Гуманітарні вантажі та допомогу військовим волонтери Хмельниччини тепер возять чи не втричі рідше через брак пального, повідомляє Суспільне.
Як розповідає голова Хмельницької громадської організації «Захист-об’єднання волонтерів» Катерина Луцик, гуманітарні вантажі відправляють з Хмельницького через день: це тепловізори, квадрокоптери, також волонтери переганяють автівки для військових.
Але тепер, через брак пального, волонтери їздять рідше.
«Це дійсно зараз катастрофічна ситуація, тому що пального дуже не вистачає. В Польщі, в місті Тарнові є волонтерський хаб, куди звозять вантажі з різних країн світу: це військове взуття, військова амуніція, продукти довготривалого зберігання, все, що зараз треба. Ми не змогли забрати цей вантаж, тому що не знайшли пального», – розповіла Катерина Луцик.
За її словами, іноді на заправках водії та оператори йдуть назустріч, можуть пропустити поза чергою, але то нечасто, і проблему не вирішує, оскільки продають по 20 літрів.
«В середньому, на одну поїздка до кордону, нам потрібно 60 літрів пального в одну сторону. На автозаправках більше ніж 20 літрів не дають, в них чітка вказівка є», – каже Катерина.
За словами координаторки громадської організації Лесі Стебло, на тижні волонтери, які рушили з допомогою до військових на передову, вимушені були просити пальне в українських бійців, бо на заправках його не було, а баки були порожні.
«Ми розуміємо, в країні складна ситуація, але цей механізм потрібно врегулювати. Потреби не зменшуються, потреби військових, які до нас приходять, вони теж не зменшуються. Що волонтерам робити в цій ситуації?», – говорить Леся Стебло.
Координатор організації Віталій Шевченко каже: дотепер хмельничани привозили й приносили пальне каністрами для потреб волонтерів, та воно закінчується.
Зі слів експерта з енергетичних питань Геннадія Рябцева, пального на Хмельниччині найближчим часом не побільшає, і така ситуація в усій Україні.
«До війни три чверті нафтопродуктів завозилися в Україну з Росії, Білорусі. Для волонтерських організацій єдиний вихід – налагодження контактів з організаціями, які сприяють закупівлям. На жаль, держава не допоможе в цьому, тому що немає інструментів у держави, щоб сприяти цьому всьому. В Києві є мережі, які знімають обмеження для низки організацій: надзвичайників, тероборони, швидких», – сказав Генадій Рябцев.
Експерт з енергетичних питань каже: дефіцит пального триватиме до завершення війни.