Мінус 20 районів і поява префекта замість голови Хмельницької ОДА – Зеленський ініціював зміни до Конституції

Сьогодні на сайті Верховної Ради оприлюднено текст законопроєкту №2598 «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», внесений президентом Володимиром Зеленським.

Фото НГП

Згідно з проектом закону, змінюються окремі положення Конституції України щодо адміністративно-територіального устрою. Зокрема, пропонується запровадити такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим. Громада є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України.

Таким чином, зникають звичних 20 районів Хмельницької області.

Передбачається законодавче врегулювання питань адміністративно-територіального устрою України, зокрема порядку утворення, ліквідації, встановлення та зміни меж, найменування і перейменування громад, округів, областей, а також порядку утворення, найменування і перейменування та віднесення поселень (сіл, селищ, міст) до відповідної категорії.

Закріплюється, що зміна меж, найменування і перейменування громад та поселень здійснюється з урахуванням думки їх мешканців у порядку, визначеному законом.

Пропонується утворення представницьких і виконавчих органів місцевого самоврядування. Окружна, обласна ради, їх виконавчі комітети є органами місцевого самоврядування, що представляють і реалізують спільні інтереси громад округу, області. Окружна рада, обласна рада призначає і звільняє голову виконавчого комітету ради і за його поданням формує склад цього органу.

Закріплюється, що обрання голови окружної і обласної ради відбувається на основі ротації. При цьому строк повноважень голови окружної і обласної ради становить один рік.

Окремо передбачено скорочення строку повноважень голови громади, депутатів ради громади, окружної і обласної рад, обраних на чергових виборах, який становитиме чотири роки (нині – п’ять років – НГП).

Крім цього, у змінах від Зеленського, планується ліквідація місцевих державних адміністрацій. Їх місце посяде  інститут префектів, який здійснюватиме адміністративний нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування.

Тобто замість голови Хмельницької облдержадміністрації буде префект, якого призначає та звільняє президент за поданням Кабміну.

Префект зупинятиме дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.

Крім того, законопроектом передбачено, що у разі ухвалення головою громади, радою громади, окружною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції України та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці, президент України за поданням префекта зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного Суду України, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, окружної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого.

У разі визнання Конституційним Судом України акта голови громади, ради громади, окружної, обласної ради таким, що не відповідає Конституції України, Верховна Рада України за поданням Президента України достроково припиняє повноваження голови громади, ради громади, окружної, обласної ради та призначає позачергові вибори у визначеному законом порядку.

У перехідних положеннях до цього законопроекту сказано, що після набрання чинності запропонованих змін до Конституції щодо децентралізації влади, перші місцеві вибори голів громад, до рад громад, окружних, обласних рад проводяться протягом 90 днів після набрання чинності законом, яким встановлюється адміністративно-територіальний устрій.

Також повноваження сільських, селищних, міських голів та депутатів місцевих рад, обраних на перших, чергових виборах у жовтні 2015 року та місцевих виборах у період з жовтня 2015 року до набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”, припиняються з дня набуття повноважень головами громад, відповідними радами громад, окружними, обласними радами, обраними на перших місцевих виборах після набрання чинності законом, яким встановлюється адміністративно-територіальний устрій.

Президент України за поданням Кабінету Міністрів України призначає на посади та звільняє з посад голів місцевих державних адміністрацій до призначення відповідних префектів.

Місцеві державні адміністрації продовжують здійснювати свої повноваження на відповідній території до створення окружними, обласними радами виконавчих комітетів на підставі закону про місцеве самоврядування, що визначає повноваження виконавчих комітетів окружних, обласних рад, але не пізніше ніж до 1 березня 2021 року.

Президент України за поданням Кабінету Міністрів України вперше здійснює призначення префектів після створення відповідними окружними, обласними радами виконавчих комітетів, але не пізніше 1 березня 2021 року.

Законопроект із внесення змін до Конституції президент Володимир Зеленський визнав невідкладний для позачергового розгляду Верховною Радою.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 8

 1. Гори хлів і хата. Зебіли одобряють

 2. Тільки чому префект, наприклад наша Укаїнська назва .
  Префект (лат., начальник) – 1. У Стародавньому Римі особа, що обіймала військову, адміністративну, судову або господарську посаду. 2. В ряді країн (напр., у Франції) урядовець, що очолює управління в адміністративно-територіальній одиниці. 3. В деяких країнах начальник міської поліції.
  Префектура (лат.) – 1. У Стародавньому Римі – одна з чотирьох адміністративно-територіальних одиниць імперії. 2. У ряді країн – адміністративно-територіальна одиниця; район діяльності префекта. 3. Орган управління, на чолі якого стоїть префект.
  Колись був, і нині є губернатор (урядовий чиновник, що очолює управління в адміністративно-територіальній одиниці – ставленик, прим., президента). А от, власне, губернії відмерли. Нині є області.
  Префект(ура) – напротивагу до волості та її керівника війта, посада якого є виборча.

  • Геть нечисть!!!

  • Можна назвати хоч гетьманом. Головне, щоб не крав (і другим не давав це робити), не брав хабарів, дбав про людей, був патріотом України, міг дати лад нашому краю.

 3. Це дурниця повна !

 4. Нафіга придумувати велосипеди, чим далі тим …п….

 5. На Україні є прислів*я :”Чим би дитина не бавилися,аби не вср….я”.

 6. ШИЛО НА МИЛО

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.