В першу чергу, я хочу подякувати усім лікарям, середнім та молодшим медичним сестрам, усім працівникам лікарні за їх самовіддану боротьбу з пандемією COVID – 19 і ту допомогу, яку вони, в нелегких умовах, надають хворим на коронавірусну інфекцію та іншим пацієнтам.
Депутатам Ізяславської районної ради перед закінченням каденції, вдалось, за моєї ініціативи і за підтримки голови районної ради Шлегеля С.В. та небайдужих депутатів, у нелегкому протистоянні з очільниками адміністрації, буквально вирвати кошти, які вже були підготовлені на оплату заборгованості по заробітній платі працівникам адміністрації ( ця заборгованість мала бути профінансована із державного бюджету, а не з районного) – і спрямувати їх на закупівлі апаратів штучної вентиляції легень, засобів захисту для протистояння COVID – 19.
Цьому передувало моє депутатське звернення до голови Ізяславської РДА, у якому, я просив провести позачергову сесію районної ради, де заслухати готовність Ізяславської ЦРЛ до роботи в умовах пандемії, виділити їй кошти для придбання обладнання і враховуючи, що Ізяславська ЦРЛ віднесена до закладів охорони здоров´я, які проводять лікування хворих на COVID – 19 із інших районів – просити Хмельницьку ОДА про виділення додаткових коштів на ці цілі. У зверненні було також прохання прийняти програму «Про невідкладні заходи та фінансову підтримку закладів охорони здоров´я району для боротьби з COVID – 19, де передбачалось:
- Надбавки до заробітної плати медичним працівникам, які працюють у вогнищі коронавірусної інфекції;
- Закупівлю медичного обладнання (апарати ШВЛ, концентратори, кисневої станції, автономної електростанції);
- Закупівля лікарських засобів, тестів, деззасобів, протигрипозної вакцини;
- Створення фонду підтримки сімей медичних працівників на випадок зараження та смерті медичного працівника, в наслідок виконання службових обов´язків;
- Передбачити кошти для страхування медичних працівників на випадок захворювання та смерті від COVID – 19 .
Але, нажаль, моє звернення не було підтримано. Але усе ж таки нам вдалось до 3 млн.грн. виділити на лікарню та терміново були закуплені два апарати ШВЛ експертного класу, концентратори та інше обладнання і автономна електростанція.
Відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров´я ст.16 – «керівники державних та комунальних закладів призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом власника закладу охорони здоров´я на конкурсній основі, шляхом укладання з ним контракту на строк від 3 до 5 років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника закладу охорони здоров´я затверджено КМУ, постановою № 1094 від 27.12.2017 року. Але наші керівники закладів охорони здоров´я (ЦПМСД, Ізяславська ЦРЛ, Ізяславська МБЛ) призначені, чомусь, без конкурсів.
Постановою КМУ № 1077 та ст.24 Основ законодавства України про охорону здоров´я передбачено для закладів охорони здоров´я, які надають спеціалізовану стаціонарну допомогу – обов´язкове створення спостережної ради, у кількості не більше 15 – ти чоловік, у яку входять:
- Один представник власника ( міської, районної ради);
- Представників виконавчого органу відповідної місцевої ради ( від 2 до 4 чоловік);
- Представників громадських організацій у сфері охорони здоров´я і боротьби з корупцією ( від 1 до 8 чоловік).
Спостережна рада створюється на сесії Ізяславської міської ради. Однією із основних вимог до членів спостережної ради є:
- Вища освіта;
- Досвід роботи у сфері охорони здоров´я;
- Відсутність трудових відносин з медичним закладом.
Для закладів 2-3 рівня, куди відноситься наша міська лікарня, створення спостережної ради – є обов´язковим, а для закладів, які надають первинну медичну допомогу, а це – ЦПМСД, спостережна рада створюється за бажанням власника закладу.
