До 12 грудня у Хмельницький має приїхати чергова партія нових тролейбусів виробництва луцького “Богдану”. Завод, який вважають наближеним до Президента Петра Порошенка, за 32 млн. грн продав хмельницькому комунальному підприємству “Електротранс” сім одиниць техніки.
Принагідно зауважимо, що “богданівці” за останні два роки стали для хмельницької влади надійним виробником, який за будь-яких обставин перемагає на тендерах. Цьому є просте пояснення — надійний спаринг-партнер плюс грамотно виписані технічні вимоги замовником, що додають клопоту “раптовим” конкурентам.
Як проскочив “Електрон”
Так сталося, що хмельницькі тролейбусники протягом 2010-2013 років особливо не демонстрували занепокоєність оновленням транспортного парку КП. Як свідчить “Вісник державних закупівель”, за цей проміжок часу вони зуміли закупити кузов тролейбуса ЗіУ-682Г вартістю 837 тис. грн. Така обновка не позначилася на загальній погоді депо, де майже 90% пасажирських тролейбусів відпрацювало встановлений термін експлуатації (десять років).
Певні радісні вісті надійшли з київських кабінетів на вулиці Грушевського, 12/2. 11 грудня 2013 року уряд Азарова видав постанову про наміри посприяти у придбанні 46 тролейбусів для Хмельницького. Фінансовий тягар мали розділити навпіл: одну частину коштів сплачує міський бюджет, іншу — державний. На жаль, реалізація проекту “злочинної влади” так і залишилася на папері.
Після зміни влади в країні перед старою владою Хмельницького постало госте питання: “Як компенсувати два спалені тролейбуси під Управлінням СБУ?” Дилему вирішили депутати міськради, котрі виділили 4,4 млн. грн.
На тендер прийшло два учасники: київське ТОВ “МАЗтранссервіс” з пропозицією 4 млн. 452 тис. грн. і львівське ТОВ “Спільне українсько-німецьке підприємство “Електронтранс” — 4 млн. 460 тис. грн. Хмельницькі тролейбусники обрали переможцем фірму з дешевшою ціною.
Щоправда, цей тендер міг мати ознаки банального “договорняку”. Адже, за даними бізнес пошукового ресурсу “Youcontrol”, «МАЗтранссервіс» записано на ТОВ «Укрпастех» Романа і Павла Шевченків. А “Укрпастех”, у свою чергу, є офіційним дистриб’ютором «Електрону», які виробляє “Спільне українсько-німецьке підприємство “Електронтранс”. Тобто таким нехитрим способом Хмельницький без варіантів придбав два тролейбуси виробництва “Електрон”.
Гегемонія “Богдана”
2015 рік можна сміливо назвати успішним стартом для ДП «Автоскладальний завод №1» Публічного акціонерного товариства «Автомобільна компанія «Богдан Моторс». Підприємство активно проводить тендерну кампанію по всій Україні, поступово стаючи монополістом у постачанні тролейбусів у парки комунальних підприємств. Не винятком було і хмельницьке КП “Електротранс”, яке придбало чотири тролейбуса “Богдан”.
Перші торги, що завершилися підписанням угоди 6 липня, мали підвищений інтерес до лота — заявилося аж п’ять учасників. З “богданівцями” конкурували “Укрпастех” і “Спільне українсько-німецьке підприємство “Електронтранс”, продукція яких, зазвичай, по цінах є вищою. Також у боротьбі брали участь київське “Спец-ком-сервіс” і “Чернігівський автозавод”, які очевидно програвали ціною “Богдану”. Таким чином, «Богдан Моторс» привіз до Хмельницького два тролейбуси вартістю 4,1 млн. грн кожен.
Другий тендер, результати якого оприлюднили на початку грудня 2015-го, нічим цікавим не запам’ятався. Тому що, “богданівці” знову поклали на лопатки “електронівців”, взявши їх ціною. У підсумку тріумфатори поставили Хмельницькому ще два тролейбуси за 4,1 млн. грн.
Така ж “боротьба” спостерігалася на весні 2016-го. Фірма партнерів Порошенка і “Спільне українсько-німецьке підприємство “Електронтранс” розіграли лот з поставки трьох тролейбусів до Хмельницького. Львів’яни, виставивши 19 мільйонів, свідомо йшли на програш проти 14 млн. грн, які заявив “Богдан”.
