Нещодавно, перед проведенням чергових зборів акціонерів, АТ «Хмельницькобленерго» оприлюднило заяву у якій повідомлялось, що група осіб, яка має вплив на чинне керівництво ФДМУ або спільні інтереси з ним, хоче незаконно змінити керівництво компанії і завдяки цьому отримати доступ до фінансових ресурсів підприємства.
Нагадаємо, що АТ «Хмельницькобленерго» – це державна енергетична компанія, 70% акцій підприємства належить державі, інші 30% – приватним юридичним особам та фізичним особам. Товариство забезпечує розподіл електроенергії в Хмельницькій області та має частку у близько 80 % на ринку електроенергії в регіоні. Компанія обслуговує 550 310 побутових споживачів та 20 170 комерційних і промислових клієнтів.
Цього року Фонд державного майна України (ФДМУ) повідомив, що розпорядження уряду про приватизацію державних підприємств від 2019 року залишається актуальним у 2020 році, тому державні пакети акцій ПАТ “Центренерго” та низки обленерго знову виставляють на продаж.
У переліку підприємств, які йтимуть цьогоріч на приватизацію: 78,289% акцій ПАТ “Центренерго”, 50,999% ВАТ “Тернопільобленерго”, 60,2475% ПАТ “Запоріжжяобленерго”, 65,001% АТ “Харківобленерго”, 70% АТ “Миколаївобленерго”, 70,0089% АТ “Хмельницькобленерго”, 99,8328% АТ “Херсонська ТЕЦ”, 99,9277% АТ “Дніпровська ТЕЦ”, 99,9864% АТ “Криворізька теплоцентраль”, 99,9895% ПАТ “Одеська ТЕЦ”, ДП “Сєвєродонецька теплоелектроцентраль”, АТ “Об’єднана гірничо-хімічна компанія”, ДП “Вугільна компанія “Краснолиманська”, ДП “Завод “Електроважмаш”, ПАТ “Сумихімпром” та ПАТ “Одеський припортовий завод”.
Саме цього року, а точніше у 26 лютого, Кабмін під керівництвом Олексія Гончарука вирішив змінити керівництво АТ «Хмельницькобленерго» та погодив пропозицію Фонду держмайна України призначити на посаду в.о. гендиректора Валерія Гапонова – керівника «Дніпровської електроенергетичної системи» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго». Однак призначення або звільнення в подібних, як АТ «Хмельницьобленерго», компаніях відбувається лише через погодження ще одного органу – Наглядової ради підприємства.
Тобто, для звільнення поточного керівника Товариства та призначення нового необхідно, щоб Наглядова рада прийняла відповідне рішення.
Враховуючи, що з 7 членів Наглядової ради 5 є працівниками ФДМУ і лише 2 – представники міноритарних акціонерів, це нескладно зробити.
Але 6 квітня цього року до Товариства надходять заяви 2 вибулих членів Наглядової ради, які повідомляють, що не бажають бути більше представниками ФДМУ у складі Наглядової ради і просять Товариство виключити їх із складу зі спливом 2 тижнів, тобто з 20 квітня 2020 року.
Інформація щодо такого виключення була оприлюднена Товариством у встановленому порядку 21 квітня 2020 року.
В той же час, 22 квітня 2020 року до Товариства надходить повідомлення ФДМУ про заміну вибулих членів Наглядової ради, тобто тих осіб, які станом на дату отримання повідомлення, вже не є членами Наглядової ради.
Відповідно ст. 53, ст.57 Закону України «Про акціонерні товариства» та листа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2019 року № 28/01/22985, наданого на звернення Товариства, заміна члена Наглядової ради – представника акціонера можлива виключно в період здійснення ним своїх повноважень. Іншими словами, ФДМУ не має права здійснювати заміну членів Наглядової ради, які за власною заявою припинили свої повноваження, а спроба такої заміни є грубим порушенням Закону України «Про акціонерні товариства».
Відповідно в той же день Товариство спрямувало ФДМУ відмову в задоволенні заміни членів Наглядової ради.
Проте заміну вибулих представників ФДМУ намагається здійснити шляхом видачі наказу за підписом Голови ФДМУ. Копію такого наказу разом з проєктом повідомлення про заміну членів Наглядової ради ФДМУ надсилає на електронну пошту АТ «Хмельницькобленерго».
У відповідь на це Товариство вказує на порушення, допущені під час спроби замінити вибулих членів Наглядової ради, а саме на необхідність проходження кандидатами до членів Наглядової ради конкурсного відбору, передбаченого вимогами постанови КМУ №143 від 10.03.2017 р., та необхідність спрямування повідомлення про заміну рекомендованим листом, як того вимагає Статут Товариства. В іншому випадку, Товариство змушене буде відмовити в проведені заміни членів Наглядової ради.
Зауваження АТ «Хмельницькобленерго» ФДМУ ігноруються.
