Нещодавно Центр протидії корупції оприлюднив інформацію про те, що Міністерство охорони здоров’я скасувало інвалідності 74 з 526 прокурорів, які їх мають. Попри таку кількість підтверджених фейкових інвалідностей, Офіс Генерального прокурора не збирається звільняти жодного з цих прокурорів.
Після того, як під час обшуку в керівниці Хмельницької медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) Тетяни Крупи було знайдено понад 6 млн доларів, журналісти виявили аномально високий відсоток прокурорів із групами інвалідності саме в цьому регіоні. Президент Володимир Зеленський доручив Генеральній прокуратурі та правоохоронним органам провести розслідування та вжити заходів щодо корупційних схем із встановленням інвалідності серед чиновників.
Тодішній Генпрокурор Андрій Костін ініціював службове розслідування. Його результати виявилися несподіваними: попри доведені факти порушень, жодного прокурора не було звільнено.
За даними Центру протидії корупції, у Хмельницькій області 78 прокурорів мають інвалідність. МОЗ скасував рішення щодо 13 із них, ще 39 були викликані на дообстеження. Серед них опинився й колишній очільник обласної прокуратури Олексій Олійник. Проте на дообстеження він не з’явився, а згодом звільнився за власним бажанням.
Загалом, з прокуратури пішли троє прокурорів, ще 11 позбулися адміністративних посад, проте продовжили працювати. Кримінальне розслідування, що тривало пів року, не принесло вагомих результатів: більшість фігурантів уникли відповідальності та продовжують працювати у правоохоронних органах.
Яскравим прикладом є історія ексзаступника начальника Хмельницької обласної прокуратури Дениса Сірика, оприлюднення якої має суспільно важливе значення для розуміння процесів, котрі проходять всередині прокуратури.
Денис Сірик в органах прокуратури працює з 2001 року. Тричі був заступником обласних прокурорів:
– 2015-2016 рр. – заступник прокурора Чернігівської області,
– 2019 -2020 рр. – заступник прокурора Львівської області,
– 2020-2024 рр. – заступник прокурора Хмельницької області.
Зараз Денис Сірик обіймає посаду керівника відділу спеціалізованої екологічної прокуратури.
Згідно декларації, у його власності дві квартири у м. Києві та м. Суми, та частка квартири в м. Суми отримана в спадок, а також земельна ділянка площею 9542 м2 в селі Пологи Охтирського району Сумської області.
З 2020 року прокурор мешкає в орендованій квартирі у м. Хмельницькому.
В 2024 році прокурор задекларував три автівки: Nissan Note, 2007 року за 125 970 грн., VOLKSWAGEN BEETLE, 2016 року за 511 980 грн. та VOLKSWAGEN Touareg, 2015 року за 750 000 грн., а також легковий причіп.
За 2023 рік Денис Сірик задекларував 1 394 304 гривень заробітної плати у прокуратурі та 603 126 гривень пенсії.
Дружина прокурора Олена Сірик працює у Нацполіції Сумської області, має квартиру в Сумах та ще частку квартири у тому ж обласному центрі, а також дві земельні ділянки в Сумській області площею 2500 м2 та 20000 м2. Їздить Олена на Mitsubishi Pajero, 2008 року за 156 000 грн.
Денис Сірик уже потрапляв у поле зору засобів масової інформації, коли потрапив до списку прокурорів-інвалідів.
Як пишуть у ЗМІ, другу групу інвалідності Сірику було встановлено безтерміново у квітні 2016 року внаслідок загального захворювання (зору), що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 12ААА № 485011.
Через суд він домігся встановлення виплат від Пенсійного фонду в розмірі 90% від суми щомісячної заробітної плати.
Сумарно з 2016 по 2024 роки Сірик отримав трохи більше 4,5 млн. грн. виплат з пенсійного фонду.
Водночас, як пишуть у ЗМІ, інвалідність прокурора не перешкоджає його активному спортивному життю:
– липень 2021 – гра на турнірі за футбольну команду Хмельницької обласної прокуратури,
– липень – травень 2021 – подолав п’ять етапів Бігової Ліги Українських Мейджорів (дистанції 10 км, 21 км, 42 км або участь в естафеті),
– жовтень 2024 – фінішував у «Київському Півмарафоні Незламності» з результатом 1:15:31,
– березень 2024 – фінішував у «Десятці Незламності» з результатом 1:16:32.
Також стійке захворювання на очах, яке не піддається лікуванню не завадило прокурору отримати водійське посвідчення та керувати позашляховиком.
Перебуваючи на посаді заступника прокурора Хмельницької області, Денис Сірик фактично курував процесуальне керівництво за ДБР та НПУ, володів фактичними даними по всіх кримінальних провадженнях та їх фігурантів, які розпочаті ДБР та НПУ, а також погоджував прийняття необхідних процесуальних рішень по кримінальних провадженнях.
До слова, у травні 2024 року він подав декларацію у зв’язку із суттєвим змінами в майновому стані, де вказав, що отримав дохід від продажу двох автівок вартістю 120 000 грн. та 400 000 грн. Схоже, що продав він Nissan Note, 2007 року та VOLKSWAGEN BEETLE, 2016 року.
І що цікаво, на початку того ж місяця відбулась перереєстрація VOLKSWAGEN BEETLE на нову власницю – Рухлядко Анастасію Василівну.
Згідно з даними YouControl, пані Анастасія не чужа для родини прокурора Сірика.
Анастасія переселенка з Донеччини, де в окупованому Торезі залишилися її батьки. На сьогодні не має офіційних джерел доходу, але має у власності дві земельні ділянки в Чорноострівській ТГ, площею 220 м2 та 43 м2 та два новозбудовані таунхауси, які розташовані на вказаних земельних ділянках.
Чи можуть бути пов’язанні усі ці надбання з діяльністю прокурора, достовірну відповідь, очевидно, може дати лише належна перевірка правоохоронних органів. Але суспільство уже сьогодні цікавлять питання, чому система прокуратури нездатна провести самоочищення, позбутись негативу і, на четвертий рік повномасштабного вторгнення, відповідати своєму девізу «Закон,Честь і Гідність».
Попри резонанс про фейкові інвалідності, Денис Сірик досі обіймає високу посаду в прокуратурі. Його історія – лише один з багатьох прикладів того, як система дозволяє високопосадовцям уникати відповідальності.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!