Сьогодні відбулася чергова пряма телефонна лінія «Міська влада відповідає». Цього разу на телефонні звернення хмельничан відповідала керуюча справами виконавчого комітету Юлія Сабій, інформують у Хмельницькій міськраді.
Одне з телефонних звернень стосувалося питання пільгового проїзду у міському громадському транспорті. Колишній житель міста Хмельницького, пенсіонер, який наразі зареєстрований і проживає в іншій громаді, в одному з районів області, цікавився чи має він право на пільговий проїзд у комунальному громадському транспорті Хмельницького, зокрема у тролейбусах.
Спілкуючись із заявником, керуюча справами Юлія Сабій роз’яснила, що правом на безкоштовний проїзд у громадському транспорті користуються лише жителі Хмельницької міської територіальної громади, які внесені до відповідного реєстру громадян, що мають право на пільги в Хмельницькій громаді та отримали електронний квиток.
За інформацією Управління праці та соціального захисту населення міської ради, пільговий проїзд для мешканців Хмельницької громади фінансується з бюджету Хмельницької міської територіальної громади.
Якщо людина не зареєстрована в Хмельницькій міській територіальній громаді, а зареєстрована в іншому місці і проживає поза межами Хмельницької громади, право на пільговий проїзд не надається.
У випадку, якщо людина не зареєстрована в нашій громаді, але фактично у ній проживає, на підтвердження цього вона має надати акт фактичного проживання й тоді можна використовувати електронний квиток. Питання пільгового проїзду для своїх мешканців має вирішувати за зверненням громадян відповідна громада, де зареєстрована особа і фактично там проживає, зауважили у міській раді.
Від редакції: Нагадаємо, що право на пільговий проїзд закріплено Основним Законом. Стаття 142 Конституції України визначає, що витрати органів місцевого самоврядування, які виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою.
Тобто система мала б працювати так: перевізник надав послугу пільговику безоплатно, за це йому заплатили з міського бюджету, а держава згодом повернула в місцеву казну кошти, використанні на забезпечення її гарантій.
На жаль, ця схема не працює. Справа в тому, що держава не виконувала свої зобов’язання.
Остаточно державне фінансування пільгового проїзду припинили наприкінці 2016 року, коли до Бюджетного кодексу внесли зміни, згідно з якими пільговий проїзд перенесено із категорій витрат, які забезпечуються за рахунок коштів державного бюджету, до видатків, що можуть здійснюватися з місцевих бюджетів.
Ключове слово тут «можуть», яке за своєю суттю не закріплює таких зобов’язань.