Ізяславською районною радою така спостережна рада була створена, але на першому засіданні, яке проводив голова районної ради, було обрано головою спостережної ради Побережного А.І., що не влаштовувало керівництво району та закладу і тоді включився сценарій по зриву роботи такої ради ( спочатку спостережну раду ігнорували представники фінвідділу та міської ради, потім спостережну раду покинув представник засновника – районної ради, хоча, по великому рахунку, усі ці представники не відповідали вимогам до членів спостережної ради, затверджених постановою КМУ № 1094 – у них відсутній досвід роботи у сфері охорони здоров´я. Керівники лікарні не з´являлись на засідання ради, не надавали необхідної документації та інформації).
А основним завданням спостережної ради – є розгляд дотримання законодавства лікарнею, під час здійснення медичного обслуговування населення та розгляд питань щодо результатів фінансово-господарської діяльності закладу. Але не дивлячись на супротив, спостережна рада працювала, надавала рекомендації керівництву ради і лікарні, профільній комісії районної ради, серед яких пропонувалось:
- Головному лікарю затвердити Положення про розподіл ліків, закуплених за бюджетні кошти;
- Розмістити на офіційному сайті закладу інформацію про наявність лікарських засобів у закладі ( в онлайн режимі) відповідно до наказу МОЗ № 504;
- Передбачити запас лікарських засобів на випадок надзвичайних ситуацій;
- Привести у відповідність чинному законодавству порушення, виявлені під час перевірки представниками районної ради орендних відносин з комерційними структурами;
- Звернутись з листом до Департаменту охорони здоров´я Хмельницької ОДА про скасування акредитації, тому, що при автономізації закладу потрібно проводити нову акредитацію;
- Рекомендувати Ізяславській районній раді провести автономізацію Ізяславської ЦРЛ шляхом створення комунального некомерційного підприємства до 01.01.2019 року., що давало можливість не проводити оцінку майна лікарні, відповідно до перехідних положень ЗУ «Про автономізацію медичних закладів» провести оцінку по балансовій вартості і не витрачати на це кошти ( не виконано, а через місяць проведено оцінку приватним експертом та оплачено 150 тис.грн.);
- При автономізації лікарні оптимізувати штати хірургів та акушер-гінекологів;
- Закрити госпрозрахункове зубопротезне відділення, яке є збитковим;
- Вивести із структури закладу посади зубних лікарів, відповідно до вимог МОЗ;
- Відновити роботу терапевтичного відділення № 2 у с.Плужне, яке знаходилось у стадії простою без дозволу районної ради;
- Впорядкувати опалення приміщень у м.Ізяслав, вул.Шевченка, 10В та у с.Плужному (дільнича лікарня), де більшість приміщень опалювались декілька років та пустували ( а це кілька сотень кВ.метрів і даремно витрачено сотні тисяч гривнів);
- Відкрити аптечне відділення з посадою клінічного провізора (з ініціативи керівника Ізяславської РДА була ліквідована центральна районна аптека, а створена приватна аптека і певний період населення району залишилося без закладу, який відпускає психотропні засоби та прекурсори;
- Рекомендовано Ізяславській райраді та РДА по акту перевірки держаудитслужби, винних у порушенні осіб – притягнути до відповідальності, а кошти повернути до бюджету лікарні ( порушень виявлено на 900 тис.грн.).
Абсолютна більшість рекомендацій – не виконана. Враховуючи таку діяльність керівництва району і лікарні, за моєю пропозицією, на сесії Ізяславської районної ради створено тимчасову контрольну комісію Ізяславьскої районної ради для перевірки дотримання закладами охорони здоров´я чинного законодавства. За рішенням сесії головою комісії призначено Побережного А.І., секретарем Мартинюка В.Г. До складу комісії увійшли представники усіх фракцій у районній раді:
– Борисюк М.С. – заступник голови районної ради;
– Вовчук О.В.
– Ясінський О.
