Хмельницький окружний адміністративний відмовив у задоволенні позову мешканці Волочиська щодо демонтажу меморіальної дошки на честь Героя Соціалістичної праці і першого секретаря районного комітету Комупартії Макара Починка, встановлену в фойє будівлі на площі Центральна, 1 у Волочиську.
Про це сказано у рішенні від 11 лютого.
Позовачка оскаржувала рішення виконавчого комітету Волочиської міської ради №119 «Про встановлення меморіальної дошки» від 10 березня 2021 року. Цим документом прийнято рішення зі встановлення меморіальної дошки на честь Макара Починка, затверджено текст та її вигляд і виділено кошти.
На думку позивачки, вказане рішення суперечить Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Зокрема, під заборону потрапили: символіка комуністичного тоталітарного режиму (зображення, пам`ятники, пам`ятні знаки, написи, присвячені особам, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище) та особи, які обіймали керівні посади у вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, органах влади та управління областей, міст республіканського підпорядкування, працівникам радянських органів державної безпеки всіх рівнів.
“Встановлення меморіальної дошки першому секретарю Волочиського районного комітету Комуністичної партії України, – це пропаганда комуністичного режиму, що порушує права і свободи людини і громадянина, зокрема, позивача як жителя Волочиської територіальної громади”, – вважала мешканка Волочиська.
Разом з тим, Волочиська міськрада вважала, що спірне рішення винконкому не містить ознак пропаганди комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів, оскільки в меморіальній дошці зроблено акцент на тому, що Починок є Героєм Соціалістичної праці, який вплинув на розвиток Волочиська; відсутня форма вираження пропаганди комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, що охоплюється визначенням, яке міститься у підпункті 2 ч.1 Закону про декомунізацію; мета розміщення меморіальної дошки – вшанування пам’яті земляка, який зробив вагомий внесок у розвиток міста.
Відповідач зауважив, що встановив меморіальну дошку після звернень рада організації ветеранів України у Волочиській, Війтовецькій та Наркевицькій ОТГ.
Окремо у розпорядженні суду опинився лист Українського інституту національної пам`яті від 6 вересня 2021 року, в якому сказано, що дошка, встановлена на честь першого секретаря Волочиського райкому партії Починка, має бути демонтована. Інститут нацпам`яті виявив порушення Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Натомість суд дійшов висновків, що позивачка не є учасником правовідносин зі встановлення меморіальної дошки, а тому рішення виконкому не стосується її інтересів. Звідси мешканка Волочиська не обґрунтувала свій особистий, безпосередній, індивідуальний інтерес та не вказала, яким саме чином спірний акт індивідуальної дії має суттєвий негативний вплив саме на неї або завдає реальної шкоди.