Нещодавно уряд ухвалив рішення, яким встановлюється гранична ціна на газ на рівні 6,99 грн за кубометр. Обмеження ціни на газ для населення та підприємств теплокомуненерго вводять тимчасово — на два місяці. Водночас Прем’єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що рішення про встановлення граничної ціни на газ не означає, що уряд відмовляється від розвитку ринку газу в Україні.
Рішення уряду, яке не в останню чергу було продиктоване протестними акціями в різних містах країни, дало можливість зберегти у платіжках більш-менш сприятливі для населення ціни. Однак ринок газу є незворотним кроком, тому важливо знати, чого чекати уже наступного опалювального сезону, за якими критеріями формуватиметься ціна на газ та чого чекати побутовим споживачам. Про ринок газу, його якість та можливості отримати стабільну ціну на блакитне паливо протягом року, розповів НГП директор ТОВ “Хмельницькгаз Збут” Андрій Левицький.
– ЗМІ повідомляли, що Міністерство енергетики розглядає варіанти зміни механізму формування ціни на природний газ для побутових споживачів. Як сьогодні формується ціна на газ для споживачів ТОВ «Хмельницькгаз Збут»?
– Насамперед, хочу одразу наголосити, що, після відкриття ринку газу для населення в серпні 2020 року, вартість блакитного палива для наших клієнтів безпосередньо залежить від цін у ЄС, адже газ до України імпортується саме з Європи. Звісно, одразу всі зауважать, що у нас є газ вітчизняного видобутку, який набагато дешевший за імпортний. Це так і є. Однак можливості придбання українського газу за ринковими цінами наразі штучно обмежені. Наші неодноразові пропозиції про співпрацю «Укргазвидобування» відхилило.
Продаж блакитного палива, що видобувається державними компаніями, відбувається непрозоро. Адже його контролює державний монополіст НАК “Нафтогаз України”.
Європейські експерти неодноразово наголошували на необхідності прозорого продажу вітчизняного газу через біржу, аби визначати справедливу ринкову ціну для всіх постачальників. Цю думку поділяють і в Асоціації постачальників енергоресурсів, членом якої є ТОВ «Хмельницькгаз Збут». Власне, у Європі, до якої ми йдемо, так і відбувається. В ЄС газ продається на енергетичних біржах або хабах, а ціна визначається балансом попиту і пропозиції.
В умовах вільного ринку ціна на газ має чітку сезонність. З наближенням опалювального сезону і холодів, коли попит зростає, газ на європейських енергетичних біржах традиційно дорожчає, а після завершення холодів, коли попит зменшується, – дешевшає.
Наразі 90% ціни блакитного палива для жителів Хмельниччини складає вартість закупівлі імпортного газу. До цієї суми потрібно додати ще тарифи на транспортування ресурсу магістральними газопроводами та закачування у сховища. Окрім того, є ще націнка постачальника, яка необхідна для друку та доставки рахунків за газ, підтримки роботи кол-центру, онлайн сервісів та нашої мережі відділень.
Від серпня ціни в Європі на блакитне паливо зросли втричі, відповідно втричі подорожчав і газ в Україні. Зі збільшенням маржі постачальників це не пов’язано.
При розробці заходів захисту споживачів в умовах пандемії, уряд не врахував антикризовий досвід європейських країн, які дзеркально підтримують як споживачів, так і виробників та постачальників ресурсу.
Приклади країн-членів ЄС стверджують, що найефективнішим рішенням у ситуації зростання цін на енергоносії є збільшення адресних субсидій для вразливих категорій споживачів. Водночас, необхідно продавати газ вітчизняного видобутку за пільговою ціною всім постачальникам, що працюють з населенням, обмеживши маржу цих компаній.
Натомість, запропоновані урядом обмеження можуть призвести до банкрутства приватних постачальників та колапсу ринку, адже наявна оптова ціна ресурсу на ринку перевищує регульовану, яку запропонував Камін.
Втім, ТОВ «Хмельницькгаз збут» є законослухняною компанією і виконає рішення Кабінету Міністрів України про запровадження граничної ціни на природний газ для населення з 1 лютого 2021 року.
Підприємство гарантує безперебійне постачання блакитного палива під час обмежень.
– Чи багато клієнтів ТОВ «Хмельницькгаз Збут» змінили постачальника газу?
