Розпочався новий рік роботи Хмельницької обласної ради. Варто підбити підсумки та узагальнити роботу депутатського корпусу та голови обласної ради Віолети Лабазюк, яка 22 грудня 2021 року на засіданні сьомої сесії прозвітувала про рік діяльності.
Протягом року обласна рада восьмого скликання плідно працювала та у своїй діяльності продемонструвала результати щодо ефективності забезпечення соціально-економічного розвитку регіону, використання бюджетних коштів. Варто зазначити, що депутати обласної ради брали активну участь у житті територіальних громад, інтереси яких вони представляють. За участі керівництва ради та обласних обранців втілено низку ініціатив, які відіграють чималу роль у життєдіяльності регіону, зокрема, підписано ряд меморандумів, реалізовані проєкти щодо розвитку агропромислового сектору, підтримки територіальних громад, у рамках Програми «Питна вода Хмельниччини», та розвитку комунальних закладів області.
Обласна рада відкрита до діалогу та співпраці з територіальними громадами. Протягом року здійснено робочі візити голови обласної ради до майже 60 територіальних громад області. Вивчення проблем територій, визначення плану подальших дій щодо їх сталого розвитку – ці завдання були головними. Разом із депутатами обласної ради, Віолета Лабазюк поспілкувалася з жителями громад та ознайомилася з нагальними потребами територій, до вирішення яких готовий долучитися депутатський корпус.
Підтримка закладів охорони здоров’я є одним із пріоритетних напрямків роботи депутатів обласної ради восьмого скликання, адже жителі області мають отримувати належну якісну медичну допомогу у лікувальних закладах з сучасним європейським обладнанням. Загалом для реалізації медичних програм та розвиток комунальних закладів в обласному бюджеті на 2021 рік передбачено 145 млн грн, які спрямовано на будівництво Хмельницької обласної дитячої лікарні, на придбання мобільного рентгендіагностичного комплексу для Хмельницького обласного серцево-судинного центру, лінійного прискорювача для Хмельницького обласного протипухлинного центру та покращення матеріально-технічної бази інших медичних установ.
Під час загострення в області ситуації з Covid-19 та нестачі у медичних закладах області кисню, головою обласної ради Віолетою Лабазюк докладено максимум зусиль для забезпечення необхідного для порятунку людей кисню з Івано-Франківська. Четвертою сесією обласної ради спрямовано з обласного бюджету 770 тисяч гривень на виготовлення проектно-кошторисної документації та будівництво кисневих станцій в 11 медичних закладах та 4 млн грн – на виготовлення документації та встановлення кисневої станції у КНП «Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни».
Цьогоріч, вперше і суттєво поповнено автопарк екстреної медичної допомоги області 31 новим автомобілем «Швидкої допомоги» отримали бригади екстреної медичної допомоги територіальних громад області. Загальна вартість придбаних автомобілів склала понад 70 млн гривень.
За ініціативи Віолети Лабазюк спільно з представниками благодійного фонду «Ми поруч» було застраховано близько 2500 медичних працівників з усієї області, які працюють у відділеннях із хворими на коронавірус.
Також, у перші тижні січня планується відкриття гінекологічного відділення в Хмельницькій обласній лікарні та запуск новітнього обладнання – лінійного прискорювача в КНП «Хмельницький обласний протипухлинний центр».
Хмельниччина однією з перших в Україні прийняла обласну регіональну програму «Питна вода». Загалом з обласного бюджету на її реалізацію у 2021 році виділено 49 млн грн, що дало можливість забезпечити на території 35 громад проведення робіт з будівництва нових та реконструкцій існуючих систем централізованого водопостачання.
Наразі у Верховній Раді готується до другого читання проект закону про Загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України» на 2022-2026 роки. А у грудні обласною радою затверджено програму «Питна вода Хмельниччини» на 2022-2026 роки, в якій відображено низку пропозицій щодо спрямування з обласної казни у 2022 році майже 40 млн грн на реалізацію проєктів щодо покращення надання послуг з водопостачання у населених пунктах таких територіальних громад області – Білогірській, Війтовецькій, Гвардійській, Деражнянській, Красилівській, Лісовогринівецькій, Меджибізькій, Новоушицькій, Орининській, Полонській, Понінківській, Розсошанській, Старокостянтинівській, Старосинявській, Теофіпольській, Хмельницький та Чемеровецькій.
Для обласної ради у пріоритеті є добудова водогонів, роботу над якими розпочато у 2021 році. Разом з тим, важливим питанням залишається початок будівництва водогонів у тих громадах, де в цьому є гостра потреба.
Важливо зауважити, що обласна рада не може виділяти фінансовий ресурс обласного бюджету на реалізацію у громадах проєктів з водопостачання на одні й ті ж самі депутатські округи на постійній основі.
