Різдвяні ярмарки – це не просто гарна традиція, це завжди… про гроші, переконують у ГО «ЖАР», опублікувавши чергове розслідування про діяльність місцевої влади.
В управлінні культури і туризму міськради кажуть, “Різдвяний Ярмарок” – це загальноміський захід із спільним фінансуванням: частину витрат покриває міський бюджет, а частину – організатор ярмарку. Загалом маємо цю ж практику, як і закордоном – бізнес плюс влада роблять непогану атракцію для містян. І тут можна було поставити крапку, порадіти і повірити у дива…
Як реально це працює? Місто по суті через погодження управління торгівлі віддає в оренду організатору – відповідно торгівцям на ярмарку – частину центральної пішохідної вулиці на період новорічних свят. Але гроші місто отримує не напряму.
Їх збирає і частину з них передає організатор в бюджет міста. Збирає за офіційно узгодженою формулою – пів відсотка від мінімальної заробітної плати за квадратний метр за один день роботи. Але як перевірити, чи місто раптом десь не обдурить посередник? Правильно, мати на руках конкретні документи, які визначають торгову площу. За словами міських чиновників, документа, який визначає загальну торгову площу НЕ ІСНУЄ. Організатор ж сплачує кошти управлінню культури. Останні виходить не можуть проконтролювати, чи правильна сума їм надійшла.
Ми отримали інформацію про сплачені кошти організаторами управлінню культури і туризму Хмельницької міськради за участь у новорічно-різдвяному ярмарку в 2019-2020 та в 2020-2021 року. Це 179,2 тисячі гривень та 112,1 тисяч гривень відповідно.
Далі вирахуємо загальну торгову площу вже за відомою нам формулою: 0,5% від розміру мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр розміщених об’єктів за кожен день проведення заходу.
Попередній рік був карантинний, тому ярмарок згорнули швидше. А ось у 2019 році почали 1 грудня і тривав цей масовий захід до 19 січня, тобто 50 днів. Мінімалка тоді була на рівні 4 173 гривні. Тож один квадрат коштував 20,8 грн. Беремо калькулятор і отримуємо загальну площу у 172 квадратних метри.
У цьому сезоні ярмарок збільшився завдяки додатковому атракціону. Це гірка. Не помітити її було складно. А її встановлення супроводжувалось скандалом. Але зараз не про це. А про те, що її площа близько 400 квадратних метрів. І заплатити за неї мали б понад півмільйона гривень.
А заплатили значно менше. Наскільки?
За словами мера, 35-40 тисяч гривень та пільгових квитків на 25 тисяч. Відповідно, якщо рахувати зі слів мера, то один квадратний метр для гірки коштував 3,5 гривні. Тобто у 8,5 разів дешевше, ніж передбачає чинне Положення, на яке всі посилаються. Що ж виходить, що місто надурило само себе? Ну, у будь-якому випадку, бізнесу це мабуть сподобалось.
“Розглядали кілька варіантів: повний монтаж гірки за бюджетні кошти. Мова йде про 1,5 мільйона гривень. Чи наше встановлення на свій страх і ризик. Обрали останній варіант. Ризикували ми? Страшенно! Чи заробили ми кошти? Звісно”, – пояснює підприємець Ігор Крицак, який і займався встановленням гірки.
Окрім того управління культури і туризму оприлюднило закупівель на 367 тисяч гривень на проведення заходів. Серед них і організація заходів, виступи, харчування, проїзд і проживання гурту “Пацики з Франека”, яке начебто проплачував організатор Андрій Конопко. Хоч інформація про організацію цього заходу міститься і в електронній системі Prozorro. Окремо тут оплачували за організацію та послуги перевезення гурту. Ну це так, щоб уникнути спрощеної закупівлі.
Звідки з’явилась взагалі сума у 35-40 тисяч гривень для гірки? Саме таку попередню суму за її розміщення озвучив мер під час відкриття цьогорічного “Різдвяного Ярмарку”. Також тоді прозвучало уточнення, що мова йде про суми, які мають надійти на рахунки самого ярмарку у випадку якщо підприємець працюватиме весь період. І 25 тисяч гривень квитками. А як же її порахували?..
Надаємо трохи хронології. Спочатку була заява мера на відкритті “Різдвяного ярмарку” 4 грудня 2021 року, а 21 грудня опубліковане рішення сесії про внесення змін до цього Положення. Десь у цьому проміжку, а саме 15 грудня депутати добряче подумали і раптово вирішили, що ті, хто займає більше 300 квадратів, мають платити 0,05 % замість 0.5% від мінімальної заробітної плати за один квадратний метр в день в бюджет міста. Ну як подумали, звичайно ж тут не обійшлося без зусиль управління торгівлі та його начальниці.
Чи схоже це на створення виключних умов лише для одного підприємця? Скоріш за все. Адже в ятках продають різний крам та їжу, для них ціна не змінилась. А цього року це від 25 до 30 тисяч гривень за весь сезон. Площа таких будиночків не перевищує двох десятків квадратних метрів. А ось гірка та колесо огляду по суті надають розважальні послуги. І вартість для одного з них змінилась в меншу сторону, а для іншого – ні. Чи це не вибірковість?
Відповідно до офіційної відповіді Хмельницької міської ради до бюджету організатор різдвяного ярмарку сплатив 249 тисяч гривень. Вкотре в офіційній відповіді банальне цитування пунктів із згаданого вище Положення та внесених до нього змін і жодної згадки про реальну торгову площу Різдвяного ярмарку немає.
Коментувати цю ситуацію не стала начальниця управління торгівлі Хмельницької міськради. Тема виявилась настільки незручною та нервовою для неї, що вона двічі закривалась в кабінеті від журналістів.
Організатор Андрій Конопко не просто відмовився коментувати, а скерував авторок до свого адвоката. І просто проігнорував наш письмовий запит на коментар.
Заступник мера Микола Ваврищук переконував, що все відбувається відповідно до Положення. І запевнив, що до наступного Різдвяного Ярмарку почнуть готуватись вже з лютого 2022 року.