Історія з продажом новонародженої дитини у Хмельницькому отримала несподіваний поворот. Після вироків двом жінкам (одна з них народила, а інша хотіла купити дитину. Обидві уклали з прокурором угоди про визнання винуватості й уникли тюремного ув’язнення – авт.) уся увага прикута до справи заступниці головного лікаря з медичної частини Хмельницького міського перинатального центру Олени Вавринчук.
Лікарка проходить третьою обвинуваченою у резонансній справі з торгівлі людьми. Слідство обвинувачує її у службовому підробленні документів та незакінченому замаху на передачу новонародженої дівчинки.
Водночас захист обвинуваченої називає цю справу провокацією і киває у бік шефа пані Вавринчук – головного лікаря Хмельницького міського перинатального центру Андрія Ропотана. Наведемо красномовний уривок з допиту пана Ропотана, який відбувся цієї осені. Адвокат Роман Косюк почав з наступу.
– Яка була потреба брати відпустку у вересні 2019 року (злочин, за даними слідства, стався 26 вересня 2019 року у хмельницькому перинатальному центрі – авт.)?
– Ваша честь, – перервав прокурор захисника обвинуваченої, – заперечую. Який стосунок це має до цієї справи?
– Має прямий стосунок до справи. З самого початку досудового розслідування у сторони захисту залишається версія: все, що викладено в обвинувальному акті, це чітко спланована провокація. І саме з цією метою головний лікар узяв відпустку на вказаний період. Виконувачем обов’язків головлікаря була Олена Вавринчук.
– Якщо сторона захисту так вважає, то вона може звернутися до правоохоронних органів з відповідною заявою. Зараз же ми допитуємо свідка обвинувачення (Андрія Ропотана – авт.) щодо подій за обвинуваченням Вавринчук, – парирував прокурор.
– Протест не приймається, – заявив головуючий суддя.
– Була можливість відпочити, я й узяв відпустку, – пояснив головний лікар Ропотан.
– Скажіть, будь ласка, чому ви призначили виконувати обов’язки головного лікаря Вавринчук Олену Михайлівну?
– Я завжди її призначав, коли йшов у відпустку… Так відбувалося з 2006 року. Тим паче я їй особисто повідомив про це.
– Скажіть, будь ласка, коли ви видали наказ про те, що знову приступаєте виконувати обов’язки головного лікаря?
– Не пам’ятаю.
– Простіше запитаю: ви знову приступили до виконання обов’язків головного лікаря одразу після цих подій?
– Після закінчення відпустки.
– Можете пригадати, коли закінчилася відпустка?
– Не пам’ятаю.
Крім цього, адвокати Вавринчук на допиті «поганяли» головлікаря Ропотана у питанні виготовлення дубліката свідоцтва про народження дитини, яку хотіли купити. Як з’ясувалося, шеф обвинуваченої підписав цей документ через два місяці після подій, що сталися з його підлеглою. Він розповів, що у момент видачі дубліката в його службовому кабінеті перебували правоохоронці. При цьому головлікар заперечив, що на нього тиснули. Документ був необхідний, щоб поселити новонароджену до будинку дитини.
Але найкарколомніше відбулося на початку грудня. Хмельницький міськрайонний суд зобов’язав місцеву поліцію внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення, яке мало місце у Хмельницькому міському перинатальному центрі. Скаргу до суду направив… захисник лікарки Вавринчук Роман Косюк.
За даними судової ухвали, 25 травня цього року чоловік зателефонував на лінію «102» і повідомив про факт вчинення службового злочину головним лікарем Андрієм Ропотаном. Проте поліція не відреагувала на цю заяву. Тоді заявник звернувся до суду через адвоката. За словами заявника, головлікар не допускав Олену Вавринчук до проведення екстреного кесаревого розтину його дружини-породіллі. Це спричинило затримку пологів, що у підсумку стало наслідком ушкодження головного мозку двох новонароджених дітей та ураження їхньої центральної нервової системи.
Цікава деталь: від моменту дзвінка заявника на лінію «102» і до моменту оскарження бездіяльності поліції минуло аж пів року!
– Забороняючи Олені Вавринчук проводити операцію кесарів розтин, Андрій Ропотан закрив пологовий зал і заборонив медперсоналу допомагати їй. Свої дії головний лікар пояснював рішенням суду про відсторонення Олени Вавринчук від посади заступника директора перинатального центру, – заявив адвокат Косюк.
Цей аргумент був озвучений 16 грудня під час розгляду клопотання прокурора про продовження терміну відсторонення обвинуваченої лікарки. Мовляв, до чого призвело необґрунтоване відсторонення. Та це не викликало жодного коливання у суду. Головуючий служитель Феміди, як і в попередні рази, ще на два місяці відсторонив обвинувачену Вавринчук від посади заступниці головлікаря. На думку суду, це необхідно, щоб досягнути завдання кримінального судочинства.
Кілька інших моментів із судової зали. На останньому засіданні прокурор планував допитати як свідка засуджену, котра хотіла купити дитину. За день до засідання жінка повідомила про погане самопочуття, начебто має підозру на коронавірус.
Також захист заявив, що хоче бачити в суді чоловіка жінки, яка хотіла купити дитину. Однак він наразі недосяжний – перебуває на заробітках за межами країни.
Крім цього, на допит планують викликати матір засудженої жінки, котра народила цю дитину. Саме вона й повідомила поліцію про злочин. Навіть озвучила смішну ціну, в скільки оцінили її онучку – 10 тисяч гривень.
Віталій Тараненко.