На початку лютого у Державному історико-культурному заповіднику “Трипільська культура” відкрилася виставка «Тканина Трипілля», яка відображає сьогоднішні знання та уявлення про ткацтво на землях України доби енеоліту (V-IV тис. до н.е.).
Унікальним артефактом на виставці став невеличкий фрагмент трипільської тканини. Його площа менше 2 квадратних сантиметрів.
«Ця, дійсно унікальна, знахідка походить з трипільського поселення «Велика Слобідка», що на Хмельниччині (Кам’янець-Подільський р-н.). Знайдена вона була у господарській ямі. Точніше, в глиняній обмазці, яка, найчастіше, походить від залишків трипільських жител і серед інших фрагментів випаленої глини та кісток лежала у ній. Всередині випаленої обмазки, без доступу кисню, вона і збереглася. І, о диво, знайшлася археологами експедиції ІА НАНУ під керівництвом к.і.н. Тамари Мовші. І було це у далекому 1971 році. Цей маленький фрагмент тканини є найдавнішим артефактом такого штибу на території України. Дивує щільність ниток на сантиметр. Їх двадцять! Це, до речі, було перше публічне представлення фрагмента тканини» – зазначають у історико-культурному заповіднику.
Довідка. Державний історико-культурний заповідник “Трипільська культура” створений та розпочав роботу у 2002 році на базі трипільського поселення-гіганта «Тальянки», площею 450 га, яке належить до ІІІ тис. до н.е. Це було найбільше відоме поселення людей того часу – тут проживало до 15 тис. осіб. До 3 тис. дерев’яних жител трипільців розташовувалися концентричними колами, які були оточені захисним валом. Нині це єдиний на території України заповідник, що займається охороною, дослідженням, популяризацією трипільської культури.