– Після відкриття ринку, українці опинилися у нових для себе умовах. Десятки нових постачальників блакитного палива атакують подолян своєю рекламою. Деякі з них пропонують відверто занизькі ціни на енергоресурс, аби переманювати споживачів. На такі пропозиції за пів року «спокусилися» 2% клієнтів компанії, а відтік є очікуваними та прогнозованими.
Втім, як виявилося, не всі нові гравці ринку можуть гарантувати постачання газу в домівки споживачів. Деякі з них «луснули», наче справжні мильні бульбашки, не пропрацювавши і пів року.
Передусім компанії, які дійсно дбають про своїх споживачів, не лише надають якісні сервіси, а й насамперед гарантують безперебійне постачання газу. Клієнт має бути впевненим: заплатив за газ – матимеш його 100%.
– Скільки споживачів повернулося назад?
– Переконаний, гонитва за найнижчою ціною до добра не доводить ніколи. Про це свідчать відгуки майже сотні клієнтів, які змінили постачальника, обпеклися і повернулися до нас. Навчені гірким досвідом споживачі розповідають, що декілька десятків заощаджених гривень точно не вартували нервів, витрачених на розв’язання проблем, які виникли через зміну постачальника.
Тому закликаю подолян бути обачними та обережними, аби залишатися здоровими і щасливими у своїх теплих домівках. Розумні вчаться на помилках інших!
– Чи допомагає розвинута мережа сервісних центрів зберегти споживачів?
– Звісно, допомагає. Розвинута мережа центрів обслуговування клієнтів – одна з наших найголовніших переваг на ринку. До нас люди можуть завітати щодня у кожному великому населеному пункті області та в режимі живого діалогу отримати відповіді на будь-які питання стосовно постачання газу та розрахунків за нього. Переважна більшість наших конкурентів не має сервісних центрів ані в Хмельницькому, ані деінде на теренах регіону.
До речі, деякі подоляни скаржаться, що несумлінні надавачі послуг, які обслуговують клієнтів лише онлайн, після підписання заяви-приєднання, взагалі перестали брати слухавку чи відповідати на питання споживачів за допомогою е-сервісів.
Тому вкрай важливо оперативно надавати повний спектр клієнтських послуг як онлайн, так і офлайн – в режимі живого спілкування з клієнтами.
– Що робити людині, котра від незалежних від неї причин, має заборгованість за споживання природного газу?
– Негативний вплив на наявну ситуацію з боргами, звісно, справляє коронакриза. Через неї гаманці подолян помітно схудли. Саме тому під час карантину жодному жителю області не припинили газопостачання, а також не нарахували пеню за невчасну оплату.
Ми завжди намагаємося робити кроки назустріч соціально вразливим категоріям населення, тому надаємо можливість жителям Хмельниччини, які опинилися в складних життєвих обставинах, укласти договори реструктуризації боргів. Цей механізм дозволяє сплатити прострочені суми рівними частинами протягом визначеного часу. Ми вивчаємо кожен випадок індивідуально і пропонуємо відповідні умови сплати.
Укласти договори реструктуризації можна в центрах обслуговування клієнтів ТОВ «Хмельницькгаз Збут», що є у всіх великих населених пунктах краю.
На мою думку, в умовах пандемії уряд має подбати про українців та вдосконалити механізми соціальної допомоги, аби критерії призначення субсидій стали гнучкішими для українців.
Також потрібно усвідомити, що систематичні неплатежі вимивають обігові кошти постачальників, які необхідні для закупівлі енергоресурсу на прийдешні періоди. Тому ми вдячні усім клієнтам, які вчасно сплачують за використане блакитне паливо і не ставлять під загрозу існування всієї газопостачальної галузі держави.
– Чи можливо споживачеві отримати стабільну ціну на газ протягом усього року?
– Після відкриття ринку природного газу для населення 1 серпня 2020 року, багато постачальників працюють над впровадженням довгострокових пропозицій для своїх клієнтів, зокрема річних контрактів із фіксованою ціною на 12 місяців.
Якби лібералізація ринку відбулася в травні, як планувалося, багато постачальників встигли б укласти вигідні контракти, коли ціни були на найнижчому рівні. Але відкриття ринку відбулося формально в серпні, а фактично у вересні, коли ціни на ресурс в Європі почали стрімко зростати.