«Пріоритетом для обласної ради стало прийняття сьомою сесією програми «Питна вода Хмельниччини» на 2022-2026 роки. На наше переконання, одним з першочергових завдань є забезпечення жителів саме сільських населених пунктів якісною питною водою, – зазначає голова обласної ради Віолета Лабазюк. – «є сподівання, що реалізація програми на найближчі п´ять років завдяки спільній і злагодженій роботі з обласною державною адміністрацією, за фінансової підтримки з державного бюджету та у межах наявних коштів місцевих бюджетів, дозволить забезпечити цілодобове постачання якісної питної води населенню, що має доступ до систем централізованого водопостачання, й тим самим підвищити рівень якості життя у населених пунктах області».
Забезпечення якісною освітою дітей – основне завдання влади і громади. Обласною радою постійно приділяється увага покращенню матеріально-технічної бази та енергоефективності загальноосвітніх закладів області. Завдяки сприянню депутатів обласної ради у 2021році отримано 14 шкільних автобусів для територіальних громад краю. Транспорт придбано за цільовою програмою «Шкільний автобус» на умовах співфінансування – 70% державного та 30% місцевого бюджетів.
«Школа без булінгу»: Хмельниччина стала однією з пілотних областей, яка запровадила соціальний обласний проект з протидії насильству. Соціально-важливий проект запрацював завдяки ініціативі Віолети Лабазюк. Сьогодні досить популярними у соцмережах, на жаль, є цькування дітей різної вікової категорії та різного соціального статусу. Мають місце й різні цькування серед підростаючого покоління у навчальних закладах області. Тому проект «Школа без булінгу» спрямований на формування безпечного середовища в закладах освіти, на покращення обізнаності з питань профілактики булінгу та протидії насильству.
Проект «Моя професія – мій успіх, моє майбутнє». Сьогодні в суспільстві є запит на робітничі професії. З цією метою головою обласної ради Віолетою Лабазюк ініційовано проведення фестивалю професій серед учнів профтехосвіти області «Твій старт в успішне життя». Одним із пріоритетів для обласної влади є підняття престижу робітничих професій, розкриття для молоді позитивних сторін та перспектив робітничої праці, допомога у професійному самовизначенні та в усвідомленому виборі професії, а також поширення інформації про підприємства області та затребувані професії серед якомога ширшої аудиторії потенційних робітників. А проведення професійних змагань серед закладів профтехосвіти області дає можливість поширювати реальну інформацію про престижність робітничих професій.
Малий та середній бізнес повинен відчувати підтримку з боку влади – переконана Віолета Лабазюк, яка є членом Інвестиційної ради Регіонального фонду підтримки підприємництва в області. У минулих роках через фонд фінансову допомогу надано 7 суб’єктам підприємництва на суму трохи більше трьох мільйонів гривень. Дана сума для розвитку бізнесу недостатня, однак, все одно слугує надійною опорою для старту бізнесу. Тому за ініціативи голови та депутатського корпусу обласної ради на восьмій сесії було не лише прийнято Програму розвитку малого і середнього підприємництва Хмельницької області на 2021-2023 роки, але й збільшено фінансову підтримку з обласного бюджету підприємців через Регіональний фонд. Відтак, у 2021 роціц, підприємці краю отримали фінансово-кредитну допомогу на майже 2,2 млн гривень.
Підтримка аграрного сектору – запорука успішного розвитку Хмельниччини. Підтримка аграрного сектору – ще одна ініціатива Віолети Лабазюк. Хмельниччина входить в ТОП-5 лідируючих областей з досить потужним аграрним сектором, який є потужним джерелом наповнення бюджетів усіх рівнів. Відтак, влада, за словами Віолети Лабазюк, готова підтримувати агропромисловий комплекс у розрізі кожного фермерського господарства. Одним із механізмів такої підтримки є Програма розвитку агропромислового комплексу Хмельницької області. Впродовж дії програми її фінансовою допомогою на суму 14,6 млн. грн скористалися кооперативи та більш ніж 2,5 тисячі фермерів, які мають в обробітку до 20 га землі. Зокрема, для господарників було надано компенсацію на закупівлю сільськогосподарської техніки українського виробника, закуплено й частково повернуто компенсацію з обласного бюджету на доїльні апарати на утримання великої рогатої худоби.
«Хмельниччина йде на чистоту» та «Япомога»: екологічні проекти боротьби зі сміттям – ще один помітний і актуальний проект Віолети Лабазюк, який знайшов велику підтримку серед територіальних громад краю, оскільки ситуація з твердими побутовими відходами в області залишається досить гострою проблемою. У рамках проекту відбувся дводенний тренінг-навчання для голів територіальних громад, представників бізнесу, провідних фахівців та експертів, під час якого обмінювались досвідом щодо розробки та впровадження регіональних проєктів з управління відходами у кожній територіальній громаді.
