Державне рейдерство: як напередодні приватизації хочуть змінити керівництво в АТ «Хмельницькобленерго»

Нещодавно, перед проведенням чергових зборів акціонерів, АТ «Хмельницькобленерго» оприлюднило заяву у якій повідомлялось, що група осіб, яка має вплив на чинне керівництво ФДМУ або спільні інтереси з ним, хоче незаконно змінити керівництво компанії і завдяки цьому отримати доступ до фінансових ресурсів підприємства.

Нагадаємо, що АТ «Хмельницькобленерго» – це державна енергетична компанія, 70% акцій підприємства належить державі, інші 30%  – приватним юридичним особам та фізичним особам. Товариство забезпечує розподіл електроенергії в Хмельницькій області та має частку у близько 80 %  на ринку електроенергії в регіоні. Компанія обслуговує 550 310 побутових споживачів та 20 170 комерційних і промислових клієнтів.

Цього року Фонд державного майна України (ФДМУ) повідомив, що розпорядження уряду про приватизацію державних підприємств від 2019 року залишається актуальним у 2020 році, тому державні пакети акцій ПАТ “Центренерго” та низки обленерго знову виставляють на продаж.

У переліку підприємств, які йтимуть цьогоріч на приватизацію: 78,289% акцій ПАТ “Центренерго”, 50,999% ВАТ “Тернопільобленерго”, 60,2475% ПАТ “Запоріжжяобленерго”, 65,001% АТ “Харківобленерго”, 70% АТ “Миколаївобленерго”, 70,0089% АТ “Хмельницькобленерго”, 99,8328% АТ “Херсонська ТЕЦ”, 99,9277% АТ “Дніпровська ТЕЦ”, 99,9864% АТ “Криворізька теплоцентраль”, 99,9895% ПАТ “Одеська ТЕЦ”, ДП “Сєвєродонецька теплоелектроцентраль”, АТ “Об’єднана гірничо-хімічна компанія”, ДП “Вугільна компанія “Краснолиманська”, ДП “Завод “Електроважмаш”, ПАТ “Сумихімпром” та ПАТ “Одеський припортовий завод”.

Саме цього року, а точніше у 26 лютого, Кабмін під керівництвом Олексія Гончарука вирішив змінити керівництво АТ «Хмельницькобленерго» та погодив пропозицію Фонду держмайна України призначити на посаду в.о. гендиректора Валерія Гапонова – керівника «Дніпровської електроенергетичної системи» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго». Однак призначення або звільнення в подібних, як АТ «Хмельницьобленерго», компаніях відбувається лише через погодження ще одного органу – Наглядової ради підприємства.

Тобто, для звільнення поточного керівника Товариства та призначення нового необхідно, щоб Наглядова рада прийняла відповідне рішення.

Враховуючи, що з 7 членів Наглядової ради 5 є працівниками ФДМУ і лише 2 – представники міноритарних акціонерів, це нескладно зробити.

Але 6 квітня цього року до Товариства надходять заяви 2 вибулих членів Наглядової ради, які повідомляють, що не бажають бути більше представниками ФДМУ у складі Наглядової ради і просять Товариство виключити їх із складу зі спливом 2 тижнів, тобто з 20 квітня 2020 року.

Інформація щодо такого виключення була оприлюднена Товариством у встановленому порядку 21 квітня 2020 року.

В той же час, 22 квітня 2020 року до Товариства надходить повідомлення ФДМУ про заміну вибулих членів Наглядової ради, тобто тих осіб, які станом на дату отримання повідомлення, вже не є членами Наглядової ради.

Відповідно ст. 53, ст.57 Закону України «Про акціонерні товариства» та листа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2019 року № 28/01/22985, наданого на звернення Товариства, заміна члена Наглядової ради – представника акціонера можлива виключно в період здійснення ним своїх повноважень. Іншими словами, ФДМУ не має права здійснювати заміну членів Наглядової ради, які за власною заявою припинили свої повноваження, а спроба такої заміни є грубим порушенням Закону України «Про акціонерні товариства».

Відповідно в той же день Товариство спрямувало ФДМУ відмову в задоволенні заміни членів Наглядової ради.

Проте заміну вибулих представників ФДМУ намагається здійснити шляхом видачі наказу за підписом Голови ФДМУ. Копію такого наказу разом з проєктом повідомлення про заміну членів Наглядової ради ФДМУ надсилає на електронну пошту АТ «Хмельницькобленерго».

