Однією з ключових у 2022 році залишається проблема забезпечення енергобезпеки держави. Незважаючи на спроби політиків заспокоїти народ і запевнити його, що у країні вдосталь паливних ресурсів (вугілля та газу), громадяни, як і підприємства, уже стикаються з труднощами. Це може призвести не лише до планових відключень електроенергії, а й до неконтрольованого виключення окремих складових частин енергетичної системи. Зважаючи на це жоден громадянин в Україні, жоден підприємець не може бути впевнений в тому, що його очікує.
«Настав час будувати стратегію, що орієнтована на майбутнє. Це неодмінна запорука подолання енергетичної кризи» – акцентував керівник Хмельницької обласної організації партії «УДАР» Олександр Буханевич.
На сьогодні важливо, щоб влада припинила вести політичні інтриги щодо питання забезпечення паливними ресурсами та нарешті визнала повною мірою наявну проблему в нашій країні. Вагомо, що сьогодні вже йдеться про серйозний дефіцит вугілля для ТЕЦ, що забезпечує енергобаланс в моменти піку вживання електроенергії. Як уже відомо, фактичні запаси вугілля в державі менші в 4 рази від планових, однак необхідно відзначити, що для стабільного функціонування ТЕЦ, впевненості у завтрашньому дні та енергобезпеці своєї країни, потрібно мати не лише достатню кількість енергоресурсів, але й формувати певний стратегічний запас.
«Насамперед виникає питання, чому ресурси українського виробництва, як от газ, не використовуються на потреби населення та Теплокомуненерго? Нам варто орієнтуватися на внутрішні ресурси» – зауважив Олександр Буханевич.
Україна має одні з найбільших в Європі підземні сховища газу, за даними щорічного звіту ВР Statistical Review of World Energy, запаси природного газу в Україні складають 1,1 трильйонів кубометрів, а Україна посідає друге місце в Європі за обсягом запасів енергоносіїв після Норвегії, запаси якої складають 1,78 трильйонів кубометрів. ДП «Геоінформ» оцінює балансові запаси газу в Україні у 993,3 мільярдів кубометрів, а нерозвідані ресурси можуть сягати 5 трильйонів кубометрів. Тому накопичуючи цей газ, держава може забезпечити безперебійне споживання газу для потреб теплопостачання та промисловості. Через те, у довгостроковій перспективі необхідно активізувати зусилля та збільшити видобуток природного газу на українських родовищах.
Більше того, видобуток повинен забезпечуватися не лише державою, а й приватними українськими компаніями. Однак переважна більшість навіть вже розвіданих покладів потребує проведення великого обсягу геологічних досліджень для початку видобутку, щоб визначити, де саме залягає газ і які оптимальні для буріння свердловин. І якщо держава не в змозі інвестувати у сучасні технології видобутку, а також витрачати кошти на проведення георозвідувальних, пошукових робіт та експериментальне буріння, то влада має надати сприяння у цьому напрямку приватним українським компаніям.
Враховуючи ситуацію сьогодення, саме видобуток власного газу має зайняти пріоритетне місце в державній політиці щодо енергетичної галузі. Крім того, важливо залучити іноземні компанії, а саме їх передові технології видобутку, зокрема сланцевого газу, а також газу глибокого залягання.
Крім того, Україна має потенціал для розвитку альтернативної енергетики, зокрема виробництва біогазу. До прикладу, в Німеччині працює понад 10 тисяч біогазових станцій, що виробляють біогаз – повноцінний замінник природнього газу, в той час як в Україні їх поки всього 30.
Держава повинна створити дієву систему підтримки галузі виробництва біогазу, привести діюче законодавство у відповідність до європейських норм в частині підтримки виробництва екологічно чистого палива.
Потреба загострилася у зв’язку з тим, що 14 січня ціна газу на європейських біржах знову перевищила 1100 доларів за тисячу кубічних метрів. Також і падіння курсу гривні нижче 28 грн. за долар створює додатковий тиск на українські підприємства, які використовують газ у виробництві.
Можливими наслідками такої катастрофічної нестачі паливних ресурсів стане підняття тарифів, що призведе до збільшення собівартості виробництва товарів, які в свою чергу здорожчають, спровокувавши кризу серед населення. Відповідно, підприємства почнуть працювати у збиток, що спровокує скорочення робочих місць, а також буде втрачено ринки збуту, адже враховуючи збільшення собівартості товарів, знизиться конкурентоздатність, оскільки Україна буде пропонувати дорожчі товари тієї ж якості, якщо не гіршої, що й інші країни. І, як не сумно, втрачені позиції на світовому ринку майже неможливо буде повернути. Згодом можна буде говорити про занепад країни. У середині грудня газ для промисловості пропонували по 55 тис. гривень за тисячу кубометрів. Наприкінці грудня вартість газу перетнула позначку 73 тис. грн. Представники вітчизняних галузей промисловості заявляють про те, що змушені зупиняти виробництво у зв’язку з нерентабельністю виробництва продукції. Що ж до меморандуму про пільгові ціни на газ для соціально важливих галузей економіки, то, як повідомляє галузева асоціація «Укрхлібпром», він не працює і це вже скоро стане причиною різкого підвищення цін на хліб для населення.
«Враховуючи усі негативні фактори, також хочеться запитати, яким чином буде забезпечуватися оплата за електротранспорт та освітлення населених пунктів? За рахунок населення чи місцевого бюджету? В будь-якому випадку, це матиме негативний вплив, більше того, спричинить зниження ефективності розвитку як населених пунктів, так і країни загалом» – відзначив Олександр Буханевич.
У зв’язки з цим «УДАР Віталія Кличка» звертається до Уряду з вимогою припинити гратися в кадрові перестановки і зайнятися справою:
- По-перше, проаналізувати справжні причини провалу програми 20/20 і розробити на заміну їй реалістичну програму збільшення видобутку власного газу з українських родовищ. Така програма потребуватиме значних інвестицій в розвідку нових родовищ і початок їх експлуатації. Тому менеджмент повинен зосередитися на тому, як ефективно проінвестувати збільшення видобутку.
- По-друге, Уряд, який декларує відданість європейським стандартам управління, має повернутися до виконання своїх зобов’язань перед ЄС в частині дотримання принципів корпоративного управління ОЕСР. Довгий час Нафтогаз перебував в управлінні непрофесійних менеджерів і зараз дуже важливо забезпечити її якісне управління та незалежність від прямого урядового впливу.
- Виробництва біогазу повинно бути визначене у якості пріоритету розвитку галузі, а виробники альтернативного палива мають отримати преференції та підтримку з боку держави.
- По-третє, Уряд має основні ресурси вкладати у тепломодернізацію житлового фонду і надання адресних субсидій на оплату комунальних послуг тим, хто їх потребує.
Поглиблює проблему і те, що внаслідок того, що Україна довгий час була у складі Радянського Союзу, було утворено єдину енергосистему з Росією, тобто остаточно Україна зможе бути незалежна від Росії лише за умови приєднання до європейської енергосистеми. Зараз особливо важливо забезпечити енергонезалежність України від Росії. Саме тому необхідно, щоб під час опалювального сезону динаміка приєднання до європейської енергосистеми не втрачалася. Крім того, видобуток власного природного газу повинен забезпечити енергетичну незалежність України.
«Україна повинна бути сильною, а громадяни – почуватися захищеними, до цього потрібно прагнути!» – наголосив Олександр Буханевич.