Верховна Рада ухвалила законопроєкт №2553, за яким від травня наступного року споживання блакитного палива визначатимуть в енергетичних одиницях, а не кубічних метрах.
Ключова ідея – після переходу держави на енергоодиниці споживач сплачуватиме за кількість отриманої енергії (тепла), а не за обсяг спожитого газу.
Чому необхідно було змінювати систему обліку?
Річ у тім, що при підрахунку газу в кубометрах не враховується його калорійність, тобто кількість енергії (тепла), що вивільняється при згоранні.
Наприклад, за законами фізики, аби нагріти чайник на Хмельниччині й Сумщині потрібно витратити однакову кількість енергії. Але калорійність (якість) газу на теренах держави дещо різниться. Це залежить від родовищ, з яких його видобули. За інформацією оператора ГТС, на Харківщині вона у жовтні була дещо вищою (див. інфографіку). Тому в Хмельницькому спалювали більше кубів, ніж Харкові, аби нагріти воду до тієї самої температури. Отже, хмельничани витрачали і трохи більше коштів, ніж харків’яни.
Зміни до правого поля покликані усунути цю несправедливість, адже споживач сплачуватиме за кількість отриманого тепла (кіловат-години), а не обсяг спалених кубів.
До речі, облік газу в енергетичних одиницях використовується майже в усьому світі, зокрема і ЄС, звідки Україна імпортує газ.
Коли споживач відчує зміни?
Закон передбачає перехід до методики обчислення в кіловат-годинах з 1 травня 2022 року. Однак ще низка норм набуває чинності з 1 травня 2023 року.
Під час перехідного періоду газ обліковуватимуть і в кубах, і в енергоодиницях, адже лічильники споживачів фіксують обсяг використаного ресурсу саме в кубометрах.
Як лічитимуть тепло, що дає блакитне паливо, і хто за що відповідатиме?
Споживачі, як і раніше, щомісяця передаватимуть показання своїх лічильників у кубічних метрах Операторам ГРМ. На теренах Хмельниччини – це АТ “Хмельницькгаз” та ПрАТ “Шепетівкагаз”.
Саме Оператори ГРМ відповідатимуть за перетворення кубів у кіловат-години.
Формулу перерахунку до травня 2022 року має затвердити державний регулятор – НКРЕКП .
Кількість тепла у кіловат-годинах, що отримали українці з газу, Оператори ГРМ вноситимуть до особистих кабінетів споживачів, відображатимуть у квитанціях та передаватимуть на інформаційну платформу Оператора ГТС, на якій використаний ресурс паралельно обліковуватимуть і в кубічних метрах, і в енергоодиницях.
Постачальники, зокрема ТОВ “Хмельницькгаз Збут”, отримуватимуть ці дані з платформи оператора ГТС в енергоодиницях. Тому суми до сплати у рахунках постачальників будуть визначені саме за обсягами використаної енергії.
У квитанціях постачальників (ТОВ “Хмельницькгаз Збут”) буде зазначена ціна вже не за куб, а кіловат-годину.
Отож, замінювати старі лічильники на нові наразі не потрібно!
Хоч формула перетворення кубометрів у кіловат-години ще не затверджена НКРЕКП, однак споживачі мають змогу вже зараз дізнатися, скільки тепла вони приблизно отримують, спалюючи газ, тобто калорійність чи якість енергоресурсу. Для цього потрібно уважно вивчити платіжку за доставку (розподіл) блакитного палива (див. ілюстрацію).
Наприклад, за даними операторами ГРМ (АТ “Хмельницькгаз”), протягом жовтня в Хмельницькому однин кубометр за середньозваженою вищою теплотою згорання давав 10,6 кВат*год енергії. Також, для прикладу, можна скористатися коефіцієнтом для перетворення кубометрів у кіловат-години, який застосовують на Українські енергетичній біржі для перерахунку вартості імпортного газу в гривні, – 10,62. Тому, якщо споживач спалив 30 кубів, то з них він одержав приблизно 318-319 кВат*год енергії.
Визначити вартість однієї кіловат*години також досить просто, поділивши ціну кубометра (7,99 грн) на кількість тепла, що він дає (10,6 або 10,62 кВат*год). Отож, у Хмельницькому одна кіловат-година, отримана з газу, у жовтні приблизно коштувала 75 копійок (з доставкою 94 копійки).
Необхідно зауважити, що це лише приблизні розрахунки!
Для порівняння одна кіловат-година електроенергії вартує щонайменше 1,44 грн, тобто на 53% дорожче.
Що це означає для споживачів?
- українці отримуватимуть інформацію про вартість енергії від споживання газу і електрики в однакових одиницях виміру;
- це допоможе споживачу порівнювати і обирати, яке джерело енергії (тепла) йому вигідніше – газ чи електрика;
- буде усунуто несправедливість в оплаті за газ різної калорійності. Це зменшить витрати від використання блакитного палива нижчої калорійності.
ТВІЙ ГАЗЗБУТ. Надійний та зручний для кожного.