У відповідь на це Товариство вказує на порушення, допущені під час спроби замінити вибулих членів Наглядової ради, а саме на необхідність проходження кандидатами до членів Наглядової ради конкурсного відбору, передбаченого вимогами постанови КМУ №143 від 10.03.2017 р., та необхідність спрямування повідомлення про заміну рекомендованим листом, як того вимагає Статут Товариства. В іншому випадку, Товариство змушене буде відмовити в проведені заміни членів Наглядової ради.

Зауваження АТ «Хмельницькобленерго» ФДМУ ігноруються.

У Товаристві наголошують, що, за логікою, ФДМУ мав би узгодити свої дії з представниками міноритарного акціонера та з їх допомогою прийняти необхідне рішення, натомість ФДМУ всіляко ігнорує такого акціонера, не запрошує його представників на засідання Наглядової ради та намагається замінити вибулих представників. А тому, зазначене ще раз свідчить про те, що керівництво Фонду державного майна України не має адекватного обґрунтування для сторонніх осіб, в тому числі інших акціонерів, про необхідність заміни керівника АТ «Хмельницькобленерго».

Однак, 28 квітня цього року ФДМУ, нелегітимним та незаконним складом наглядової ради, на думку колективу Товариства, все ж таки, проводить засідання, на якому й було начебто «прийнято рішення» про звільнення в.о генерального директора О. Козачука и призначення на цю посаду В. Гапонова. «Начебто прийнято» – тому що в засіданні приймали участь 2 особи, що призначені з порушенням визначеної Законом «Про акціонерні товариства» процедури – не публічно і поза конкурсом.

Це рішення колектив  АТ «Хмельницькобленерго» буде оскаржувати в суді.

Незрозумілу ситуацію ФДМУ міг прояснити під час щорічних зборів акціонерів. Утім, на слухання жоден представник Фонду так і не з’явився.

В.о гендиректора Товариства Олег Козачук, після проведення чергових зборів акціонерів, пояснив для ЗМІ та суспільства свою позицію та бачення цієї ситуації. Він наголосив, що ніколи не тримався, не тримається і не буде триматись ні за які посади.

«Вважаю, що дії чиновників ФДМУ є незаконними і порушують дуже багато норм чинного законодавства. Фонд держмайна і Наглядова рада товариства мають право приймати будь-які законні рішення. І всі їх ми виконували, виконуємо і будемо виконувати. А от незаконні вибачте не будемо. Тим більше прийняті кулуарно, непрозоро, в інтересах не держави, а певної групи осіб з, нажаль, наперед відомими результатами.

Хочете звільнити – звільняйте, але по ЗАКОНУ. І бажано робіть це відкрито і прозоро. А то погодження нового в.о., підкреслюю в.о, а не генерального директора (щоб обійти прозорий конкурс) відбулось 26 лютого на останньому засіданні кабміну Гончарука, а ФДМУ вперше мені про це сказав на початку квітня. А прийняти незаконне рішення про звільнення і не повідомите мене про це, то це окремий шедевр. До речі, до відома: конкурс на посаду генерального директора АТ «Хмельницькобленерго» я офіційно виграв ще в 2016 році і в мене є офіційне повідомлення ФДМУ про це . Але то вже інша історія.

Сподіваюсь, що Президент і Прем’єр-міністр вникнуть в цю ситуацію і буде прийняте правильне рішення. Я завжди боровся, борюся і буду боротися за прозорість, відкритість та законність. Я буду відстоювати свою честь і гідність, в тому числі і в судах. І буду це робити публічно, прозоро і виключно в рамках діючого законодавства!» – зазначив Олег Іванович.

Діяльність ФДМУ по відношенню до керівництва АТ «Хмельницькобленерго» обурила й народних депутатів, котрі просять дати доручення уповноваженим органам перевірити законність, обґрунтованість та доцільність зміни керівництва.

Висловив свою стурбованість щодо ситуації довкола зміни керівництва АТ «Хмельницькобленерго» й мер Хмельницького Олександр Симчишин. У листі до Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля він просить, з метою забезпечення сталої роботи однієї із стратегічних компаній Хмельниччини залишити Олега Козачука на його посаді.

