З 1 січня цього року в Україні діє новий Санітарний регламент для закладів середньої освіти, який містить багато норм щодо облаштування шкіл та приміщень, утримування басейнів, освітлення, звукового та температурного режиму.
Зокрема, у новому документі містяться важливі зміни у шкільному харчуванні:
Відтепер забороняється продаж:
➡ зернових продуктів, що містять понад 10 г цукру на 100 г готового продукту;
➡ продуктів, що містять понад 0,12 г солі, або еквівалентну кількість солі на 100 г готового продукту;
➡ продуктів, що містять синтетичні барвники, ароматизатори (крім ваніліну, етилваніліну та ванільного екстракту), підсолоджувачі,
➡ підсилювачі смаку та аромату, консерванти;
➡ продуктів із рослинними жирами,
➡ непастеризованих соків,
➡ кави та кавових напоїв,
➡ енергетичних напоїв.
Окрім цього:
↗ Раз на тиждень для учнів обов’язково має готуватися риба.
↗ Фрукти та ягоди подаються без додавання цукрів та підсолоджувачів.
↗ Для дітей, що мають особливі дієтичні потреби, наприклад, алергії, має організовуватися окреме харчування. Для цього батьки дитини подають до закладу освіти медичну довідку від сімейного лікаря чи педіатра.
Голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька закликає інформувати про всі порушення на «гарячу лінію» Держпродспоживслужби: (044) 364 77 80
В Хмельницькій області функціонує 621 заклад загальної середньої освіти, де навчаються понад 138,5 тисяч школярів. В усіх закладах створено умови для їх харчування. За рахунок коштів місцевих бюджетів, співфінансування з батьківськими коштами та виключно за кошти батьків організовано харчування близько 52 тисяч учнів, що складає 37%. В першу чергу харчування організоване для дітей пільгових категорій, за кошти місцевих бюджетів – для учнів 1-4 класів, а також тих категорій, які не були включені до визначеного переліку пільговиків.
Середня вартість харчування по області складає 14 грн., при цьому найбільша сума, що виділялася – 24 грн., найменша – 9 грн. Зрозуміло, що організувати якісне та збалансоване харчування практично неможливо. Саме тому органи місцевого самоврядування повинні зважати на важливість цього питання при плануванні видатків з бюджетів.
Згідно із законодавством в сфері освіти, за організацію харчування безпосередньо відповідають засновники закладів освіти (сільські, селищні, міські ради). Персональну відповідальність за дотриманням усіх вимог та норм несуть керівники закладів освіти. Контроль за виконанням Санітарного регламенту покладається на фахівців Держпродспоживслужби.
До контролю за організацією шкільного харчування можуть долучатися батьки школярів через органи самоуправління. Батьки повинні стежити за дотриманням узгодженого меню, однак є застереження щодо перевірок ними роботи харчоблоку, оскільки допуск на харчоблок можливий лише за наявності необхідних дозволів та довідок про проходження медичних оглядів, аби запобігти перебуванню там сторонніх осіб та можливому порушенню санітарних норм.