Завданням комісії було перевірити діяльність Ізяславської ЦРЛ та Ізяславської ЦПМСД за дотриманням законодавства при здійсненні своєї діяльності. Головою районної ради проведена зустріч з усім складом комісії та керівництвом закладів охорони здоров´я і представив комісію. Голова комісії Побережний А.І., секретар Мартинюк В.Г. прибули в Ізяславську ЦРЛ для ознайомлення з документацією закладу, але керівництво лікарні відмовило їм у представлені таких документів. Нами залишено заяву на ім´я в.о.головного лікаря з вимогою надати перелік документів і яку зареєстровано у журналі вхідної кореспонденції, але документів так і не отримали. Через кілька днів, на засіданні комісії, її відвідали голова районної ради, працівники апарату, керівники лікувальних закладів, де головою ради повідомлено, що надійшли заяви від членів комісії Борисюка М.С., Вовчука О.В., Мартинюка В.Г. про припинення їх членства у контрольній комісії. Керівництвом районної ради не прийнято рішення про делегування нових членів комісії замість вибулих, а через певний час – видано розпорядження про припинення роботи комісії з таким дивним формулюванням, що відсутні бажаючі брати участь у роботі комісії. Це була моя третя спроба ознайомитись із документацією Ізяславської ЦРЛ, яку мені не надали, як голові громадської ради Ізяславської РДА, як голові спостережної ради Ізяславської ЦРЛ, як голові тимчасової контрольної комісії Ізяславської районної ради.
Фінансовий «смотрящий», бюджетний «бізнесмен» чітко розуміли, що мене не можна допускати до бухгалтерських документів закладу, так як наслідки можуть бути непередбачувані.
Відповідно до концепції реформування системи охорони здоров´я кінцевою метою якого є запровадження обов´язкового медичного страхування. Мережу закладів охорони здоров´я області формує голова обласної державної адміністрації згідно плану, поданого госпітальною радою, у яку входять представники усіх територіальних громад, а очолює заступник голови Хмельницької ОДА ( до речі, наша громада поки що не визначилась із своїм представником). В області затверджено 10 опорних закладів, які мають статус лікарень інтенсивного лікування, а відповідно до нормативу МОЗ у новоствореному Шепетівському районі мають бути одна лікарня інтенсивного лікування у м.Шепетівці, яка обслуговуватиме 200 тис.населення та одна лікарня на базі Славутської ЦРЛ, яка обслуговуватиме 120 тис.населення. Інші заклади у районі, а це Полонська, Нетішинська, Білогірська, Ізяславська, Шепетівська вузлова лікарня – не мають певного статусу, а тому, мають виживати у цих складних умовах, надаючи певні послуги за договором із Національною службою здоров’я України. В умовах пандемії, коли Ізяславська ЦРЛ включена до складу закладів, які надають стаціонарну допомогу хворим із коронавірусною інфекцією, ситуація, поки що, контрольована. Але після її завершення, з такою структурою та штатом залишатися рентабельним закладом буде вкрай важко. Виконкомом Ізяславської міської ради, на кінець-то, оголошено конкурс на посаду директора КНП «Ізяславська МБЛ». Розпорядженням голови створено конкурсну комісію, куди увійшли три представники виконкому, три представники від колективу і три представники від громадських організацій. Відповідно до постанови КМУ № 1094 конкурсною комісією затверджено вимоги до претендентів та до конкурсної пропозиції.
Відповідно до рішення виконкому, розпочалась поцедура проведення конкурсу на посаду директора КНП «Ізяславська МБЛ» МР.
Згідно до Порядку проведення конкурсу на посаду директора комунального закладу охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ №1094 від 27.12.2017 р. конкурс проводиться з дотриманням наступних принципів (п.2 Порядку):
- забезпечення рівного доступу;
- політичної неупередженості;
- законності;
- довіри суспільства;
- недискримінації;
- прозорості;
- доброчесності;
- ефективного і справедливого процесу відбору.
