Карантин і будівництво. Як хмельницькі забудовники звикають до нових викликів

Добігають два місяці, як тотальна більшість українців відправлені на жорсткий карантин через світову пандемію на COVID-19. Уряд залишив ввімкненим зелене світло для обмеженого кола субєктів господарювання.

Зрозуміло, що будівельна галузь також стала заручником економічної ситуації. Але є й такі забудовники, у яких справи досі на мазі.

Незалежний громадський портал зібрав коментарі провідних забудовників Хмельницького, які висловили власні міркування щодо впливу карантину на будівельну галузь.

 

Валентин Рауш (Комунбуд):

— Карантин ніяк не вплинув, жодного дня не простояли і нічого не зупиняли. Як і будували 19 житлових об’єктів, так і продовжуємо. Також узялися за зведення комерційних приміщень. Цей сегмент для нас є новим, тому поки власним коштом зводимо об’єкти. Зараз важко спрогнозувати, яка буле їхня кінцева ціна для продажу. Зокрема, дво і триповерхові комерційні будівлі будуємо на вулицях Старокостянтинівське шосе, Кармелюка.

Що стосується продажу новобудов, то цей процес триває в онлайн режимі. Дещо впала реалізація квартир, але це не критично. Аби не гірше. У нас ціни на житло не змінилися — середня вартість становить 9-10 тис. грн за кв. м.

Я вважаю, що треба працювати з дотриманням усіх санітарних норм, що ми й робимо. Так, страшна хвороба (коронавірус — НГП), але чого її боятися. 

 

Юрій Рибак (“Буд Кепітал Менеджмент”):

— Будівництво об’єктів продовжуються, хіба що дещо знизилися темпи, оскільки дотримуємося карантинних вимог. Управлінський склад, на жаль, у відпустках за власний рахунок.  Слід відзначити, що об’єм продаж суттєво знизився, офіси продажу закритті. Сьогодні люди не налаштовані на покупку житла, оскільки більшість не знає, що їх чекає  попереду. Думаю, що слід чекати скорочення виробництва, оскільки збільшується фінансове навантаження на забудовника. Якщо не буде продажу чи кредитування, варто чекати замороження тих чи інших об’єктів.

Ми не можемо взяти в банку кредит, оскільки є певна заборона кредитування будівництва, бо воно надто ризикове. Уряд мав би розробити цільову програму кредитування галузі, бо вона дає роботу багатьом іншим суміжним напрямкам. Якщо будівництво зупиниться — це буде економічно відчутно. Короткострокове кредитування під певну заставу давало б можливість пройти через кризу з мінімальними втратами.

Я не впевнений, що купівельна можливість людей виросте одразу після закінчення карантину, оскільки весь світ, і ми разом з ним, входимо в затяжну кризу. Тому, ще раз наголошу, що без підтримки держави, райдужних перспектив в будівельній галузі я не бачу і найближчим часом нам доведеться боротись за виживання.

 

Олександр Скочеляс (SK Group):

— Призупинили будівництво комерційного житла на Старокостянтинівському шосе. По-перше, це пов’язано з проблемами, які виникли з довезенням іногородньої бригади робітників. По-друге, пайовики не завжди готові вкладати кошти у комерцію під час кризи. Тому провели попередні перемовини і вирішили відновити будівництво після карантину.

Щодо житлового будівництву, то всі наші об’єкти продовжуємо зводити (всього їх близько десяти – НГП). Зокрема, ціна на нерухомість в карантинний період може коливатися. Адже спостерігаємо зниження вартості пально-мастильних матеріалів, також дещо здешевшала арматура. Однак яка ситуація може бути завтра чи післязавтра, не відомо. Нині середня вартість наших новобудов — 10 тис. грн кв. м.

На мою думку, карантин більше позначитися на роботі нових забудовників. Адже раніше, як було: поставили вагончик, оголосили рекламу, приступили до будівництва будинку і люди почали вкладати кошти. Нині ж люди не будуть інвестувати на початковій стадії будівництва. Забудовнику доведеться самостійно зводити близько 50% житлового об’єкту, щоб прийшли пайовики з грішми і повірили, що об’єкт вчасно буде введений в експлуатацію. Думаю, що ще станемо свідками ситуації, коли держава або міська громада власними силами добудовуватимуть житло, яке розпочинав забудовник з низьким запасом фінансової міцності.

 

Іван Крутилко (Будівельний Альянс Груп”):

— Майже всі великі об’єкти, які ми зводили за бюджетні кошти (обласна дитяча лікарня, палац спорту, ремонт каналізаційних мереж у мікрорайоні Лезневе), призупинені через відсутність фінансування. Комерційне будівництво продовжуємо зводити. Натомість у житловому будівництві маємо падіння в реалізації квартир приблизно на 60%.Наразі триває будівництво 7 житлових комплексів, при цьому масштаби робіт суттєво зменшилися. Переконаний, що пожинатимемо плоди карантину через два-три місяці, оскільки будівництво легко зупинити, а от його запустити буде важко.

Щодо цін на квартири у новобудовах, то вони, прогнозую, зростатимуть. Сьогодні наша компанія працює на межі собівартості, тож доведеться підвищити ціну на 500-1000 грн на кв. м. Наразі середня вартість житла продається за 10,5-13 тис. грн кв. м.

Які можуть бути прогнози, запитуєте? Наш бізнес працює в реальному часі: дорогі кредити, заробітчани, доля яких у викупі житла становила 40%, нині залишилися без роботи. Хто ж купуватиме квартири? Бюджет? Навряд чи, бо вони теж не можуть похвалитися своїми доходами. Світ змінюється, тому маємо по-іншому сприймати дійсність.

 

Олег Янковий (Укрстандарт”):

— Ми просто працюємо, не зважаючи ні на що. Зараз у роботі три об’єкти. Щоправда, поставили на паузу одне житлове будівництво, що не пов’язано з карантином. Ціни на квартири у нас стабільні, в середньому 10 тис. грн за кв. м. Спостерігаємо незначний спад (орієнтовно на 20%) у купівлі нерухомості.

Думаю, що у цей час треба давати людям знижки. Бо заробітчани повернулися з грішми, але не поспішають їх вкладати, оскільки не знають, як довго тут сидітимуть. Тому готові пропонувати індивідуальні скидки. Приміром, прийде покупець і скаже: “Оплачую повну вартість квартири, але давайте сторгуємося по 9 тис. грн за “квадрат”. Нема проблем!

Незалежний громадський портал.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 2

  1. Саша Скочеляс красавчик,вже людей підготовує, що самі будуть обєкти добудовувати:)

  2. Якщо в першій хвилі карантину ще залишились забудовники, які стійко перенесли цей період, то бюсь, що в другій – залишаться одиниці. Інші просто будуть лапшу вішати. Цікаво, що буде з новобудовами тих, хто зараз в топ кращих новобудов входить

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.