27 старовинних прикрас представили в експозиції “Скарби Болоховської землі” в Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї, повідомляє Суспільне.
Набір прикрас виконаний переважно зі срібла з позолотою майстрами періоду Давньої Русі, дослідники їх датують XII – XІІІ століттями.
У XII столітті територію сучасного Поділля населяли представники різних регіонів. Тому й представлені в експозиції прикраси з різних земель того часу.
«Ось у центрі гривні – п’ятипроменевий колт, підвіска. Це Сіверська прикраса, Чернігівсько-Сіверська земля. Це колти, спеціальна прикраса, жіноча, вони пустотілі, фактично, це шкатулки. Вони відрізняються металом, технікою, чернінням, тиснявою тощо» – розповідає завідувач науково-методичного відділу Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Демидко
На срібному браслеті, датованому початком ХІІІ століття, зображені вовкулаки, розповідає Сергій Демидко: «Зображення на браслеті – чоловік і звір. Звір стоїть на передніх лапах, на ньому пас. Стоять один навпроти одного. Це, якщо вірити в легенди, цей браслет пов’язаний ще з жінкою, тому що на звірі зображений пас. Якщо людина обертається на вовка, єдина деталь одягу, яка на ньому лишається – це пас».
За словами Сергія Демидка, дана збірка представляє прикраси Руського часу, так званої Болоховської землі, кінця ХІІ – першої половини ХІІІ століття, а знайшли їх на території Поділля у 70-х роках минулого століття.