Опубліковано архівні фото Симона Петлюри, відтворені з негативів, що були в особовому фонді Івана Огієнка

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України опублікував світлини очільника Директорії УНР Симона Петлюри, відтворені з негативів, що були в особовому фонді Івана Огієнка.

На світлинах зображений  Симон Петлюра під час перебування Директорії у Камʼянці-Подільському у 1919 році.

Вперше до Кам’янця Симон Петлюра прибув 10 червня 1919 року по дорозі з Галичини, після того як місто, в результаті впертих і кровопролитних боїв, знову повернулося до УНР. Кількома днями раніше сюди дісталися міністри. Оголосивши мобілізацію всіх козаків 1889-1898 рр. народження та всіх підстаршин у віці до 40 років і переконавшись, що у Кам’янці ця робота йде добре, С. Петлюра відбув на фронт, що просувався у північному і східному напрямах.

22 липня 1919 р., далі перебуваючи в Кам’янці, С.Петлюра видав наказ, яким намагався піднести бойовий дух наступаючого війська.

12 жовтня 1919 р. Головний отаман знову опиняється в Кам’янці і відразу видає відозву “Проти погромів”, яка була звернена до українського війська і повторювала основні моменти попередньої відозви від 27 серпня. Наступного дня він разом з іншими членами найвищого органу УНР затвердив текст присяги Директорії, а 14 жовтня всі вони, а також уряд, урядовці і військо присягнули на вірність УНР. У той же день Головний отаман відвідав Кам’янецький університет. Сюди він ще раз навідався 22 жовтня, коли урочисто відзначалася перша річниця закладу. Його зустріли вигуками : “Слава!” Для незаможних студентів С.Петлюра передав від Директорії 10 стипендій.

Восени 1920 року Головний отаман, як безпосередній учасник завершальних військових акцій на Поділлі, ще двічі навідувався до Кам’янця – 30 вересня (після перемоги об’єднаних сил на лінії Збруча) і 14 жовтня (після успіху в районах Летичева-Літина, Ялтушкова-Бару і на Могилево-Жмеринському напрямі). 20-21 листопада останні загони української армії перейшли Збруч і потрапили на територію Східної Галичини, що була під контролем Польщі. З ними відступив і С.Петлюра, який більше ніколи не повертався в Україну.

Отже, у Кам’янці-Подільському С.Петлюра провів сумарно понад 100 днів наповнивши їх різноплановою- змістовною державною працею, що відповідала його розумінню та ідеалу державотворення.

 

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 22

 1. Цікаво які він палив цигарки ?

 2. Розумний був чоловік.

 3. Українська влада повинна засудити вбивцю Симона Петлюри, агента НКВС Самуїла Шварцбарда. Звісно це якщо вона українська, а не бидлоквартальна.

 4. Ха ха

 5. Пихатий якийсь недомірок-удод! Язичники-гуцули вже 100 років покланяються удодам )))

 6. Петлюра продав Польщі Галичину та Волинь так в чому його патріотизм ? Петлюра головоріз і мерзота яка торгувала територіями України.

 7. Забыли написать про еврейские погромы в проскурове

  • Так, забули написати про єврейські погроми, які вчиняла червона армія. А ще забули додати про єврея Шварцбарда — грабіжника, холоднокровного вбивцю, агента НКВС і просто мерзотника, якого арештували, а потім виперли підсрачниками з Відня і Будапешта.

  • Ото мене понесло, пишу тут про всякі погроми, ще напишу про громадську вбиральню в центрі там цікава історія була

 8. Треба зрозуміти, що у період визвольних змагань не так зробили, такі патріоти як Симон Петлюра.
  Які ілюзії вони мали? Що не врахували?
  Стаття прогенерал-хорунжого УНР Володимира Оскілко, який вказував Петлюрі на його помилки –
  http://charivne.info/news/ukhotinibilyarivnohovshanuvalipamyatheneral-khorunzhohovolodimiraoskilko

 9. I’d like to find out more? I’d want to find
  out some additional information.

 10. It’s hard to find educated people for this topic, however, you sound like you know what you’re talking
  about! Thanks

 11. This post is really a nice one it assists new the web people,
  who are wishing for blogging.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.