Протягом вересня ціна газу на нідерландському хабі TTF за контрактами day-ahead зросла на 48%, а в жовтні – на 25%. В таких умовах постачальникам, що не мають доступу до газу вітчизняного видобутку, дуже складно спланувати поставки під річний контракт і розрахувати його тариф. Занадто багато невизначеностей.
Втім, “Хмельницькгаз Збут”, попри зім’яте відкриття ринку, знайшов можливість захисти домашні бюджети жителів області від сезонних коливань вартості блакитного палива. Ми запровадили спеціальну пропозицію «Твоя енергонезалежність». Підписники акції закупили на опалювальний сезон газ за фіксованими цінами від 4,5 до 5,5 грн за кубометр, залежно від часу укладання угод. У такий спосіб взимку заощадили понад дві з половиною тисячі жителів області.
Наприклад, в січні блакитне паливо коштує 9,91 грн за кубометр, натомість для підписників акції діє ціна від 4,5 грн. Отож, економія для домашніх бюджетів на 100 куб. м перевищує пів тисячі гривень.
Якщо подоляни не встигнуть спожити увесь акційний резерв блакитного палива протягом жовтня-березня, «Хмельницькгаз Збут» поверне залишок коштів або зарахує його для майбутніх платежів.
Зауважу, наша пропозиція дозволяє економити саме тоді, коли і потрібно, адже опалювальний сезон – період традиційних найвищих цін на газ. Натомість, з наближенням весни блакитне паливо зазвичай дешевшає на біржах.
У нинішньому році можливість розробки річного контракту для побутових споживачів ставиться під сумнів фактом втручання держави в роботу ринку газу. Вимогу Кабміну надати річний тариф для населення можна виконати лише за таких умов – гарантованого невтручання держави в питання ціни і стабільного продажу українського газу на біржі на рівних для всіх постачальників умовах. Без прозорого продажу українського газу шанси на те, що пропозиції постачальників, які не входять до групи Нафтогаз, будуть цікаві споживачеві – мінімальні.
В Україні широкому впровадження річних тарифів перешкоджає також зобов’язання оформляти відносини між споживачем і постачальником за допомогою типового договору поставки. Якщо, доприкладу, клієнт підпише з компанією річний контракт, а через три місяці надумає змінити постачальника, – розв’язати подібну ситуацію типовий договір не зможе. Цей документ є негнучким і не враховує реалій ринку. Він не дає можливості адекватно врахувати всі умови, необхідні таким категоріям контрактів. Тому ми закликаємо НКРЕКП розглянути можливість введення замість типового – примірного договору поставки.
При дотриманні цих трьох умов – гарантування невтручання держави в роботу ринку, продажу українського газу на біржі на рівних для всіх постачальників умовах і заміні типового договору поставки ресурсу на примірний, я впевнений, що велика частина постачальників вийде з пропозицією річного контракту на газ вже до початку наступного опалювального сезону.
– На які критерії слід звернути увагу споживачеві при виборі постачальника газу?
– Передусім, необхідно пам’ятати, що у постачальників має бути ліцензія. Перевірити її наявність можна на сайті державного регулятора НКРЕКП.
По-друге, всі чули, що безкоштовний сир буває лише в мишоловці. На початковому етапі постачальник, який не розвинув інфраструктуру обслуговування клієнтів, може запропонувати дещо нижчу ціну. Втім, з часом і збільшенням числа споживачів, наші конкуренти просто змушені будуть створити, крім онлайн послуг, фізичні сервісні центри, куди люди зможуть завітати в разі потреби. А це все гроші, що будуть включені у вартість блакитного палива для кінцевого споживача. Для невеликої кількості клієнтів постачальники ще в змозі знайти ресурс за ціною меншою ринкової. Втім, для декількох тисяч споживачів це зробити вже буде досить складно. І тоді ціна конкурента стрімко рване вгору та суттєво перевищить нашу. Цілком можливо, що в такій ситуації постачальник просто не зможе виконати своїх зобов’язань та забезпечити газом власних споживачів за заявленою ціною.
Саме тому рекомендую подолянам надавати перевагу лише надійним та перевіреним часом компаніям.