У Товаристві наголошують, що, за логікою, ФДМУ мав би узгодити свої дії з представниками міноритарного акціонера та з їх допомогою прийняти необхідне рішення, натомість ФДМУ всіляко ігнорує такого акціонера, не запрошує його представників на засідання Наглядової ради та намагається замінити вибулих представників. А тому, зазначене ще раз свідчить про те, що керівництво Фонду державного майна України не має адекватного обґрунтування для сторонніх осіб, в тому числі інших акціонерів, про необхідність заміни керівника АТ «Хмельницькобленерго».
Однак, 28 квітня цього року ФДМУ, нелегітимним та незаконним складом наглядової ради, на думку колективу Товариства, все ж таки, проводить засідання, на якому й було начебто «прийнято рішення» про звільнення в.о генерального директора О. Козачука и призначення на цю посаду В. Гапонова. «Начебто прийнято» – тому що в засіданні приймали участь 2 особи, що призначені з порушенням визначеної Законом «Про акціонерні товариства» процедури – не публічно і поза конкурсом.
Це рішення колектив АТ «Хмельницькобленерго» буде оскаржувати в суді.
Незрозумілу ситуацію ФДМУ міг прояснити під час щорічних зборів акціонерів. Утім, на слухання жоден представник Фонду так і не з’явився.
В.о гендиректора Товариства Олег Козачук, після проведення чергових зборів акціонерів, пояснив для ЗМІ та суспільства свою позицію та бачення цієї ситуації. Він наголосив, що ніколи не тримався, не тримається і не буде триматись ні за які посади.
«Вважаю, що дії чиновників ФДМУ є незаконними і порушують дуже багато норм чинного законодавства. Фонд держмайна і Наглядова рада товариства мають право приймати будь-які законні рішення. І всі їх ми виконували, виконуємо і будемо виконувати. А от незаконні вибачте не будемо. Тим більше прийняті кулуарно, непрозоро, в інтересах не держави, а певної групи осіб з, нажаль, наперед відомими результатами.
Хочете звільнити – звільняйте, але по ЗАКОНУ. І бажано робіть це відкрито і прозоро. А то погодження нового в.о., підкреслюю в.о, а не генерального директора (щоб обійти прозорий конкурс) відбулось 26 лютого на останньому засіданні кабміну Гончарука, а ФДМУ вперше мені про це сказав на початку квітня. А прийняти незаконне рішення про звільнення і не повідомите мене про це, то це окремий шедевр. До речі, до відома: конкурс на посаду генерального директора АТ «Хмельницькобленерго» я офіційно виграв ще в 2016 році і в мене є офіційне повідомлення ФДМУ про це . Але то вже інша історія.
Сподіваюсь, що Президент і Прем’єр-міністр вникнуть в цю ситуацію і буде прийняте правильне рішення. Я завжди боровся, борюся і буду боротися за прозорість, відкритість та законність. Я буду відстоювати свою честь і гідність, в тому числі і в судах. І буду це робити публічно, прозоро і виключно в рамках діючого законодавства!» – зазначив Олег Іванович.
Діяльність ФДМУ по відношенню до керівництва АТ «Хмельницькобленерго» обурила й народних депутатів, котрі просять дати доручення уповноваженим органам перевірити законність, обґрунтованість та доцільність зміни керівництва.
Висловив свою стурбованість щодо ситуації довкола зміни керівництва АТ «Хмельницькобленерго» й мер Хмельницького Олександр Симчишин. У листі до Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля він просить, з метою забезпечення сталої роботи однієї із стратегічних компаній Хмельниччини залишити Олега Козачука на його посаді.
Так, протягом останніх трьох років АТ «Хмельницькобленерго» демонструє високу ефективність операційної діяльності. Прибуток компанії не лише має щорічну тенденцію до зростання, але й є одним із найвищих серед державних енергетичних компаній в України.
Зокрема, чистий прибуток АТ «Хмельницькобленерго» за 2019 рік склав 85,711 млн. грн., що перевищує прибуток інших 4-х державних обленерго разом узятих (АТ «Харківобленерго» – 1,139 млн. грн, АТ «Запоріжжяобленерго» – 0,672 млн. грн, АТ «Миколаївобленерго» – 30,440 млн. грн, ВАТ «Тернопільобленерго» – 0,639 млн. грн.)
За результатами 2019 року АТ «Хмельницькобленерго» планує сплатити до державного бюджету 30 млн. грн. дивідендів, тоді як державні «Запоріжжяобленерго» – 0,2 млн. грн, «Харківобленерго» – 0,3 млн.грн, «Черкасиобленерго» – 2,5 млн. грн.
Крім того, АТ «Хмельницькобленерго» одна із перших енергопостачальних компаній в Україні, що в 2018-2019 рр. році в повному об’ємі розрахувалась із ДП «Енергоринок». Тоді як борг, наприклад, «Черкасиобленерго» – 976 млн. грн., «Запоріжжяобленерго» – 716 млн.грн, «Харківобленерго» – 434 млн. грн.
З огляду на ці показники, стає зрозуміло, що напередодні приватизації, комусь дуже хочеться прибрати до рук успішну та прибуткову компанію.
Колектив АТ «Хмельницькобленерго» має надію, що керівництво держави розбереться в ситуації та прийме правильне рішення, адже від нього залежить не тільки доля Товариства, а й національна безпека в сфері енергетики.
Незалежний громадський портал