Релігійна громада Підлісно Мукарівського костелу, який є пам’яткою національного значення, самочинно, без проєкту, розпочала ремонтні роботи.
Про це повідомила директорка Малієвського обласного історико-культурного музею Анастасія Донець.
«Під загрозою знищення Підлісно Мукарівський костел. Пам‘ятка національного значення. 1872 рік. Фантастично красива неоготика.
Єдиний костел в області такого ідеального рівня збереженності.
Релігійна громада самочинно без проєкту, без архітектора-реставратора вирішила зробити гідроізоляцію фундаментів. Тим самим ці фундаменти по суті знищивши. Порушено все – стару систему дренажу, водовідведення, обмазали неприпустимими сумішами камені, викинули стару ідеальну відмостку.
Далі – гірше. Жодного археологічного супроводу. Дивіться відео. Це кістки фундаторів костелу, його будівничих і меценатів.
Дивом вціліла пам‘ятка гине. Врятувати її – справа честі. Цей костел – свідчення нашої європейськості, наших культурних зв‘язків. Поліція зафіксувала. Далі справа за Законом» – йдеться у її дописі в соцмережі.
У Хмельницькій ОВА повідомили, що наразі ремонтні роботи в костелі зупинено.
Довідка. Костел святого Йосипа Обручника є кам’яним римо-католицьким храмом, побудованим у стилі пізньої неоготики середині XIX століття в селі Підлісний Мукарів, що знаходиться в Хмельницькій області. Цей костел отримав свою назву на честь Йосипа Обручника, чоловіка Марії.
Перша версія дерев’яного костелу була збудована в 1613 році за кошти Андрія Гурського, підсудка Поділля. Проте вже наприкінці XVII століття храм постраждав від руйнувань, спричинених турками.
У 1760 році був побудований новий дерев’яний костел, який прослужив практично 100 років, до моменту початку будівництва нового кам’яного храму.
У 1859 році за ініціативою священника Базилія Шаха, за кошти парафіян, розпочалося будівництво нового кам’яного костелу Святого Йосипа Обручника в римо-католицькому стилі. Його спорудження тривало 13 років і завершилося в 1872 році. Цей храм втілив у собі елементи пізньої неоготики та був освячений у 1886 році Луцько-Житомирським єпископом К. Любовідзьким.
На початку XX століття в костелі святого Йосипа Обручника налічувалося понад 400 прихожан. Проте після приходу радянської влади в Україну розпочалася боротьба проти церкви через атеїстичні погляди більшовиків, і у 1933 році храм було закрито.
Під час Другої світової війни, коли Німеччина окупувала українські землі, костел відновив свою діяльність. Однак, в 1962 році радянська влада повторно закрила костел і використовувала його як склад, а пізніше – як сільський музей. Лише у 1989 році богослужіння в храмі було відновлено.
Сьогодні костел святого Йосипа Обручника є діючим, і в ньому проводяться богослужіння вихідного дня. Парафію обслуговують священики дієцезії.