Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) зібрало і систематизувало інформацію, яку отримали від обласних ТЦК та СП щодо організації діяльності військово-лікарських комісій (ВЛК) для проведення комплексного дослідження корупційних ризиків.
Як інформують у НАЗК, під час підготовки до дослідження було зібрано великий масив унікальних даних, які можуть бути корисними для робочих груп, створених Міністерством оборони України для перевірки прийнятих ВЛК постанов, а також для правоохоронних органів та суспільства в цілому.
Ці дані можуть бути індикаторами наявності корупційних ризиків у діяльності ВЛК територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
У 2022 році перевищення середнього по країні показника (20%) у Сумській області становило 29 п.п., Житомирській – 11 п.п., Полтавській – 11 п.п. У 2023 році перевищення середнього показника (27%) зафіксовано у Дніпропетровській області – 24 п.п., Житомирській – 14 п.п., Вінницькій – 11 п.п., Кіровоградській – 10 п.п. Хмельниччина – 23% за дев’ять місяців 2023-го.
Виявлено суттєву відмінність частки осіб, непридатних до військової служби, у м. Києві та Полтавській області порівняно із середнім показником по Україні. Зокрема, у 2022 році у м. Києві цей показник перевищував середнє значення (8%) на 9 п.п., а в Полтавській області – на 8 п.п. За 9 місяців 2023 року в м. Києві цей показник перевищив середнє значення (7%) на 11 п.п., а в Полтавській області – на 13 п.п. Хмельниччина – 5% за 9 місяців 2023 року.
Чітко прослідковується щорічна зміна однієї з топ-5 статей Розкладу хвороб. Зокрема, у 2022 році хвороби хребта (ст. 64а) замінили короткозорість або далекозорість (ст. 30а), а в 2023 році хвороби, зумовлені ВІЛ (ст. 5а), замінили хвороби хребта. Варто також звернути увагу на те, що в 2022 та 2023 рр. до переліку п’яти найчастіше застосовуваних статей Розкладу хвороб входять хвороби щитоподібної залози (ст. 13а), гіпертонічна хвороба III стадії (ст. 39а) та серцева недостатність II-Б-III стадії при ішемічних хворобах серця (ст. 40а), діагностування та підтвердження яких є складним та потребує проведення значної кількості лабораторних та інструментальних досліджень. Зазначені хвороби також не мають яскраво вираженого зовнішнього прояву, що дає змогу використовувати такі діагнози для корупційних практик.