Старокостянтинівський районний суд відмовився скасовувати наказ директора Старокостянтинівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату про відсторонення від роботи завгоспа, який не мав щеплення від COVID-19.
Про це свідчить рішення від 21 грудня.
У позові працівник навчального закладу зазначив, що 5 листопада у нього на роботі вимагали медичну інформацію щодо вакцинації від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та пригрозили відстороненням від виконання посадових обов`язків. Через три дні після цього йому вручили наказ про відсторонення від роботи з підстав відсутності щеплення від респіраторної хвороби COVID-19.
Натомість позивач вважає такий наказ незаконним, оскільки ні в трудовому контракті, ні в посадовій інструкції, ні в будь-якому іншому документі, що підписані ним та відповідачем, такого зобов`язання з його боку немає, не передбачено повноваження відповідача на відсторонення від роботи з підстав відсутності щеплення. Також завгосп вважав, що оскаржуваний наказ не відповідає вимогам ст.43 Конституції України, ст.23 Загальної декларації прав людини, ст.21 Європейської соціальної хартії (переглянутої), ст.6 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, ст.2 Кодексу законів про працю України, ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
Разом з тим суд дослідив українське законодавство і дійшов протилежних висновків, ніж позивач. Законодавство України про охорону здоров`я базується на Конституції України і складається із закону «Основи законодавства України про охорону здоров`я» та інших прийнятих, відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров`я. Згідно з цих Основ, громадяни України зобов`язані: у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення; виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством про охорону здоров`я.
Також суд наголосив, що профілактичні щеплення є одним із засобів реалізації протиепідемічних заходів, спрямованих на забезпечення санітарного благополуччя населення з метою запобігання поширенню інфекційних хвороб.
Феміда зауважила, що уряд запровадив карантин та обмежувальні протиепідемічні заходи з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Наказом МОЗ України від 4 жовтня 2021 року № 2153 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, у тому числі проти COVID-19. Серед професій – працівники закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
“Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що наказ про відсторонення позивача від роботи ґрунтувався на вимогах закону, оскільки позивач є працівником закладу освіти та не надав керівникові закладу документ, що підтверджує наявність профілактичного щеплення від COVID-19, або довідку про абсолютне протипоказання до проведення такого щеплення”, – заявив суд.
Крім цього, у рішенні Старокостянтинівського райсуду згадується постанова Верховного Суду від 10 березня 2021 року, яка гласить: не можна не визнати пріоритетність забезпечення безпеки життя, здоров`я і безпеки людини над правом на освіту, а право дитини позивачки на освіту в шкільному навчальному закладі було тимчасово обмежено з огляду на суспільні інтереси.
“Відтак суд вважає, що відсутнє порушення права позивача на працю, закріплене у статті 43 Конституції України, оскільки за ним зберігається робоче місце, трудовий договір не припинений, обмеження позивача було правомірним та відповідало пріоритету забезпечення безпеки життя, здоров`я і безпеки людини”, – сказано у вердикті Старокостянтинівського райсуду.