Директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук переконаний, що для Хмельницької області оптимальним було би три райони: Хмельницький, Шепетівський і Кам’янець-Подільський.
Про це йдеться у публікації “Бої за райони”, розміщеній на “Незалежному громадському порталі”.
“Це три округи і три повіти, які завжди були у цій області. Вони мали би приблизно однакову потужність. Але включилися різні люди і наколотили версію з п’яти районів. Чи є це катастрофічним? Ні, не є”, – вважає експерт.
За його словами, що стосується Кам’янець-Подільського району у запропонованій конфігурації, то є такий великий дисбаланс між районами.
“Чи від цього програє Кам’янець-Подільський? Не програє. Тому на це все я дивлюся дуже спокійно, — ключовим є громади, які повинні працювати і бути спроможними. Райони — це допоміжна ланка”, – додав пан Ткачук.
З думкою столичного експерта погодився виконавчий директор Асоціації об’єднаних територіальних громад Хмельницької області, колишній керівник Хмельницького центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Яцковський.
“Нині п’ять районів для Хмельниччини, які визначив Кабмін, достатньо, але можна було й три — Шепетівка, Кам’янець-Подільський і Хмельницький”, – зазначив він.
При цьому пан Яцковський переконаний, що тему районування слід розглядати крізь призму слабкої інформаційної кампанії з боку діючої влади. Адже мешканцям усієї України треба було чітко пояснити, які функції отримають нові райони; що всі адміністративні послуги первинного рівня надаватимуться у громадах.
“Коли ж з’являються суттєві протиріччя з боку місцевих мешканців, то влада, яка планує адміністративно-територіальні зміни, має проводити роз’яснювальну роботу. З одного боку, жорстко не можна “ламати” через коліно, а з іншого — людям не пояснили різниці між райцентром у Городку, Дунаївцях чи Ярмолинцях. Так, ми маємо радянську спадщину, коли будь-який район був центром ухвалення рішень і центром грошей. На сьогодні ж не планується як такого районного бюджету. Де-факто, він то буде, але за рахунок дотацій державного бюджету. Тобто усі послуги базового рівня будуть надаватись в громадах і не уявляю за якими послугами доведеться їхати в потенційний райцентр. Район це про органи влади про контроль , але не про управління фінансами”, – наголосив він.
Нагадаємо, що, відповідно до нового поділу районів, у Хмельницькій області має бути не 20 районів, а п’ять. Після рішень Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування склад районів Хмельниччини виглядатиме так:
- Дунаєвецький район (з адміністративним центром у місті Дунаївці) у складі територій Городоцької міської, Дунаєвецької міської, Маківської сільської, Новодунаєвецької селищної, Новоушицької селищної, Смотрицької селищної, Солобковецької сільської, Чемеровецької селищної, Сатанівської селищної, Закупненської селищної територіальних громад.
- Кам’янець-Подільський район (з адміністративним центром у місті Кам’янець-Подільський) у складі територій Гуківської сільської, Гуменецької сільської, Жванецької сільської, Кам’янець-Подільської міської, Китайгородської сільської, Орининської сільської, Слобідсько-Кульчієвецької сільської, Староушицької селищної територіальних громад.
- Старокостянтинівський район (з адміністративним центром у місті Старокостянтинів) у складі територій Антонінської селищної, Білогірської селищної, Заслучненської сільської, Красилівської міської, Миролюбненської сільської, Старокостянтинівської міської, Староостропільської сільської, Старосинявської селищної, Теофіпольської селищної, Щиборівської сільської, Ямпільської селищної територіальних громад.
- Хмельницький район (з адміністративним центром у місті Хмельницький) у складі територій Війтовецької селищної, Віньковецької селищної, Вовковинецької селищної, Волочиської міської, Гвардійської сільської, Деражнянської міської, Зіньківської сільської, Летичівської селищної, Лісовогринівецької сільської, Меджибізької селищної, Наркевицької селищної, Розсошанської сільської, Хмельницької міської, Чорноострівської селищної, Ярмолинецької селищної територіальних громад.
- Шепетівський район (з адміністративним центром у місті Шепетівка) у складі територій Берездівської сільської, Ганнопільської сільської, Грицівської селищної, Ізяславської міської, Крупецької сільської, Ленковецької сільської, Михайлюцької сільської, Нетішинської міської, Плужненської селищної, Полонської міської, Понінківської селищної, Сахновецької сільської, Славутської міської, Судилківської сільської, Улашанівської сільської, Шепетівської міської територіальних громад.