Українська ядерна енергетика в цілому та будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС зокрема стають важливим напрямком маніпуляцій, які “вкидуються” в українське медіаполе.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки виділив основні інформаційні вкиди та спростував їх.
«Для добудови ХАЕС-3 і ХАЕС-4 Україна придбає атомні реактори у «Росатома»
Насправді Україна повністю відмовилася від співпраці з «Росатомом» після початку повномасштабної війни, розірвавши всі угоди з російською стороною в атомній сфері. Натомість ведуться прямі комерційні переговори з болгарським урядом щодо придбання обладнання та реакторів АЕС Belene, яке є власністю державної енергетичної компанії Болгарії («Natsionalna Elektricheska Kompania EAD»).
«Енергоблоки ХАЕС-3 і ХАЕС-4 працюватимуть на російському паливі»
Україна повністю відмовилася від імпорту російського ядерного палива для своїх АЕС. Завдяки співпраці НАЕК «Енергоатом» з американською компанією Westinghouse було розроблено паливо, яке вже успішно використовується на реакторах ВВЕР-440 та ВВЕР-1000. Компанія Westinghouse офіційно підтвердила, що реактори ВВЕР-1000, які планується встановити на енергоблоках №3 та №4 ХАЕС, зможуть працювати на американському паливі.
«Технічна документація та розрахунки добудови ХАЕС-3,4 застарілі»
3 лютого 2025 року «Енергоатом» уклав угоду з «Київенергопроєктом» щодо актуалізації техніко-економічного обґрунтування та кошторисної вартості будівництва. Проєкт передбачає використання сучасних технологій, актуальні ціни на обладнання та матеріали, а також врахування вартості першого завантаження свіжого ядерного палива.
«Україні не потрібні нові великі атомні енергоблоки»
Нові потужності в атомній енергетиці необхідні вже сьогодні. Добудова ХАЕС-3 і ХАЕС-4 дозволить замінити енергоблоки, що вичерпають свій ресурс після 2030 року, та знизити залежність України від імпорту електроенергії, який у 2024 році сягнув 2,1 ГВт. Крім того, нові енергоблоки допоможуть компенсувати втрати, спричинені російськими ударами по енергетичній інфраструктурі.
«Для експлуатації нових енергоблоків немає підготовленого персоналу»
Насправді Україна має понад 5000 висококваліфікованих атомників, які залишилися вірними своїй країні та переїхали з тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Вони продовжують підтримувати свою кваліфікацію, працюючи на інших українських АЕС. Крім того, “Енергоатом” активізував співпрацю із закладами вищої освіти для підготовки нових спеціалістів.
«Ядерна енергетика втрачає популярність у світі»
Насправді ядерна енергетика залишається важливою складовою світового енергобалансу. Попит на електроенергію зростає, і очікується, що до 2030 року лише для роботи штучного інтелекту знадобиться понад 200 ТВт·год додаткової електроенергії. На кліматичному саміті СОР29 у Баку 31 країна визнала ключову роль атомної енергетики у досягненні міжнародних екологічних цілей. Бельгія та Іспанія переглядають рішення щодо закриття АЕС, а в Німеччині розпочалися експертні дискусії щодо можливого повернення до атомної енергетики.
Важливо зазначити, що розвиток ядерної енергетики не суперечить розвитку відновлюваних джерел енергії, а, навпаки, доповнює їх, забезпечуючи стабільність енергосистеми.
Підтримка на найвищому рівні
Добудова енергоблоків ХАЕС-3 і ХАЕС-4 має підтримку Президента України, Комітету Верховної Ради з питань енергетики, Міністерства енергетики та Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
«Я вдячний, що директор МАГАТЕ підтримав українську стратегію добудови атомних блоків на Хмельницькій АЕС. Проєкт добудови є ключем до енергетичної незалежності України й енергетичної стабільності регіону», – підкреслив президент Зеленський.