Відповідний пост розміщено у Фейсбук.
«ГО “Захист освітян” неодноразово звертала увагу батьків учнів на те, що групи подовженого дня (надалі – ГПД) працюють за рахунок бюджетних коштів і в ніякому разі не за рахунок коштів батьків.
Зазвичай, коли батьки першокласника подають документи дитини до школи, більшість з них цікавляться у адміністрації навчального закладу питанням можливості відвідування їх дитиною групи подовженого дня. Частіше за все вони чують у відповідь, що коштів в міському бюджеті обмаль, а тому не всі діти будуть відвідувати ГПД за рахунок бюджету, маючи на увазі, що ГПД змушені будуть оплачувати батьки за власні кошти.
І ось тут криється перша брехня з боку адміністрації школи, обумовлена або її юридичною безграмотністю, або меркантильною зацікавленістю.
Справа у тому, що у групі подовженого дня з учнями працює вихователь відповідно до щоденного плану його роботи.
Введення посади вихователя у заклад загальної середньої освіти для роботи групи подовженого дня передбачено Типовими штатними нормативами закладів загальної середньої освіти, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1205 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.12.2010 за № 1308/ 18603), залежно від загальної кількості годин роботи груп подовженого дня та виходячи з норми роботи на ставку 30 годин на тиждень.
Посада вихователя групи подовженого дня віднесена до Переліку посад педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963.
Оплата праці з нарахуваннями педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, у тому числі і вихователів групи подовженого дня, здійснюється за рахунок освітньої субвенції відповідно до статті 103² Бюджетного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам». Додамо, що розмір освітньої субвенції визначається не на навчальний, а на календарний рік.
Таким чином можна зазначити, що оплата праці вихователя групи подовженого дня здійснюється не за рахунок коштів місцевого бюджету, а за рахунок коштів Державного бюджету у вигляді освітньої субвенції. Для того, щоб всім стало зрозумілим, поясню, що субвенція – це форма грошової допомоги місцевим бюджетам із державного бюджету, яка призначена для конкретно визначеної цілі ( в даному випадку на оплату праці педагогічних працівників). Я не буду розповідати, як розраховується за формулою розмір освітньої субвенції, скажу тільки, що в кінцевому підсумку вона представляє собою кошти, які виділяються державою на навчання одного учня. Виходячи з цього, кожний навчальний заклад отримує субвенцію, розмір якої залежить від кількості учнів в школі.
Згідно п. 5 Положення про групу подовженого дня, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 25 червня 2018 року № 677, групи подовженого дня створюються та функціонують відповідно до рішення засновника закладу загальної середньої освіти за письмовими зверненнями батьків, інших законних представників учнів. Таким чином, батьки повинні написати заяву про зарахування їх дитини до бюджетної групи подовженого дня, а адміністрація зобов’язана видати наказ про зарахування дитини.
Але тут знову починається маніпуляції з коштами, які направлені на економію навчальним закладом коштів субвенції. Це пов’язано з тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6 невикористані кошти освітньої субвенції можуть направлятись для стимулювання та преміювання працівників навчального закладу, оснащення закладів освіти засобами навчання з фізики, хімії, біології, географії, математики, навчальними комп’ютерними комплексами з мультимедійними засобами навчання (інтерактивна дошка, інтерактивна панель із вмонтованим комп’ютером, мультимедійний проектор, під’єднаний до комп’ютера вчителя, учнівське комп’ютерне обладнання, програмне забезпечення, комутаційне обладнання тощо), навчальним обладнанням і методичним забезпеченням для початкової школи; тощо. До цього необхідно зазначити, що залишки коштів освітньої субвенції залишаються на рахунках навчального закладу і можуть бути використані у наступному календарному році.
А тепер давайте поміркуємо. Батькам відмовляють у зарахуванні дитини до ГПД, замість цього пропонують платні за рахунок коштів батьків, курси з поглибленого вивчення предметів. Викликає щонайменше подив, коли батьки не замислюються над питанням, про яке поглиблене вивчення предметів може йти мова у перших класах школи і за що вони повинні сплачувати кошти. Справа у тому, що відвідування ГПД відноситься до освітнього процесу, а заняття на кусах з поглибленого вивчення предметів відноситься до позашкільної освіти (гуртки, спортивні секції, курси тощо).
В такому випадку, школа отримує економію коштів субвенції за рахунок зменшення кількості груп ГПД, а вчителя, які будуть викладати на курсах поглибленого вивчення предметів отримують додатковий заробіток. При цьому, в ГПД педагог отримує заробітну плату вихователя, а педагог на курсах – заробітну плату згідно його кваліфікації. Наприклад, вчитель вищої категорії в ГПД отримує ставку вихователя, а на курсах – ставку вчителя вищої категорії, що значно вище, ніж ставка вихователя.
Після виплат заробітної плати педпрацівникам, субвенція витрачається на придбання обладнання та методичного забезпечення навчального процесу, будівництво нових туалетних приміщень і їх реконструкцію, капітальний та поточний ремонт, пожежну безпеку, придбання підручників і посібників (у тому числі електронних) для закладів освіти. Але все перераховане, практично здійснюється за рахунок коштів батьків, що в підсумку дає економію субвенції.
І на кінець, кошти субвенції витрачаються на премії працівникам навчального закладу, тобто те, ради чого все перераховане вище робилось.
Взагалі треба відрізняти, хто з працівників школи і з якого бюджету фінансується. Тут все просто: обслуговуючий та допоміжний персонал, який не відноситься до педагогічних працівників, фінансується з місцевого бюджету, а весь педагогічний персонал – за рахунок коштів державної освітньої субвенції. За таких підстав зрозуміло, що місцева влада не бажає вводити в закладах освіти посаду чергового, оплата праці якого повинна буде здійснюватись за рахунок коштів місцевого бюджету.
Крім того, будівлі навчальних закладів, які є комунальною власністю громад, утримуються за рахунок коштів місцевого бюджету, і в жодному разі не за рахунок не за рахунок коштів батьків. Розмір цих витрат залежить від бюджетного запиту, розробленого директором школи і, в разі якщо керівник школи не врахував витрат, наприклад на придбання нових парт, то він намагається перекласти ці витрати на батьків.
І на останок. Згідно п. 6 Положення про групу подовженого дня, заяви про зарахування учнів до групи подовженого дня приймаються протягом навчального року. що у свою чергу дає Вам право звернутись з відповідною заявою до керівника школи про зарахування дитини до ГПД.
Ми підготували цю статтю з тією метою, щоб надати роз’яснення щодо джерел фінансування навчальних закладів, зокрема груп подовженого дня та застосування його у необхідних випадках.
Все буде добре!
З повагою, команда ГО “Захист прав споживачів освітніх послуг” (ГО “Захист освітян”).