Бюджет, що був ухвалений на 2022-й рік вразив безпрецедентним зростанням заробітної плати медиків. Згідно з цим документом передбачено кошти для підвищення мінімальної плати для лікарів на рівні 20-ти тисяч гривень та 13,5-ти тисяч гривень для середніх медичних працівників. Більше того, обіцялося, що нова заробітна плата формуватиметься не лише з посадового окладу, до неї мали б входити надбавки, доплати, а також премії за престижність лікарської праці. Для порівняння середня зарплата лікаря у 2021-му році складала 7-9 тисяч гривень. Тому такі зміни не можуть не вражати. Однак не все так солодко, як здається. Адже з початку поточного року було зафіксовано непоодинокі випадки, коли лікарів та середній медичний персонал намагалися примусово перевести на 0,5 або ж 0,75 ставки, з тією метою, щоб не платити їм заробітну плату в повному обсязі.
“Без перебільшень великим кроком до покращення надання медичної допомоги населенню України є безпрецедентне рішення про підняття заробітної плати як лікарям, так і середньому медичному персоналу. Настільки радикальне збільшення платні, безумовно, буде зовні виглядати великим кроком, великим проривом. Але, на жаль, ефективних механізмів для забезпечення вчасних виплат таких об’ємів наразі не існує. І саме тому керівники медичних закладів, виконуючи указ президента і законопроект про гарантоване підняття заробітної плати до 20000 грн медичним працівникам, змушені переводити їх на пів ставки або на четверть ставки, щоб виконати умови Указу” – висловив свою думку Павло Перебийніс – лікар-стоматолог, хірург вищої кваліфікаційної категорії, член Хмельницької обласної організації партії “УДАР Віталія Кличка”.
Недофінансованість медичної системи доволі сильно вплинула на відтік медичних кадрів з України. Адже в умовах сьогодення вони надають перевагу шукати кращої долі деінде. Так, скажімо, враховуючи європейські прагнення України варто звернути увагу на те, яка ж заробітна плата лікарів у країнах Європи: так, у Німеччині заробітна плата медиків від 6 тисяч євро, Франції – від 12 тисяч євро, у Польщі лікар у місяць може заробити близько 2, 5 тисячі євро. Тобто в країнах Європи оплата праці медпрацівників в десятки разів більше, до того ж, в період пандемії наявна підвищена зацікавленість у залученні українських медичних кадрів. Відповідно, якщо медичних працівників будуть продовжувати змушувати переходити на меншу робочу ставку, ще й до того ж працювати як на повну ставку, то це може призвести до ще більшого відтоку медичних працівників, що в період загострення пандемії коронавірусу буде критичним для населення та країни в цілому.
Так, за даними сайту Міністерства охорони здоров’я за 2021- й рік справедливі заробітні плати медичних працівників, за розрахунками МОЗ, повинні починатися з 23 тис. грн — для лікарів, з 17 тис. грн — для середнього медичного персоналу та з 12 тис. грн — для молодшого медперсоналу. Відтак, у своєму бюджетному запиті на 2021 рік міністерство закладало видатки на медицину у розмірі 296 млрд грн, зокрема на програму медичних гарантій — 225 млрд грн. Ця сума дозволила б встановити реальні тарифи за надання медичної допомоги та суттєво підвищити зарплати працівникам системи охорони здоров’я. Але проєкт Держбюджету, поданий Кабінетом Міністрів у Верховну Раду, не передбачав належне збільшення заробітної плати медичним працівникам.
«Останні роки стали особливо складними для України, однак важливо, щоб влада нарешті припинила вибірково підходити до підтримки медичної системи. За таких підходів, що на сьогодні демонструються у державній політиці, завершення медичної реформи вкотре буде відкладено на невизначений термін» – зауважив Олександр Буханевич, очільник партії “УДАР Віталія Кличка” на Хмельниччині.
Нагадаймо, що політична партія «УДАР Віталія Кличка» минулого року, відразу після висвітлення урядом законопроєкту про державний бюджет-2022, звернула увагу, що всупереч вимогам Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», який вимагає виділення не менше 5% ВВП на галузь охорони здоров’я, Уряд в проєкті бюджету на 2022-й рік на ці цілі виділив лише близько 3,5% від ВВП. Тоді як за рекомендаціями ВВОЗ на медицину потрібно передбачати щонайменше 7% від ВВП.
“Першочерговою причиною є недостатність бюджетного фінансування, так як в державний бюджет 2022 року закладені видатки на медицину 3,5% від ВВП тоді як рекомендації по ВООЗ складають 7%. І абсолютно очевидним є те що кількісні і якісні показники по виконанню обов’язків які повинні виконувати медичні працівники не змінюються відповідно до їх фактичної ставки. По факту для того щоб “de jure” виконати указ і законопроєкт керівники всіх лікувальних закладів повинні адаптувати бюджет свого медичного закладу до умов законопроекту” – виокремив Павло Перебийніс.
Такі рішення представників влади вкотре свідчать, що для них медична галузь не є пріоритетною. Хоча за час пандемії коронавірусу, Україна, як і весь світ, нарешті повинна була збагнути важливість та необхідність якісної медичної системи для збереження життя людей і що належний рівень фінансування медицини – це питання національної безпеки країни.
«Ми не можемо просто чекати, доки влада збагне, що замилюванням очей за допомогою, так би мовити, підвищення заробітної плати медичних працівників, що на сьогодні більше скидається на фікцію, проблеми в медичній сфері не вирішиш. Для вирішення цих проблем потрібно діяти рішуче та злагоджено, починаючи з завершення реформи та продовжуючи підвищенням фінансування. Лише так ми зуміємо реально підтримати медицину в умовах пандемії та зупинити відтік медичних кадрів» – акцентував Олександр Буханевич.