ГО “Жіночий Антикорупційний Рух” об’єднався із тернопільськими колегами із ГО “На межі” аби провести незалежний моніторинг комунальних підприємств двох областей в рамках проєкту “Комунальні підприємства під мікроскопом”.
Активісти розробили адаптовану методологію аналізу діяльності комунальних підприємств і перевірять, як обласні КПшки дотримуються законодавства щодо оприлюднення інформації.
Органи місцевого самоврядування регулярно створюють комунальні підприємства. І з кожним роком їхня кількість збільшується. Лише Хмельницька обласна рада утворила 40 таких підприємств. Часто такий статус отримують ще й навчальні та медичні заклади, аптеки, соціальні установи. Але який би заклад не отримав статус комунального підприємства, він є розпорядником бюджетних коштів, адже органом їх управління є облрада.
“Про їх діяльність чи бездіяльність дізнатись мешканцям практично неможливо, бо крім переліку КП на сайтах обласних рад, до прикладу, відкритої інформації обмаль”, – зазначає координаторка проєкту у Хмельницькій області “Комунальні підприємства під мікроскопом” Альона Береза.
Аналітики не лише перевірятимуть, як комунальні підприємства дотримуються чинного законодавства щодо оприлюднення відкритих даних, а й перевірять, як вони провадять свою кадрову політику, фінансову діяльність, витрачають бюджетні кошти на публічних закупівлях.
Моніторинг триватиме до червня 2022 року. За його підсумками буде представлений рейтинг прозорості комунальних підприємств в кожній області в контексті виконання чинного законодавства та щодо застосування кращих практик.
А керівники всіх підприємств, керівництво обласних рад та депутати отримають чіткий список рекомендацій щодо усунення виявлених прогалин в роботі комунальних підприємств.