Так, протягом останніх трьох років АТ «Хмельницькобленерго» демонструє високу ефективність операційної діяльності. Прибуток  компанії не лише має щорічну тенденцію до зростання, але й є одним із найвищих серед державних енергетичних компаній в України.

Зокрема, чистий прибуток АТ «Хмельницькобленерго» за 2019 рік склав 85,711 млн. грн., що перевищує прибуток інших 4-х державних обленерго разом узятих (АТ «Харківобленерго» – 1,139 млн. грн, АТ «Запоріжжяобленерго» – 0,672 млн. грн, АТ «Миколаївобленерго» – 30,440 млн. грн, ВАТ «Тернопільобленерго» – 0,639 млн. грн.)

За результатами 2019 року АТ «Хмельницькобленерго» планує сплатити до державного бюджету 30 млн. грн. дивідендів, тоді як державні  «Запоріжжяобленерго» – 0,2 млн. грн, «Харківобленерго» – 0,3 млн.грн, «Черкасиобленерго» – 2,5 млн. грн.

Крім того, АТ «Хмельницькобленерго» одна із перших енергопостачальних компаній в Україні, що в 2018-2019 рр. році в повному об’ємі розрахувалась із ДП «Енергоринок». Тоді як борг, наприклад,  «Черкасиобленерго»  – 976 млн. грн., «Запоріжжяобленерго» – 716 млн.грн, «Харківобленерго» – 434 млн. грн.

З огляду на ці показники, стає зрозуміло, що напередодні приватизації, комусь дуже хочеться прибрати до рук успішну та прибуткову компанію.

Колектив АТ «Хмельницькобленерго» має надію, що керівництво держави розбереться в ситуації та прийме правильне рішення, адже від нього залежить не тільки доля Товариства, а й національна безпека в сфері енергетики.

Незалежний громадський портал

 

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 10

 1. Да уж, серьезная компания собралась. Герус, управленческие таланты которого уже все успели оценить где бы он не работал, и под которым кресло главы комитета давно шатается. Другие вообще непонятно какое отношение к энергетике имеют. Ещё и мэр перед выборами свои 5 суёт. Смешно. Собрал Козачук, как говориться, кого смог. Позорище

  • Раджу глянути інтерв’ю Зеленского від 22.04.2020 (https://youtu.be/TOUQTHo_rOk) починаючи з 5:40 йдеться якраз про державні підприємства. Тому, звільнення Козачука є не чим іншим, як заміна менеджменту Кононека на державних підприємствах, які грабували державу під час президенства Порошенко. І весь шум керівництва обленерго свідчить про те, що вони дуже не хочуть відриватись від корита.

   • Все зрозуміло як білий день,час розтавить все по місцях,і згодом ніхто і не згадає про геніального менеджера -брехуна!!!

  • Президент и премьер давно разобрались в ситуации, поэтому «невстановлена Козачуком група осіб» в лице Президента и премьера гонят Кононековскую шестерку в шею от финансовых потоков облэнерго . А Козачук тянет время, чтобы прибраться за собой

 2. Дуже багато шуму навколо цієї ситуації і основне питання хто ж таки рейдер: держава в лиці ФДМУ чи керівництво обленерго? Аналізуючи заяви керівництва обленерго з юридичної точки зору маємо дві ключові позицій, а саме: порушення ЗУ «Про акціонерні товариства» та Постанови КМУ від 10.03.2017 №143 при заміні 2-х членів наглядової ради Харіної Н.М. та Павлюк Н.В. «начебто звільнених за власним бажанням 20.04.2020». Та відповідно незаконність звільнення Козачука О.І. рішенням «начебто» нелегітимної наглядової ради від 28.04.2020. А ось чому начебто – слідкуйте, як то кажуть, за руками:
  1) Відповідно до Ухвали Господарського суду м. Києва від 19.03.2020 № 910/3915/20 (посилання – http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88304725) акціонер АТ Хмельницькобленерго», а саме «ОСОБА_1 якій належать 116 акцій номінальною вартістю 29,00 грн.» подала позов до ФДМУ «про визнання незаконними дій ФДМУ щодо заміни членів Наглядової ради АТ “Хмельницькобленерго” що полягають в прийнятті рішення (наказу № 351 від 28.02.2020) та направленні повідомлення (листа № 10-17-4194 від 28.02.2020) про заміну членів Наглядової ради».
  Таке рішення ФДМУ (наказ № 351 від 28.02.2020) на думку ОСОБИ_1 порушує постанову КМУ від 10.03.2017 № 143.
  В тексті постанови суду вказано: «Заявниця вказала, що відповідно до наданої АТ “Хмельницькобленерго” інформації та документів на запит акціонера, 02.03.2020 року на електронну адресу АТ “Хмельницькобленерго” надійшла електронна копія листа Фонду державного майна України № 10-17-4194 від 28.02.2020 за підписом заступника Голови Фонду Єлейко Т.Я. “Про заміну членів наглядової ради АТ “Хмельницькобленерго” із копією наказу Голови Фонду державного майна України № 351 від 28.02.2020.» (посилання – http://27-196.document.cc.colocall.com/Protrzamiunutrchleniuvtrnagljad-act412939.html )

