Кабінет Міністрів України 1 жовтня прийняв постанову, відповідно до якої вдосконалюється процедура комісійної торгівлі транспортними засобами, зокрема щодо обов’язкового подання документа, що підтверджує вартість транспортного засобу, для укладання договору купівлі-продажу.
Станом на сьогодні реалізація першого транспортного засобу впродовж року – без податку. Продаж першого вантажного автомобіля – 5 %, а другого і наступних – 18 %.
Коли особа реалізовує легковий автомобіль (від двох і більше) або вантажний у сервісних центрах МВС України – обов’язковою вимогою є надання довідки про середню вартість або експертну оцінку вартості транспортного засобу. Таким чином, податки сплачуються повною мірою.
“Ринок авто однозначно зміниться, в який бік – покаже час”, — такими бачить наслідки постанови Кабміну про обов’язкову оцінку автомобілів голова громадської організації “Хмельницький автолюбительський клуб” Володимир Огойко, йдеться у матеріалі Суспільного.
Хмельничанин Андрій привіз автівку для оцінки до експертної служби МВС в області. Каже, продає цьогоріч не першу і знає, що віднедавна треба встановлювати її реальну ринкову вартість, відповідно до змін у порядку торгівлі транспортними засобами.
“Я думаю, що від цього зміниться ціна на автомобілі, не одразу, а поступово. Тому що все одно, якось люди обходили цей закон, при продажі оцінку робили меншу, а зараз вона є фактичною”.
Коли власник продає вантажівку або не перший легковик за рік, оцінка транспортного засобу є обов’язковою для укладання договору купівлі-продажу, згідно з постановою Кабміну, прийнятою 1 жовтня цього року. До цього вартість автівки продавець міг визначити самостійно за згодою покупця, розповів заступник завідувача відділу експертної служби МВС Тарас Лейбенко.
“Раніше можна було оцінити навіть автомобіль “Тесла” 2021 року в 10 тисяч гривень, оплатити 650 гривень податку. І це все люди робили. Зараз, якщо “Тесла” коштує 30 тисяч доларів, так вона і буде коштувати в нас з реальною оцінкою. Відповідно до 30 тисяч доларів буде заплачений податок, залежно, який це продаж у рік”.
Постанову, з його слів, спрямовано на повномірну сплату податків і стосується вона переважно торговців вживаними автомобілями. Автопродавець Андрій називає постанову недоопрацьованою.
“Було б логічно, якби з заробітку сплачував податок. Тобто, якщо я умовно цю машину купив за чотири тисячі, сплатив за це три тисячі мита, це вже сім, і продаю її умовно за вісім, тобто з тисячі я б міг сплатити той податок. Це було б чесно. Це на мою думку так”.
Оцінка транспортного засобу починається з огляду. Його перевіряють на наявність пошкоджень, додатково встановлене обладнання та укомплектованість. Це все впливає на вартість, каже головний судовий експерт експертної служби МВС України в Хмельницькій області Олег Семенюк. Розрахунки роблять у спеціальній комп’ютерній програмі.
“Заходимо в програму, вибираємо в каталозі автомобіль, ідентичний нашому дослідженому автомобілю за показниками: за об’ємом двигуна, типом кузова, марку, модель вибираємо аналогічно оцінюваному”.
З 4 жовтня, відколи вступила в дію постанова, в п’яти експертних пунктах при сервісних центрах МВС області, зі слів заступника завідувача відділу, для продажу оцінили понад двадцять автомобілів і це в рази більше ніж торік. Вартість процедури без змін – 477 гривень, триває вона до 20 хвилин.
“Не завжди ця оцінка, звичайно, збігається з думкою власника, але ми працюємо відповідно до програми, відповідно до методики, тобто в нас реальна оцінка транспортного засобу”, — розповів заступник відділу експертної служби МВС Тарас Лейбенко.