У квітні 2023 року місцевий фермер, викорчовуючи садок біля села Івашківці на Новоушиччині, несподівано натрапив на давню кам’яну глибу. Очищення знахідки від землі виявило її унікальність – це антропоморфна кам’яна стела, аналогів якої раніше не знаходили на Правобережній Україні.
Науковці підтвердили, що вік статуї перевищує 4 тисячі років. Стелу виготовлено з дністровського вапняку, її висота – 1,15 м, ширина – 58,5 см, а товщина – 32,5 см. На ній чітко промодельовано голову, втягнуту в плечі, прямокутні плечі, руки, притиснуті до грудей, і символічне зображення лука.
Призначення та походження артефакту
За словами кандидата історичних наук Сергія Семенчука, кам’яна стела могла бути або намогильним пам’ятником, або культовою статуєю, що використовувалася для ритуалів чи жертовних обрядів, йдеться у матеріалі видання «Є».
Археологи датують знахідку добою бронзи (кінець III – початок II тис. до н.е.). Подібні антропоморфні стели знаходили на Миколаївщині, але для Правобережної України така знахідка є унікальною і поки що залишається загадкою.
Як розповідає Сергій Семенчук, особливістю скульптури є детальне зображення верхньої частини тіла, що вказує на її культове або поховальне значення. Ноги на стелі не висічені, що узгоджується з традиціями монументального мистецтва давніх етнокультурних спільнот, адже такі стели вкопували в землю.
Також не виявлено на статуї деталей одягу.
«Варто відзначити, що первісний художник приділив найбільшу увагу саме верхній частині тіла: голові, плечам, рукам та зброї. Ноги не були висічені взагалі, що є характерним для таких артефактів», – зазначає історик.
Ким був зображений на стелі чоловік?
На кам’яній плиті вибито лук, що може вказувати на її власника як воїна. Проте, за припущенням доктора історичних наук Віталія Отрощенка, лук міг бути також ритуальним символом, пов’язаним, наприклад, зі шлюбними церемоніями.
Дослідження тривають, а сам артефакт найближчим часом буде виставлений у Новоушицькому історико-краєзнавчому музеї.