У продовження проекту в нашій області розпочалася реалізація ще одного екопроекту “Япомога”. У трьох школах вже встановлені перші «Япомогабокси». У таких сортувальних автоматах учні утилізовуватимуть пластикові пляшки, а отримані кошти спрямовуються на будівництво притулку для бездомних тварин або на допомогу місцевому центру соціальної реабілітації. Мета голови обласної ради – встановлення таких Япомогабоксів у школах кожної міської територіальної громади.
Підтримка учасників АТО/ООС та інших військових конфліктів, піклування про членів сімей загиблих учасників бойових дій – у пріоритеті діяльності обласної ради. За ініціативи Віолети Лабазюк при обласній раді створено консультативну раду сприяння захисту інтересів ветеранів військових конфліктів, мета якої – налагодження ефективної співпраці органів державної влади, органів місцевого самоврядування щодо реалізації заходів у сфері підтримки учасників АТО/ООС та воїнів-інтернаціоналістів. З метою розширення складу консультативної ради сприяння захисту інтересів ветеранів військових конфліктів при голові обласної ради буде залучено представників громадських організацій учасників бойових дій Кам´янець-Подільського, Хмельницького та Шепетівського районів.
У січні 2022 року, до Дня соборності України, за ініціативи голови обласної ради, спільно з консультативною радою з питань захисту інтересів ветеранів при Хмельницькій обласній раді, планується передача 4- х квартир для учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції (Операції об’єднаних сил) і отримали поранення, інвалідність та перебувають на квартирному обліку при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради.
Хмельниччина першою в Україні впроваджує основи кібербезпеки серед територіальних громад. Між обласною радою та представниками Ради національної безпеки України, Фонду цивільних досліджень та розвитку США підписано Меморандум про співпрацю щодо впровадження безпечних інформаційно-комунікаційних технологій в територіальних громадах краю. Оскільки питання інформаційної безпеки сьогодні особливо актуальне у нашій країні, обласна рада готова підтримувати дані ініціативи та продовжувати подальшу співпрацю з іноземними партнерами впровадження безпечних інформаційно-комунікаційних технологій у сфері розбудови можливостей з безпеки інформації, кібербезпеки та підвищення обізнаності публічних управлінців. Майже півтори тисячі посадових осіб місцевого самоврядування Хмельниччини уже успішно завершили Програму підготовки у сфері розбудови можливостей з безпеки інформації, кібербезпеки та підвищення обізнаності публічних управлінців.
Ініціативи та пріоритетні напрямки роботи обласної ради на 2022 рік
Будівництво, оновлення та реконструкція спортивно-оздоровчих об’єктів за програмою Спортивний майданчик
Покращення матеріально-технічної бази спорту, будівництво нових спортивних об’єктів – необхідна умова формування здорового суспільства. Обласною радою у вересні 2021 року прийнято ініційовану Віолетою Лабазюк обласну програму «Спортивний майданчик» на 2022-2026 роки. На жаль, на Хмельниччині ще не сформовано необхідну сучасну спортивну інфраструктуру за місцем навчання, проживання, роботи та відпочинку. Тому, без всякого сумніву, будівництво, оновлення та реконструкція спортивно-оздоровчих об’єктів – одне із найважливіших суспільних завдань, яке може суттєво підняти рівень фізичної культури та спорту, сприятиме формуванню здорового способу життя, покращить комфортабельність та архітектурну привабливість того чи іншого мікрорайону, міста або територіальної громади. Програмою передбачається будівництво мультифункціональних спортивних майданчиків на території області. У рамках її виконання, передбачено принцип співфінансування 70% (кошти обласного бюджету) на 30% (кошти територіальної громади). При цьому органи місцевого самоврядування забезпечують облаштування основи для проведення монтажу покриття і встановлення обладнання.
Подальше впровадження Регіонального плану управління відходами в області.
Який є складовою Національної стратегії та Національного плану управління відходами в Україні до 2030 року. Документ визначає правила поводження з усіма видами відходів у Хмельницькій області, поділу її на кластери, визначення розташування майбутніх полігонів, комплексів з переробки, що буде здобутком для місцевого населення та наступних поколінь.
Залучення необхідного фінансового ресурсу на підтримку закладів охорони здоров´я, освіти, соціального спрямування та покращення їхньої матеріально-технічої бази.
Водночас, на контролі залишатиметься раціональність використання бюджетних коштів керівниками і працівниками закладів обласної комунальної власності та ефективне використання комунального майна.
Ми прагнемо, щоб підсумком діяльності обласної ради восьмого скликання стали відчутні справи, за які дякуватимуть люди.
“Злагоджена діяльність депутатського корпусу продемонструвала багато позитивних змін на Хмельниччині. Насправді цілей та планів дуже багато, вже є певні результати, однак ми не будемо зупинятись на досягнутому. Депутатський корпус обласної ради націлений на подальшу продуктивну роботу спільно з територіальними громадами для прогресивного розвитку нашої області”, – резюмує Віолета Лабазюк.