У минулому році кількість шахрайств на Хмельниччині зросла майже утричі в порівнянні з 2022 роком (1746 проти 612),розповів начальник управління карного розшуку ГУНП в Хмельницькій області Артем Куцак.
Загалом, така тенденція спостерігається по всій Україні, і однією з причин такої ситуації, на думку полковника поліції, є швидка діджиталізація та цифровізація українського суспільства. Слід пам’ятати, що всі ті сучасні цифрові технології, які полегшують наше життя і дедалі більше переводять його у формат «онлайн», так само полегшують життя і шахраям, відкриваючи нове поле для реалізації різних шахрайських схем.
Підтвердженням цьому є той факт, що найбільш поширеними в області шахрайствами (1462 з 1746) є злочини, пов’язані із заволодінням персональними даними та реквізитами платіжних карток, які потім зловмисники використовують для дистанційного зняття коштів з рахунків потерпілих через онлайн-банкінг, а також шахрайства, по’вязані з купівлею і продажем товарів в інтернеті.
Попри усі складнощі, які зустрічаються в процесі викриття цієї категорії злочинців (адже потерпілі зазвичай навіть уявлення не мають, як виглядає і де територіально знаходиться їхній кривдник), в поліції області у 2023 році було вручено підозри по 468 шахрайствах. Це означає, що підозрювані незабаром займуть своє місце на лаві підсудних. Слід зазначити, що 194 злочини такого виду скоїли раніше судимі особи.
Попри все більший перехід шахраїв у віртуальну площину, все ще часто можна зустріти таку «класичну» шахрайську схему, як «ваш родич у біді». В ній зловмисники активно використовують психологічну складову, маніпулюючи почуття та емоціями здебільшого людей похилого віку.
Тут хочеться порадити громадянам у разі отримання подібного дзвінка від незнайомців ніколи не діяти під впливом емоцій і завжди перевіряти інформацію. Найпростіше, що можна зробити — зателефонувати особі, про яку йдеться, або комусь з її близького оточення (друзі, сусіди, колеги).
В минулому році поліцейські зафіксували також два випадки шахрайства, пов’язані із ворожінням та зняттям порчі. Що цікаво, ця шахрайська схема, яка ще декілька років була досить розповсюджена на вулицях міст, теж перемістилася у інтернет-мережу. У 2023 році оперативникам вдалося встановити особу однієї такої віртуальної гадалки, яка мешкала на Житомирщині, і «знімала порчу» через прямі ефіри у соціальних мережах. Одна з Хмельничанок за послуги цієї сумнівної фахівчині сплатила майже 80 тисяч гривень, доки не зрозуміла, що її ошукують.
Перелік шахрайських схем, які використовують злочинці, може бути довгим. Крім того, він ледь не щодня оновлюється, адже зловмисники одразу реагують на всі важливі події у суспільстві, підлаштовуючи під них свої легенди. Варто лише пригадати фейкові соціальні виплати, продаж неіснуючих товарів, на які в певні періоди виникав найбільший попит тощо.
Схожі матеріали:
- На Хмельниччині легковик злетів у кювет та перекинувся: травмувалися двоє людей
- У Хмельницькому затримали експосадовця обласного військкомату, який за хабар обіцяв вирішити відстрочку від мобілізації
- У Хмельницькому мікробус «Mercedes-Benz Sprinter» наїхав на 61-річного чоловіка, який лежав на проїжджій частині
- Шахрай, який представився працівником мобільного оператора, ошукав жителя Хмельниччини на 78 тисяч гривень
- На Хмельниччині судили чоловіка, який убив батька бойовою гранатою: він отримав 13 років тюрми