У Хмельницькому слідчий Головного управління Нацполіції області Сергій Шовдра закрив кримінальне провадження щодо групи посадовців, причетних до реконструкції каналізаційно-очисної системи Хмельницького обласного госпіталю ветеранів війни.
Провадження було відкрите через виявлену невідповідність акту виконаних робіт та реально виконаного обсягу робіт. 8 червня 2018 року інформація про відкрите кримінальне провадження була внесена в Єдиний реєстр досудових розслідувань.
Як було встановлено в ході досудового розслідування, 1 листопада 2016 року між госпіталем і ТОВ “Поділля Інвест Сіті” було укладено договір щодо закупівлі робіт за державні кошти. Тобто за певну суму ТОВ “Поділля Інвест Сіті” мало виконати реконструкцію системи каналізації та очистки стічних вод. Загальна сума намічених робіт, відповідно до договору, мала становити 11 690 055,54 гривні.
Проектно-кошторисну документацію на здійснення реконструкції цих систем розробило київське ТОВ “Юнібуд Енергосервіс”. А з 17 листопада 2017 року столичні проектувальники здійснювали й авторський нагляд за виконанням робіт.
Крім того, Комунальне підприємство Хмельницької облради “Архітектурно-будівельного проектування” мало здійснювати технічний нагляд за проведенням цих робіт.
Перевірка не знайшла “закупленого” обладнання
У 2016 році роботи не виконувались, а от протягом 2017-2018 років, якщо вірити бухгалтерським документам, робота на об’єкті кипіла. Упродовж цього часу підрядникам переказали за виконані роботи 6 883 786 гривень.
Відповідно до акту виконаних робіт, який був складений 27 грудня 2017 року, підрядники закупили і встановили таке обладнання:
- дві одиниці блоку перекачування з функцією попереднього змучування осаду;
- система керування з функціями захисту і сигналізації;
- три блоки відкачування сирого осаду.
За ці роботи, зокрема, їм заплатили 2 210 503 гривні. Відповідно до документів, усе це обладнання ТОВ “Поділля Інвест Сіті” придбало в грудні 2017 у ТОВ “Енергоінвестплюс”. А воно, в свою чергу, купило, також у грудні 2017, це обладнання у ТОВ “Аксіон Ком”.
Цікаво, що підприємство “Аксіон Ком” за документами займається наданням рекламних послуг. І, як з’ясувалося в ході розслідування, насправді воно ніде не купувало цього обладнання і само його не виготовляло. Тобто, задокументована торгова оборудка з “Аксіон Ком” була абсолютно фіктивною.
Але й це ще не все: ніяких робіт зі встановлення цього обладнання в госпіталі не велося та й самого обладнання перевірка не виявила.
Таким чином слідством були встановлені фінансові зловживання та змова керівників госпіталя із керівниками підприємств “Поділля Інвест Сіті” та “Юнібуд Енергосервіс”, які сфабрикували документи, використавши підконтрольні їм фіктивні фірми, і надурили державу майже на 2 мільйони гривень.
20 лютого 2018 у госпіталі, ТОВ “Поділля Інвест Сіті”, ТОВ “Юнібуд Енергосервіс” та в обласному КП “Архітектурно-будівельного проектування” були вилучені бухгалтерські документи, що стосувались виконання та оплати цих робіт.
Після відкриття кримінального провадження обладнання “матеріалізувалось” на складі
А ще через тиждень, 27 лютого 2018 було проведено огляд каналізаційно-насосної станції та очисних споруд госпіталю за участю профільного спеціаліста – головного технолога МКП “Хмельницькводоканал”.
На складі госпіталю було виявлено:
- два блоки перекачування з функцією попереднього змучування осаду;
- систему керування з функцією захисту і сигналізації (знаходилась в упаковці);
- три блоки відкачування сирого осаду (на момент огляду не змонтовані);
- блок глибинно-напірної аерації, що має бути змонтований в аеробних стабілізаторах активного мулу (на момент огляду не змонтований);
- блок відкачування осаду (не змонтований на момент огляду);
- блок механічної очистки стічних вод (без заводського маркування, виготовлений індивідуальним способом).
Тобто, обладнання, що за актом виконаних робіт вже було “встановлено” і “працювало”, тільки-но з’явилось на складі.
Тоді ж була допитана, як свідок, Оксана Бочкарьова. Вона розповіла, що на той час роботи з реконструкції каналізаційної системи були припинені через відсутність бюджетного фінансування. Тепер вони начебто відновлені і проводяться відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації.
Слідство також допитало, і теж як свідка, директора ТОВ “Поділля Інвест Сіті” І. Прокопченка. Він розповів, що всі роботи з реконструкції системи відведення здійснював субпідрядник – те саме ТОВ “Юнібуд Енерго Сервіс”, яке виготовляло проектно-кошторисну документацію на ці роботи.
24 липня 2019 року слідство вирішило розставити крапки над “і” в цій історії, запросивши товарознавчу експертизу, проведення якої доручили Хмельницькому відділенню Київського НДІ судових експертиз. Експертиза мала встановити вартість каналізаційно-насосного та очисного обладнання, встановленого в госпіталі. Однак експертиза не визнала можливими встановити його вартість, про що і засвідчила у своєму висновку.
Отже, що зрештою вийшло: обладнання, зазначене в акті виконаних робіт загадковим чином з’явилося на складі, а його вартість підрахувати неможливо.
Таким чином, слідство дійшло висновку:
“Факт привласнення грошових коштів, виділених на реконструкцію системи очищення стічних вод Хмельницького обласного госпіталю ветеранів війни посадовими особами ХОГВВ за попередньою змовою із посадовими особами ТОВ “Поділя Інвест Сіті” та “Юнібуд Енергосервіс”, не встановлено”.
На підставі цього слідчий вирішив закрити кримінальне провадження.
Партія “спише” своїм усі гріхи
Чомусь слідство не збентежила ні можлива фальсифікація акту виконаних робіт, ні інші факти, які красномовно свідчать: державу хотіли надурити і лише завдяки відкриттю кримінального провадження було зупинено можливе розкрадання державних коштів. Але тепер, коли його закрили, у спритників можуть бути повністю розв’язані руки. І вони, цілком можливо, можуть вдатись до нових оборудок, адже попередня минулася їм безкарно.
Секрет тієї безкарності можна шукати у багатьох причинах. Та, здається, він лежить на поверхні: пані Оксана Бочкарьова дуже вчасно примкнула до владної партії.
Самим же “слугам”, очевидно невтямки, що такі особи лише остаточно дискредитують їхню політичну силу, яка й без того вже розгубила левову частку свого минулого рейтингу.
Довідка. Стаття 191. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем
- Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, – караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.