– Якість газу: Які є якісні показники газу? Чи «бодяжать» газ і як це проконтролювати?
– Якість природного газу визначається Кодексом газотранспортної системи України. За ним, у блакитному паливі, на якому ми щодня готуємо їжу, має бути не менше 90% метану. Решту показників можна подивитися в згаданому документі. Перераховувати їх немає жодного сенсу, оскільки це технічні параметри, які нічого не скажуть переважній більшості подолянам. Також Кодекс встановлює і відповідальну організація за якість газу. Наразі це державне підприємство Оператор газотранспортної системи (Оператор ГТС). Саме він має подати блакитне паливо визначено законом ґатунку в газогони, що йдуть до наших домівок.
Виникає логічне запитання, чому за якість газу відповідають не його постачальники? Адже за гатунок більшості товарів відповідають саме їх продавці. Річ у тім, що жоден український постачальник не має власних труб, якими транспортується газ, та сховищ для його зберігання. А саме від цих об’єктів і залежить якість блакитного палива.
Часто-густо подоляни запитують, чому блакитне паливо інколи горить не блакитним полум’ям. Відповідь проста.
Колір вогню в конфорці свідчить про правильне чи неправильне згоряння енергоносія. Під час опалювального сезону, коли суттєво зростає споживання газу, це питання є дуже актуальним. Від нього залежить наша безпека, а інколи – і життя! Якщо полум’я однорідного блакитного кольору, то енергоносій згорає повністю, виділяючи при цьому максимальну кількість тепла.⠀
Якщо вогонь жовтого або червоного кольору, зазвичай це свідчить, що до пальника надходить недостатня кількість повітря, і енергоносій згоряє не повністю. А в приміщенні накопичується чадний газ, що небезпечний для життя.
Також причинами такого явища можуть стати залишки їжі, на приклад, молоко, що витекло і забруднило форсунки. У такий спосіб може змінюватися не тільки колір газу, а й збільшуватися обсяги споживання і відповідно витрати грошей.
Крім згаданих проблем, іноді, на жаль, залишає бажати кращого технічний стан газопроводів, а це вже зона відповідальності Оператора ГТС та облгазів.
Існує міф, нібито енергоносій горить жовтим кольором, оскільки його “розбавляють”, запускаючи в труби повітря. Блакитне паливо у газовій магістралі технічно неможливо “розбавити”. Якщо змішати газ із повітрям, це призведе до потужного вибуху і вкрай сумних наслідків.
– Чи буде реалізований черговий етап реформи на ринку газу, коли сплачувати потрібно не за об’єм спожитого газу, як дотепер, а за одиницю енергії (кВт⋅год)? Саме так облік споживання «блакитного палива» ведуть у ЄС?
– Наразі жителі Хмельниччини бачать у платіжках за доставку (розподіл) газу не лише обсяги спожитого блакитного палива в кубометрах, а й кількість газу в кіловат-годинах (кВт*год) та калоріях (Гкал). Тобто не лише кількісні, а й якісні показники – енергоодиниці.
При переході на одиниці енергії враховується вища теплота згоряння газу, яка залежить від його калорійності. Чим калорійніший газ, тим менше блакитного палива і грошей витратить споживач.
Впровадження енергетичних одиниць є одним з ключових етапів реформи газового ринку держави та ще однією віхою в наближенні вітчизняних стандартів до європейських. В ЄС за блакитне паливо сплачують саме в енергетичних одиниць.
Наразі в цьому питанні м’яч на полі законодавців. Саме вони мають вирішити, коли Україна буде готовою до чергового етапу реформи.
– Як сплата за одиницю енергії, а не за об’єм, відобразиться на кінцевому споживачеві?
– Більше калорій – менше грошей. Тобто завдяки якісним показникам споживачі можуть легко зрозуміти, що наразі нагріти чайник на блакитному паливі на 44% дешевше, ніж на електриці. Адже в січні вартість газу для населення в енергоодиницях з ПДВ складає 0,9374 грн за кВт*год. Натомість один кВт*год електроенергії коштує 1,68 грн. А щоб нагріти воду, необхідно витрати однакову кількість енергії, незалежно від виду палива.
Отож, калорії та кіловат-години дозволяють подолянам визначатися з вигіднішим енергоресурсом, аби заощадити гроші.
Незалежний громадський портал