Що примітно: вперше легкій перемозі вирішило протистояти ще одне луцьке ТОВ “Спільне підприємство “Янікс”. Воно звернулося до хмельницьких тролейбусників з проханням внести зміни до техвимог документації торгів. Натомість отримали відкоша.
За інформацією сайту “Наші гроші”, власником “Янікс” є Сергій Горлач з Луцька. Він також відомий як голова наглядової ради ТОВ «Агропромислова група «Пан Курчак», кінцевим беніфіціаром якого є нардеп із групи «Воля народу» Сергій Мартиняк. До речі, пан Мартиняк у 2011 році входив у число співзасновників “СП“Янікс”.
Найбільш нервовим і багатим на події виявилися електронні закупівлі семи тролейбусів для Хмельницького очікуваною вартістю 32,2 млн. грн. Замовник в особі ХКП “Електротранс” прописав: хоче бачити тролейбуси виробництва 2016 року зі встановленим WI-FI. А ще вказав у технічних вимогах, що обов’язково має бути передня вісь фірми “ZF” або аналог. Останнє й викликало масу обурень та скарг з боку учасників.
Так, “Чернігівський автозавод” у системі “Прозорро” залишив запис: “На наш погляд вимога “незалежна, фірма “ZF” або аналог” обмежує коло потенційних учасників конкурсних торгів. Просимо викласти вимогу в наступній редакції: “фірма “ZF” або аналог”.
Луцьке “СП“Янікс” також долучилося до тендерного “чату” з красномовним зауваженням — переписати тендерні вимоги, оскільки вони підіграють “Богдан Моторс”.
“Для усунення дискримінаційних умов, враховуючи те, на протязі багатьох останніх років учасники з країн Єврозони не приймали участь в тендерах по тролейбусах на Україні із-за великої тролейбусів. “Електрон” м. Львів зі своїм тролейбусом не конкурентно здатний по ціні (кузов виготовлений із нержавіючої сталі), виходить, що тендерні вимоги (незалежна підвіска) виписані під одного учасника – а саме ДП “АСЗ №1” ПАТ “АК “Богдан Моторс” м. Луцьк”, – йдеться у відповіді.
Далі всіх пішло “Науково-технічне підприємство СТГ Інженерінг” (яке разом із ТОВ “РОСЕНЕРГОМАШ” запропонувало найнижчі ціни, але конкурсним комітетом не допущені до аукціону — авт.), яке звернулось до Антимонопольного комітету України з проханням відмінити ці торги.
У результаті торги скасували через безглуздий прокол: фірми, які були допущені до аукціону (а це “Богдан Моторс” і “Укрпастех”) не надали у своїх тендерних пропозиціях підтвердження, що встановлять WI-FI у тролейбусах.
У повторних закупівлях, що відбулися наприкінці жовтня, хмельницькі тролейбусники спробували реабілітуватися, відмовившись від WI-FI та прибравши відповідний пункт з тендерної документації.
Крім цього, на остаточні результати не вплинув попередній скандал, через який довелося відміняти торги. Тепер конкурували “Богдан Моторс” з пропозицією 32,06 млн. грн і “Укрпастех” — 32,20 млн. грн. Перемогу святкував, як ви вже знайте, БОГом ДАНий виробник.
Громадська організація «Верховенство права», яка слідкує за розіграшем транспорту для комунальних підприємств, зробила висновок: “Богдан Моторс” на аукціонах із закупівлі комунального транспорту обзавівся непоганим “веденим”, що заявляється на аукціон більше “для статистики”, ніж за реальною перемогою. Адже продати техніку дешевше, ніж вона коштує у її виробника, просто неможливо”.
Якщо ж зібрати до купи описані вище спостереження, то нескладно спрогнозувати, кому дістанеться кілька десятків мільйонів в обмін на тролейбуси, які забиті у Програмі розвитку міського електротранспорту у Хмельницькому на 2016-2020 роки. Правда, кон’юнктура може змінитися швидше, аніж того очікують.
Віталій Тараненко.