Нова редакція «прозорого» Закону

Головні акценти

Що нового нам принесла весна 2020 року у державну електронну систему закупівель? Після шести місяців з дати прийняття, вступили в силу нововведення, зазначені у новій редакції Закону «Про публічні закупівлі», припавши на світле свято Великодня. Можливо, такий символічний збіг благословенно подіє на потуги суспільства у боротьбі за справедливе та конкурентне розподілення коштів платників податків. Спроби зробити державні закупівлі більш прозорими, викорінюючи корупційну складову, чітко впорядковані у новому тексті.

Відповідальність замовника та відповідальні особи

Закон України про публічні закупівлі тепер визначає появу Уповноважених осіб, що з боку замовника мають займатися допороговими, тобто спрощеними, закупівлями та несуть повноцінну відповідальність за весь процес. Різниця між тендерними комітетами та Уповноваженими особами полягає у розмежуванні роботи, відповідно до типу процедури закупівлі, що визначається тендерним комітетом виходячи з її змісту та вартості.

Уповноваженою особою може стати головний бухгалтер чи директор за сумісництвом, шляхом покладення на такого додаткових обов’язків, згідно штатного розпису та, з обов’язковим  збільшенням посадового окладу, відповідно до норм діючого трудового законодавства. Підписання трудового договору зі спеціалістом поза штатом також передбачено статтею 11 Закону. Введення у штат нової людини з окремою посадовою інструкцією для залучення її у процес спрощених (синонім – допорогових) закупівель можливе за змістом тієї ж самої статті.

Акредитація Уповноваженої особи має відбутися до 1 січня 2022 року та, відповідно до рекомендацій про тендерні комітети, у неї бажано, щоб був дворічний досвід роботи у ЕСЗ. Вимога до досвіду роботи має рекомендаційних характер, але згідно закону перевірки знань спеціаліста під час проходження акредитації цілком достатньо.

За нових умов, відповідальність замовника на рахунок прийняття незаангажованого та економічно вигідного рішення тепер гарантується можливим накладенням адміністративних штрафів, відповідно до заключення Держаудитслужби. За досвідом попередніх років, багато корупційних домовленостей проводилося перед оголошенням закупівлі з метою просунення «свого» підрядника до виконання робіт/послуг (чи придбання товарів). Не рідко відбувався зрив торгів шляхом демпінгування ціни, а саме – критичного її зниження без відповідних аргументів. Відтепер, «аномально низьку ціну» учасник торгів змушений прокоментувати та підтвердити на дії, в інакшому випадку послідує накладення адміністративного штрафу та бан адміністрацією електронної системи закупівель.

АМКУ

За нової законодавчої реальності, скарги до реєстру Антимонопольного комітету України надходять автоматично, одразу після їх оплати через ЕСЗ. Що важливо, розмір оплати тепер змінено та відповідає ціновій градації об’єму планованої закупівлі. У випадку оскарження умов майбутнього тендеру, оплата складає 0,3% від його вартості, але у межах від 2 до 85 тисяч гривень. Якщо учасник не задоволений рішенням замовника та вбачає у ньому порушення діючого законодавства, вартість скарги буде визначена 0,6% від цінового об’єму, але у межах від 3 тисяч гривень до максимальних – 170 тисяч. За таких обставин, можливість правового захисту навіть для малого бізнесу стає реальною. У попередні роки дозволити собі поскаржитися у АМКУ могли далеко не всі саме через високу оплату та невпорядкованість надходження скарг, що близько 40% навіть не були оплаченими з боку оскаржувача.

Нові умови 

Через нові вимоги до безпеки учасників закупівель, від загальної системи планується відключення п’яти майданчиків. Головним критерієм для прийняття такого рішення у Міністерстві розвитку економіки зазначають відсутність комплексної системи захисту інформації користувачів.

Таку акредитацію пройшли не всі, останній майданчик отримав Атестат КСЗІ у лютому 2020 року.  Для проведення закупівлі онлайн, наприклад, варто користуватися послугами лише перевірених платформ. До видалених майданчиків, що не пройшли акредитацію входять наступні:

– 25/8.Аукціон

– Open Tender

– Ubiz

– Акцепт

– Tenders Allbiz

Prozorro Market

Міністерством розвитку економіки та торгівлі розроблено правовий регламент роботи нового державного інтернет-магазину у якості додатку Prozorro. Ця розроблена система покликана ще більше спростити допороги та прискорити процес освоєння державних коштів з найбільшою економічною вигодою для всіх сторін процесу.

Судячи зі слів першого заступника міністра економіки Світлани Панаіотіді, такі нововведення допоможуть малому та середньому бізнесі відкрити для себе нові ринки збуту продукції, а для замовників значно спростить процес закупівель самих популярних серед регулярних закупок (харчові продукти, побутова хімія, канцелярія, пальне чи медикаменти, тощо).

За принципом роботи, Prozorro Market не відрізняється від будь-якого іншого інтернет-магазину, але набагото спрощує життя державного замовника. Єдина кваліфікація постачальників проводиться один раз, а за таких умов це значно прискорює життя бізнесу. Василь Задворний визначає потенціал такого ринку збуту у об’ємі близько 23 млрд. гривень. Гарантом успішних закупівель для обох сторін буде Адміністрація, що відповідає за акредитацію постачальників.

Саме завдяки новій редакції Закону, цей маркетплейс набув офіційного статусу, хоч попередній рік ресурс працював на умовах пілотного проекту. Останнім кроком є прийняття КМУ постанови щодо надання можливості замовникам здійснювати закупівлі у такому форматі до 200 тисяч гривен. Необхідна постанова наразі перебуває на стадії погодження. Але вже сьогодні можна провести закупівлю до 50 тисяч гривень, шляхом натискання кількох кнопок. Останні офіційні новини читаємо безпосередньо на самому ресурсі.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Один коментар

 1. Hi there, I discovered your site via Google at the same time
  as looking for a related matter, your site came up, it looks good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply turned into alert to your weblog via
  Google, and located that it’s really informative.
  I’m gonna be careful for brussels. I will appreciate in case you proceed this in future.
  Numerous people can be benefited from your writing.
  Cheers! adreamoftrains best web hosting sites

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.