Опубліковано архівні фото Симона Петлюри, відтворені з негативів, що були в особовому фонді Івана Огієнка

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України опублікував світлини очільника Директорії УНР Симона Петлюри, відтворені з негативів, що були в особовому фонді Івана Огієнка.

На світлинах зображений  Симон Петлюра під час перебування Директорії у Камʼянці-Подільському у 1919 році.

Вперше до Кам’янця Симон Петлюра прибув 10 червня 1919 року по дорозі з Галичини, після того як місто, в результаті впертих і кровопролитних боїв, знову повернулося до УНР. Кількома днями раніше сюди дісталися міністри. Оголосивши мобілізацію всіх козаків 1889-1898 рр. народження та всіх підстаршин у віці до 40 років і переконавшись, що у Кам’янці ця робота йде добре, С. Петлюра відбув на фронт, що просувався у північному і східному напрямах.

22 липня 1919 р., далі перебуваючи в Кам’янці, С.Петлюра видав наказ, яким намагався піднести бойовий дух наступаючого війська.

12 жовтня 1919 р. Головний отаман знову опиняється в Кам’янці і відразу видає відозву “Проти погромів”, яка була звернена до українського війська і повторювала основні моменти попередньої відозви від 27 серпня. Наступного дня він разом з іншими членами найвищого органу УНР затвердив текст присяги Директорії, а 14 жовтня всі вони, а також уряд, урядовці і військо присягнули на вірність УНР. У той же день Головний отаман відвідав Кам’янецький університет. Сюди він ще раз навідався 22 жовтня, коли урочисто відзначалася перша річниця закладу. Його зустріли вигуками : “Слава!” Для незаможних студентів С.Петлюра передав від Директорії 10 стипендій.

Восени 1920 року Головний отаман, як безпосередній учасник завершальних військових акцій на Поділлі, ще двічі навідувався до Кам’янця – 30 вересня (після перемоги об’єднаних сил на лінії Збруча) і 14 жовтня (після успіху в районах Летичева-Літина, Ялтушкова-Бару і на Могилево-Жмеринському напрямі). 20-21 листопада останні загони української армії перейшли Збруч і потрапили на територію Східної Галичини, що була під контролем Польщі. З ними відступив і С.Петлюра, який більше ніколи не повертався в Україну.

Отже, у Кам’янці-Подільському С.Петлюра провів сумарно понад 100 днів наповнивши їх різноплановою- змістовною державною працею, що відповідала його розумінню та ідеалу державотворення.

 

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 19

 1. Цікаво які він палив цигарки ?

 2. Розумний був чоловік.

 3. Українська влада повинна засудити вбивцю Симона Петлюри, агента НКВС Самуїла Шварцбарда. Звісно це якщо вона українська, а не бидлоквартальна.

 4. Ха ха

 5. Пихатий якийсь недомірок-удод! Язичники-гуцули вже 100 років покланяються удодам )))

 6. Петлюра продав Польщі Галичину та Волинь так в чому його патріотизм ? Петлюра головоріз і мерзота яка торгувала територіями України.

 7. Забыли написать про еврейские погромы в проскурове

  • Так, забули написати про єврейські погроми, які вчиняла червона армія. А ще забули додати про єврея Шварцбарда — грабіжника, холоднокровного вбивцю, агента НКВС і просто мерзотника, якого арештували, а потім виперли підсрачниками з Відня і Будапешта.

  • Ото мене понесло, пишу тут про всякі погроми, ще напишу про громадську вбиральню в центрі там цікава історія була

 8. Треба зрозуміти, що у період визвольних змагань не так зробили, такі патріоти як Симон Петлюра.
  Які ілюзії вони мали? Що не врахували?
  Стаття прогенерал-хорунжого УНР Володимира Оскілко, який вказував Петлюрі на його помилки –
  http://charivne.info/news/ukhotinibilyarivnohovshanuvalipamyatheneral-khorunzhohovolodimiraoskilko

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.