У ніч проти неділі, 27 жовтня, Україна перейде на зимовий час — стрілки годинників переведуть на годину назад. Цей перехід має стати останнім, адже у липні Верховна Рада підтримала проєкт, який скасовує подальші переведення. Однак чинності закон наразі не набув. Його досі не підписав президент. Тому наразі неясно, чи дійсно цього року українці переведуть годинники востаннє.
UTC+2 чи UTC+3: який час буде в Україні
«Як це працюватиме? Восени ми перейдемо на зимовий час і залишимось на ньому, тобто UTC+2 або київський час, — зазначила заступниця голови фракції «Слуги народу» в парламенті Євгенія Кравчук після того, як Рада ухвалила закон.
«Більше жодних збоїв біологічних ритмів і „звикань“ до зміни часу», — додала депутатка.
Стандарт UTC — або Всесвітній координований час — використовують в усьому світі для регулювання часу.
Часові пояси навколо земної кулі описуються як додатне або від’ємне зміщення від UTC — на схід чи захід від нульового меридіана. Відповідно часовий пояс України — UTC+2, і цей час називають стандартним київським часом.
Для тих країн і регіонів, де переходять на літній час, зміщення відносно UTC також змінюється (зазвичай +1 година). Тобто літній час в Україні – UTC+3.
Як зазначають у міністерстві економіки, саме зимовий час, на який цієї неділі перейде Україна, є природним для країни та відповідає її географічному положенню, а перехід на літній час робили з метою ефективного використання світлої частини доби.
Які країни переводять годинники, а які – ні
Станом на 2024 рік перехід на літній час відбувається в більшій частині Європи, Північної Америки, а також деяких країнах Африки, Азії, Південної Америки та Океанії.
Годинники зокрема переводять у всіх країнах ЄС, Великій Британії, Сполучених Штатах (окрім Аризони, Гаваїв і Територій США), у більшій частині Канади, в частині Австралії, Новій Зеландії, Чилі, Єгипті та Лівані.
Водночас у більшості країн Африки, Азії та Південної Америки переходу на літній час немає.
Також не переводять годинники у Росії, і через це — на окупованих нею територіях України, де використовують московський час — UTC+3.
Історія переведення годинника
В Україні час двічі на рік змінювали з 1981 року — наприкінці березня переходили на літній, а в останній тиждень жовтня — на зимовий.
Традицію переводити годинники у Європі запровадили після Першої світової війни. Таким чином хотіли заощадити електроенергію.
Переведення годинників улітку давало можливість довше користуватись денним світлом. Згодом ця потреба відпала, а у 1970-х, під час нафтової кризи, знову стала актуальною.
Утім світ давно винайшов інші дієві способи заощаджувати електроенергію. За оцінками чеських вчених, переведення годинників дозволяє заощадити лише 0,34% електроенергії.
Переведення годинника створює багато незручностей для залізничників та авіадиспетчерів, які мусять постійно двічі на рік змінювати розклад рейсів.
Але головне — це вплив цієї традиції на біологічні ритми та здоров’я людей.
«Після переведення годинникових стрілок у громадян погіршується самопочуття, знижується працездатність, спостерігається значне загострення хронічних хвороб», — писав Стефанчук у пояснювальній записці до свого законопроєкту.
Зимовий час: добре чи погано?
У 2020, коли законопроєкт подали вперше, у профільному комітеті стверджували, що за даними науковців, саме UTC+2 (тобто зимовий час) є природним для України. Але деякі активісти були проти.
«Для українців це означає, що цілих пів року в Україні буде на годину скоріше наступати ніч», — говорила колишня політична діячка Тетяна Чорновіл.
Лунало багато голосів, що літні світлі вечори через це опиняться у минулому.
Через «зимовий час» влітку рано світатиме. У липні сонце сходитиме о 2.52 ночі, а заходитиме о 19.12. Це буде особливо відчутно на сході.
Але є ще одна причина для невдоволення. Депутат від «Європейської солідарності» Володимир В’ятрович вказував раніше на те, що через «зимовий час» ми не зможемо синхронізовано жити з Європою.
«Коли в Україні буде перша година, у Бухаресті, який західніше, буде друга», — говорив політик під час обговорення законопроєкту Стефанчука у Раді.
Як показували соцопитування, українці також не могли дійти спільної думки щодо цього питання. Наприклад, опитування Research & Branding Group, проведене у жовтні 2021 року, показало, що 42% схвалювали ідею відмовитись від переведення годинників.
Але 17% пропонували відмовитись від літнього часу, а 25% – від зимового. Ще третина опитаних вважали за краще залишити все як є, а 26% не визначились, як бути.