2010-му — заступником голови Київської міськдержадміністрації, а в грудні 2013-го — головою Печерської РДА. У 2014-му разом Мазурчак у числі інших п’яти вихідців з Партії регіонів став співзасновником «Нашого краю».
14 червня 2022-го Печерський райсуд Києва обирав запобіжні заходи очільнику «Нашого краю» Мазурчаку та керівнику Вінницького обласного осередку партії Валентину Телегузову.
На початку судового засідання Мазурчак поскаржився на поганий стан здоров’я, онкозахворювання. В умовах СІЗО не можливо вживати ліки, які мають зберігатися при визначеній температурі, а також дотримуватися особистої гігієни, оскільки арештантам пропонується помитися лише раз на тиждень. Підозрюваний розповів, що частину легень в нього вирізано, тому в камері, де в’язні палять, йому тяжко дихати. Зі слів Мазурчака, якось під час візиту до слідчого йому стале зле і доводилося викликати швидку.
Політик просив відпустити його під особисте зобов’язання, кажучи, що не тікатиме, адже на карту поставлено честь партії і його особисту.
Позиція захисту зводиться до того, що ні голова, ні інший представник партії не могли «торгувати» місцем у списку. 19 грудня 2020 року закон про вибори народних депутатів змінено і проголосовано Виборчий кодекс.
Як пояснює адвокат Ірина Бовнегра, тепер жоден представник партії не може впливати на те, хто пройде до Верховної ради, оскільки виборець окремо зазначає в бюлетені і партію, і конкретного кандидата. Тому першочергово за квотою партії проходить кандидат, якого обрало більше виборців.
За цікавим збігом обставин, донька заявника працює у Центральній виборчій комісії, а, отже, адвокати вважають, що той мав орієнтуватися в подібних питаннях.
При цьому чергові парламентські вибори очікуються тільки в 2024 році, в останню неділю жовтня. А на період воєнного стану будь-які вибори взагалі заборонені.
Гроші, що обговорювалися, за версією підозрюваного і його адвокатів, мали піти на особистий благодійний фонд громадянина Кохненка, щоб під виглядом добрих справ він капіталізував себе як майбутнього політика.
Іншим епіздом у резонансній справі є те, що Мазурчак як голова партії «Наш край», зловживаючи впливом, добився працевлаштування потерпілого Кохненка у Київводоканалі. На допиті у слідчого Кохненко казав, що йому обіцяли керівну посаду, а на допиті пізніше уточнив, що йшлося про посаду помічника гендиректора.
Мазурчак розповів, що на Київводоканалі була вакантна посада і він влаштував там співбесіду для Кохненка з директором і його першим заступником. Керівник попросив підтверджуючі документи, щоб переконатися, що кандидат підійде на цю роботу. Кохненка начебто погодились оформити на два місяці випробувального терміну.
«Мене він переконав, що працює в міністерстві інспектором інспектором і не може принести трудову книжку», – пригадував Мазурчак.
Після виходу із нарадчої кімнати суддя Вовк зачитав, що звільняє Мазурчака під особисте зобов’язання. Поки зачитано лише короткий текст ухвали і не невідомо, на що зважив суддя: обґрунтованість підозри, можливі процедурні порушення при врученні підозри, чи вважав неможливим тримати підозрюваного в СІЗО за станом здоров’я. Захист натомість каже, що за наступні місяці готовий зібрати докази невинуватості підозрюваного.