У Хмельницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб розповіли про топ 5 сезонних продуктів липня. Це — броколі, кабачок, чорна смородина, аґрус, шовковиця.
Як розповіла хмельницька лікарка-дієтолог Алла Приймак, здоровій людині середнього зросту та ваги варто з’їдати 300 грамів овочів за 4-5 прийомів їжі та 300 грамів фруктів, ягід за два прийоми їжі, інформує Суспільне.
“Бажано за один раз їсти не більше 150 грамів фруктів, ягід, щоб не навантажувати травну систему”, — каже лікарка-дієтолог.
Щодо сезонних фруктів та овочів, їх потрібно комбінувати між собою, аби отримати більше вітамінів, говорить Алла Приймак.
Кабачок, за словами лікарки, можна їсти всім. Корисний він тим, що там є клітковина, вона є поживою для бактерій, які створюють нормальну кишкову флору. Також у кабачку є вітаміни A, C, B, мінералів (кальцій, залізо, магній, фосфор, калій, натрій, цинк) і антиоксидантів.
Броколі потрібно обережно споживати людям, у який є захворювання нирок, каже Алла Приймак. За її словами, потрібно консультуватись з лікарем чи можна вживати броколі в сирому вигляді людям в яких хвора підшлункова залоза. В деяких випадках краще її приготувати на пару чи запекти, тому що так броколі легше перетравлюється, не навантажується шлунок. Це стосується всіх капуст, не тільки броколі. Корисна броколі тим, що там є багато фолієвої кислоти та вітаміну С.
В аґрусі багато клітковини, вітаміну С, але там багато кислоти, тому є застереження для тих людей, які мають захворювання шлунку, говорить дієтологиня. У 150 грамах аґрусу міститься 46% денної норми вітаміну С, 7 грамів клітковини, вітаміни В5 і В6, а також мідь, марганець і калій.
За словами Алли Приймак, чорна смородина — лідер серед ягід по вітаміну С і, крім того, там багато антиоксидантів. Вона корисна людям з гіпертонічними хворобами, людям з цукровим діабетом. Також корисна ти людям, як багато працюють фізично.
Шовковиця містить вітаміни С, Е та К1, залізо, калій, рутин, антоціани. Також у ній багато клітковини, що допомагає стабілізувати рівень цукру у крові.
Шовковиця — теж антиоксидант. В ній є вітаміни В, С, А. Її можна їсти всім, там немає застережень по захворюваннях шлунку, тому що в неї низька кислотність, говорить лікарка. Також в ній багато клітковини. Перевага шовковиці серед інших фруктів, які мають багато цукру, в тому, що вона не впливає рівень цукру в крові. Це важливо для людей хворих на діабет, які мають контролювати рівень цукру в крові, каже Алла Приймак.
За її словами, потрібно вживати різноманітні фрукти та овочі, аби набрати необхідний набір вітамінів протягом доби.
“Але, вітаміни ми не накопичуємо, коли їмо фрукти та ягоди в сезон. Тобто, наїстись якихось ягід на рік наперед неможливо. Якщо ми хочемо мати якусь дозу вітамінів щоденно, то потрібно заготовити ягоди, а саме заморозити, щоб можна було їх їсти цілий рік”, — каже лікарка.
Як розповіла Алла Приймак, аби харчуватись правильно і з користю для організму, потрібно відштовхуватись від тарілки здорового харчування. Вона має складатись з різноманітних та різнокольорових овочів, бобових, фруктів та ягід, цільнозернових продуктів(каші, хліб, макаронні вироби, пластівці), горіхів, нежирного м’яса, риби, морепродуктів, молочних та кисломолочних продуктів.