24 лютого 2024 року виповнилось два роки від початку злочинного повномасштабного вторгнення росії в Україну, метою якого є не просто загарбання територій, а знищення нашої національної ідентичності. Минуло два роки очікувань та сподівань…
Якими були ці роки для Деражнянської громади та чого вдалося досягнути, розповів міський голова Деражні Андрій Ковпак.
Влітку минулого року наша громада зазнала атаки російськими безпілотниками. Внаслідок збройної агресії постраждали сотні житлових будинків та об’єктів комунальної власності. Мешканці громади напряму відчули гарячий подих війни. За допомогою обласної влади, спільними зусиллями нам вдалося ліквідувати наслідки збройної агресії.
Одним із досягнень Деражнянської міської ради у минулому році, на мою думку, є те, що ми вирішили ряд важливих питань, пов’язаних з функціонуванням мережі водопостачання та водовідведення у місті. Слід зазначити, що ці проблеми накопичувались та не вирішувались комплексно роками.
Роботи по заміні водогону та каналізації були розпочаті ще до повномасштабного вторгнення. З початком війни, зрозуміло, відбулась певна зміна пріоритетів, на які у першу чергу виділялись кошти.
Водночас було розуміння, що модернізацію цих мереж не можна відкладати у «довгий ящик». Тому минулого року ми приклали немало зусиль, аби вирішувати цю проблему.
Що вдалося зробити: замінили аварійні водогони, через які були великі втрати води. Старі зношенні, прогнивші труби, прокладенні ще за радянських часів, уже давно не витримували навантаження. Їх заміна для мешканців міста – це принципове питання, яке ми переважно вирішили і продовжуємо далі вирішувати. Цьогоріч плануємо завершити ці роботи.
Заміна та модернізація старої та зношеної інфраструктури – це не лише про комфортне життя мешканців громади, а й про інвестиції у майбутнє.
Знаєте, сьогодні досить багато інвесторів цікавляться нашою громадою. Адже інвестор не буде приходити на необлаштоване місце, яке потребуватиме від нього значних затрат. Нещодавно звертались підприємці, котрі хочуть виробляти біоетанол. Один з агрохолдингів планує побудувати завод з переробки соняшника, сої. Ці проєкти, на мою думку, є взаємовигідними і для громади і для підприємців.
Ми завжди йдемо на зустріч та розповідаємо, що можемо запропонувати, адже це додаткові надходження до бюджету громади.
Що також важливо. Минулого року ми покращили становище наших бомбосховищ. На сьогодні усі школярі нашої громади мають можливість перечекати повітряну тривогу у відремонтованих та зручних укриттях. На жаль, не всі навчальні заклади мають власні укриття, однак є розташовані поряд, які спільними зусиллями приведені до ладу.
Минулими роками ми отримали два шкільних автобуса. Цьогоріч маємо отримати за підтримки обласної військової адміністрації ще два. На жаль, це поки не дасть сто відсоткового забезпечення шкільним транспортом. Потрібно ще хоча б три автобуси, аби уникати перевантаження та успішно реформувати старшу школу і ми також працюємо над цим.
Мовою цифр. Минулого року на капітальний ремонт Маниковецького ясла-садочку з бюджету громади виділено 999,3 тисячі гривень, капітальний ремонт покриття даху Деражнянського ліцею №3 – 877,4 тисячі гривень, капітальний ремонт покрівлі Деражнянського ясла-садочку «Дзвіночок» – 436,3 тисячі гривень. Співфінансування з місцевого бюджету для придбання шкільного автобуса – 1 371,0 тисяч гривень.
Ще раз прокоментую ситуацію з нібито закриттям пологового відділення у нашій лікарні. Міська рада ніколи не закривала і не планувала закривати це відділення. НСЗУ (Національна служба здоров’я України) платить за певну роботу та послуги, які надають медичні заклади. Тобто, має бути певна кількість пологів на місяць, відповідна апаратура, певна кількість необхідних спеціалістів. Все, що залежить від міської ради – ми зробили: купили апаратуру та медикаменти. Далі слово за фахівцями: мають показати відповідну роботу та заробити гроші на своє утримання. У нас на сьогодні є та необхідна кількість породіль, які готові оплачувати у НСЗУ. І питання про закриття відділення, якби не вистачало цієї необхідної кількості, приймали саме у НСЗУ.
Адміністрація медичного закладу довгий час не знала, який буде ліміт на пологове відділення. Тому, відповідно, попередила про можливе звільнення через два місяці з наданням альтернативних місць роботи. Працівники ж відділення вирішили, мабуть, що це адміністрація чомусь вирішила їх скоротити. А це не так.
З моєї точки зору, сьогодні час вимагає від лікарів вдосконалюватись та надавати широкий та якісний спектр послуг, аби до них звертались пацієнти. За якими, звісно, прийдуть гроші від НСЗУ і не буде стояти питання про закриття того чи іншого відділення.
Щодо лікарні. Сьогодні ми активно працюємо над влаштуванням хоспісного відділення. Цьогоріч ці роботи буде завершено і, думаю, це дасть можливість лікарні заробити додаткові кошти.
Мовою цифр. КНП «Деражнянська міська лікарня» минулого року отримало 43 302,2 тисячі гривень. З місцевого бюджету – 9 188,7 тисяч гривень. На ці кошти покращено матеріально-технічний стан лікарні, а саме:
- Проведено реконструкцію твердопаливної котельні
- Проведено капітальний ремонт в новому лікувальному корпусі – відділення паліативної допомоги з кількістю ліжок 18 штук
- Проведено капітальний ремонт електроживлення з підключенням резервного модуля електропостачання
- Проведено поточний ремонт частини покрівлі корпусу поліклініки
- Проведено заміну вікон стаціонарного корпусу.
22 березня у ЦНАПі Деражнянської міської ради встановили комплекс біометричного обладнання для оформлення та видачі паспорта громадянина України. Дану ініціативу реалізовано в межах проєкту «Посилене партнерство для сталого відновлення», який впроваджується ПРООН за фінансової підтримки Уряду Швеції, що представлений Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку (SIDA).
Раніше у переліку адміністративних послуг, що надаються у ЦНАПі Деражнянської міської ради, була відсутня послуга по оформленню і видачі паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Сьогодні реалізація даної проєктної ідеї спрямована на покращення обслуговування мешканців громади шляхом розширення кількості послуг, які надаються через ЦНАП, створення додаткового робочого місця адміністратора з надання послуг паспортизації та забезпечення доступності адміністративних послуг на території Деражнянської ТГ.
Зараз буде відбуватися підключення до каналу захищеного зв’язку і в подальшому даною послугою з видачі та заміни паспортів громадянина України зможуть скористатися орієнтовно 23,9 тис. жителів Деражнянської громади, близько 6 тис. жителів Вовковинецької громади, з яких 2,2 тис. – люди з особливими потребами, тисячі ВПО та жителів прилеглих громад.
Головний виклик, який зараз стоїть перед міською адміністрацією – це створення нових робочих місць. Це дасть можливість громаді не просто виживати, а й розвиватися, мати перспективу. Я хочу, аби діти після закінчення навчання поверталися додому, знали, що вони будуть працевлаштовані.
Сьогодні настрій громади такий – працюємо на перемогу та максимально допомагаємо нашим Збройним силам: купуємо дрони, автомобілі, спорядження тощо. І віримо у нашу Перемогу!