  Тобто, станом на 02.03.2020 р. керівництво АТ «Хмельницькобленерго» було повідомлене про заміну «звільнених за власним бажанням 20.04.2020 р.» членів наглядової ради Харіної Н.М. та Павлюк Н.В..
  2) Відповідно до ч.7 ст.53 Закону України «Про акціонерні товариства»: «Повноваження члена наглядової ради дійсні з моменту його обрання загальними зборами. У разі заміни члена наглядової ради – представника акціонера повноваження відкликаного члена наглядової ради припиняються, а новий член наглядової ради набуває повноважень з моменту отримання акціонерним товариством письмового повідомлення від акціонера (акціонерів), представником якого є відповідний член наглядової ради….Таке письмове повідомлення розміщується публічним акціонерним товариством на власному веб-сайті протягом одного робочого дня після його отримання товариством.»
  Тобто, ФДМУ відповідно до ЗУ «Про акціонерні товариства» своїм наказом № 351 від 28.02.2020 здійснив заміну двох діючих членів наглядової ради на двох нових ще 28.02.2020 про що повідомив АТ «Хмельницькобленерго» листом № 10-17-4194 від 28.02.2020. А заява про звільнення «за власним бажанням» вже замінених членів НР Харіної Н.М. та Павлюк Н.В. надійшла АТ «Хмельницькобленерго» аж 06.04.2020 р.. Твердження керівництва обленерго про те, що повідомлення про заміну членів наглядової ради було направлено електронною поштою,а не рекомендованим листом і це є грубим порушенням законодавства у даній ситуації хибне – ФДМУ є центральним органом влади і основним акціонером Товариства, а тому у листуванні електронною поштою листи з офіційної електронної адреси ФДМУ мають юридичну силу.
  3) Щодо постанови КМУ від 10.03.2017 № 143. Ця постанова регулює процедуру обрання НОВИХ членів наглядових, а не заміну діючих. Також п.5 цієї постанови говорить: «Представники держави, які беруть участь у загальних зборах товариств, призначаються та відкликаються або замінюються в порядку визначеному законодавством». В нашому випадку це ЗУ «Про акціонерні товариства» про який було сказано вище.
  4) Враховуючи вищевказане, звільнення Козачука О.І. рішенням наглядової ради від 28.04.2020 р. є абсолютно законним, так як наглядова рада є легітимною.

  Тому відповідь на питання хто рейдер у даній ситуації по-моєму очевидна.

  • Якщо фахівці з обленерго так видумають свою правду про”незаконнну” заміну наглядової ради ,яка їм подобається ,то й інформація про їхні неймовірні досягнення “генерувалася” в такому ж режимі?!

  • Якщо це все правда про брехню Козачука і компанії,то народним обранцям і міському голові вказані листи захисту рейтингу не прибавлять,особливо міському голові перед місцевими виборами.

 3. Виходить що публікації на офіційному сайті обленерго про незаконну заміну (в квітні ) 2020 року 2 членів наглядової ради є наперед видуманою брехнею (шахрайством ),щоб людям напускати диму в очі,так як ті 2 члена наглядової ради законним шляхом були замінені в лютому місяці через 2 дні після розпорядження КМУ про рекомендації щодо призначення нового керівника товариства

  • Цікаво чи є за такі неправдиві публікації на офіційному сайті відповідальність?Кримінальна чи можливо моральна ?

   • Аморальна у них відповідальність, аморальна … Тобто, усі вони повії, які обслуговують ні державу, ні народ, а відповідного олігарха.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.