На початку червня група народних депутатів від партії “Слуга народу” направили запит до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, міністра фінансів Сергія Марченка і голови Держаудитслужби Геннадія Пліса з вимогою недопущення використання органів державного фінансового контролю в політичних цілях.
У тексті документа сказано, що до народних обранців звернулася керівниця фракції “Слуга народу” у Хмельницькій обласній раді і директорка обласного госпіталю ветеранів війни Оксана Бочкарьова. За її словами, вона почала піддаватися тиску з боку політичних опонентів після того, як програла боротьбу за крісло голови облради. Зокрема, на початку 2021 року медичним закладом Бочкарьової зацікавилося управління Західного офісу Держаудитслужби у Хмельницькій області і розпочало моніторинг тендерних закупівель.
Депутатка повідомила своїм колегам з Верховної Ради, що аудитори включили до акту як порушення завищення підрядником ціни на матеріали без жодних підтверджуючих матеріалів. Бочкарьова додала, що заходи фінансового контролю з боку аудитслужби, носили упереджений характер, виступала інструментом політичних переслідувань щодо неї.
Водночас у Держаудитслужбі відкинули всі звинувачення у будь-якому політичному тиску. Пояснили, що протягом поточного року перевіряли медичні заклади на використання бюджетних коштів з “ковідного” фонду. Сюди ж потрапив й обласний госпіталь ветеранів війни. Так, аудитори перевірили 13 закупівель госпіталю вартістю 3,58 млн грн і зафіксували завищення обсягу вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт на суму 228 тис. грн. Далі ревізори передали матеріали перевірки Головному управлінню Нацполіції в області, яке й відрило кримінальне провадження.
Підставами, які послужиди включенню госпіталю в перелік моніторингу аудиторів, стали звернення голови облради Віолети Лабазюк і голови спілки учасників бойових дій АТО “Доброволець” Ореста Слободяна.
Нагадаємо, що 18 червня президент Володимир Зеленський присвоїв почесне звання “Почесний лікар України” директорові комунального некомерційного підприємства “Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни” Хмельницької обласної ради Оксані Бочкарьовій з нагоди Дня медичного працівника.
Як писав НГП, наприкінці квітня Верховний суд відмовив у відкритті касаційного провадження за скаргою депутата Хмельницької облради від “Слуги народу” Оксани Бочкарьової, яка оскаржувала легітимність обрання Віолети Лабазюк на посаду голови облради.
У вінницькому суді обранка Оксана Бочкарьова оскаржувала рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 січня 2021 року, який став на бік діючої голови ради. У судах позивачка висловила ряд претензій, які стосувалися виборів голови обласної ради.
Зокрема, вона просила визнати незаконним та скасувати рішення лічильної комісії про визнання дійсним бюлетеня з виборів голови Хмельницької обласної ради від 7 грудня 2020 року, який містить позначку, проставлену не у квадраті напроти прізвища кандидата; визнати незаконним та скасувати рішення лічильної комісії про встановлення результатів голосування з виборів голови Хмельницької обласної ради 7 грудня 2020 року, оформленого протоколом №3 засідання лічильної комісії з виборів голови Хмельницької обласної ради від 7 грудня 2020 року; визнати незаконним та скасувати рішення першої сесії Хмельницької обласної ради восьмого скликання №4-1/2020 «Про обрання голови Хмельницької обласної ради» Віолети Лабазюк.
Апеляційний суд, відкидаючи доводи Бочкарьової, звернувся до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», наголосивши: депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цими та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Тому, вважає суд, норми регламенту Хмельницької обласної ради не можуть перешкоджати або обмежувати реалізацію приписів Закону України «Про місцеве самоврядування» та Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у частині реалізації депутатами своїх прав та обов`язків.
Крім цього, суд зіслався на рішення Європейського суду з прав людини від 30 травня 2017 року «Давидов та інші проти Росії», де сказано, що вільні вибори повинні розглядатися як індивідуальне право і позитивне зобов`язання держави, що включає ряд гарантій, починаючи з права виборців вільно висловлювати свою думку і закінчуючи ретельним регулюванням процесу встановлення, обробки і оголошення результатів голосування.
Нагадаємо, що 7 грудня 2020 року Віолету Лабазюк було обрано головою облради. За неї проголосувало 33 депутати – саме таку мінімальну кількість голосів необхідно, щоб отримати перемогу.
Її конкурентка, кандидатка від “слуг” Оксана Бочкарьова отримала 27 голосів.
Недійсними визнано 4 бюлетені.