Сьогодні відбулося засідання обласної комісії з оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку цього року, повідомляє Хмельницька ОДА.
Цьогоріч для Хмельниччини з державного фонду регіонального розвитку передбачено фінансування в сумі трохи більше 180 мільйонів гривень. Новелою цьогорічного відбору є те, що 30% фінансування має бути спрямовано на проєкти економічного розвитку регіону. Пропоновані економічні проєкти були зареєстровані на онлайн-платформі Мінрегіону та пройшли відповідне оцінювання, за результатами якого визначилися декілька найбільш перспективних.
Два проєкти “Створення лабораторно-дослідницької регіональної платформи контролю якості сировини для місцевих виробників” були представлені фахівцями Держпродспоживслужби.
Як зазначив заступник керівника ГУ Держпродспоживслужби в області Олександр Садов’юк, наразі не лише в області, а подекуди і в Україні існує проблема з визначенням показників якості сільськогосподарської сировини та продукції місцевих виробників з метою забезпечення можливості її експорту закордон. Лабораторні дослідження окремих показників, які вимагають іноземні країни, доводиться виконувати в лабораторіях Львова, Києва, а іноді навіть шукати за межами країни.
Реалізація запропонованих проєктів, за словами Олександра Садов’юка, забезпечить створення в області потужного аграрного лабораторного центру, який матиме відповідне обладнання, фахівців, та буде сертифікований відповідно до міжнародних норм для проведення контролю якості продуктів харчування та сільськогосподарської продукції, зокрема вмісту хімічних речовин (пестицидів, антибіотиків, харчових добавок, консервантів, тощо), наявності генно-модифікованих організмів та багатьох інших показників.
Ще три проєкти були представлені фахівцями Агенція регіонального розвитку Хмельницької області: «Підвищення виробництва та нарощування обсягів рослинницької продукції через створення мережі агрогосподарств на територіях Чемеровецької громади», «Підвищення рентабельності господарювання та виробництва нових видів рослинницької продукції через створення мережі агрогосподарства на сільських територіях Хмельницької області» та «Формування регіонального ринку сільськогосподарських енергетичних культур Ленковецької ОТГ».
Перший проєкт охоплює територію однієї Чемеровецької селищної громади, вирощувати планують полуницю.
Другий розрахований на реалізацію в межах Городоцької міської та Сатанівської селищної громад. Основні культури, які будуть вирощувати – салат, духмяні трави, розсаду томатів, огірків, тощо.
Для усіх представників особистих селянських господарств передбачається провести декілька навчальних семінарів та тренінгів, аби продукція, яка буде ними вирощена, відповідала не лише вимогам безпеки, а й єдиним стандартам щодо якості та зовнішнього вигляду.
Надалі цю продукцію реалізовуватимуть під одною торговою маркою. Очікується, що завдяки реалізації цих проєктів буде створено потужну мережу агропідприємств та налагоджено стабільний збут виробленої продукції.
Третій проєкт Агенції регіонального розвитку – це фактично пілотний проєкт з вирощування енергетичних культур на землях, що непридатні для сільськогосподарського використання. У Ленковецькій громаді на 100 га таких земель пропонується висадити плантацію енергетичної верби. Уже за 3 роки з неї можна буде зібрати першу партію деревини, яка буде перероблена на тріску. Тріска верби є гарним паливом, зокрема може бути використана для опалення комунальних закладів та установ. Перевагами цієї енергетичної культури є те, що вона росте на грунтах, які не можуть бути використані для інших культур, практично не потребує спеціального догляду. Урожай з ділянки можна збирати кожних три роки, а продуктивний термін її – 25-30 років. Додатковим позитивом є той факт, що при вирощуванні верби покращується якість грунту.
Заслухавши інформацію, за результатами обговорення члени комісії одностайно підтримали внесення представлених проєктів до переліку тих, що будуть фінансуватися за кошти ДФРР.