Конкурсною комісією на своєму засіданні встановлені вимоги до конкурсної пропозиції, які передбачають:
– план реформування закладу протягом одного року;
– заходи з виконання завдань закладу і результати аналізу можливих ризиків, пропозиції з поліпшення економічних та фінансових показників закладу, підвищення ефективності його діяльності, запобігання корупції;
– пропозиції щодо залучення інвестицій для розвитку закладу;
– пропозиції (відомості) щодо очікуваної динаміки поліпшення основних показників діяльності закладу.
Для підготовки конкурсної пропозиції претендентам необхідно ознайомитись з цілим рядом документів, які відсутні в офіційному доступі:
– баланс закладу за 2019-2020 р.р.
– квартальний та річні звіти про діяльність за 2019 – 2020 р.р.
– фінансові плани та їх виконання за 2019-2020 р.р.
– фінансові плани на 2021-2022 р.р.
– договора на постачання електроенергії, нафтопродуктів, опалення, води.
– договора на закупівлю товарів та послуг ( продукти харчування та інше).
– основні показники діяльності закладу за 2019-2020 р.р. та за 9 місяців 2021 р.
– договір на надання послуг з НСЗУ.
– штатний розпис
– колективний договір
– наявність в закладі лікарських засобів та виробів медичного призначення закуплених за бюджетні кошти.
– акти аудитслужби.
Відповідно до Закону України «Про використання публічних коштів» – більшість цієї інформації, згідно вимог Закону, має бути на офіційному сайті закладу, але нажаль вони відсутні.
Згідно концепції реформування закладів охорони здоров’я, проведено оптимізацію закладів, які надають спеціалізовану медичну допомогу, шляхом створення комунальних некомерційних підприємств та внесено зміни до кваліфікаційних вимог керівника такого закладу:
- До 01.01.2022 року – це не обов’язково лікар за фахом, а може бути вища освіта за спеціальністю «Публічне управління, право, гуманітарні науки або охорона здоров’я та спеціалізацією «Організація та управління охороною здоров’я»;
- З 01.01.2022 року – обов’язковою вимогою є – вказана вище фахова освіта та обов’язковою для керівника є – спеціальність з «Управління та адміністрування» ( або «Публічне управління»);
- Стаж роботи для керівників закладів – 5 років.
Такий керівник буде здійснювати загальне керівництво закладом, а медичною допомогою буде опікуватися медичний директор ( лікар за фахом і спеціалізацією «Організація та управління охороною здоров’я»).
Я, особисто, чекаю від своїх колег претендентів конкурсних пропозицій, які забезпечать рентабельну роботу закладу.
Комунальне некомерційне підприємство «Ізяславська міська багатопрофільна лікарня» – це заклад охорони здоров’я, фінансування якого здійснюється за фінансовим планом, який затверджується засновником і основна частина надходжень до бюджету лікарні складають кошти, які сплачує Національна служба здоров’я України за надані медичні послуги. З бюджету громади сплачуються кошти за опалення, енергоносії та комунальні послуги і закупівлю медичного обладнання.
Відповідно до наказу МОЗ № 1881 від 19.10.2018 року затверджено об’єми надання спеціалізованої медичної допомоги і основна частина медичних послуг буде надаватися закладами інтенсивного лікування І та ІІ рівня, а це, відповідно, Шепетівська і Славутська лікарні, які постановою КМУ визначено, як опорні заклади, через які, відповідно до протоколів і стандартів, буде надаватись спеціалізована медична допомога:
– хворим інфарктом та інсультом;
– надання допомоги породіллям та новонародженим;
– будуть виконуватися основні хірургічні операції.
У таких умовах бути конкурентно спроможною нашій лікарні буде вкрай непросто. Маючи великий досвід в організації управління закладами охорони здоров’я, і як член конкурсної комісії, звернувся до керівництва ОТГ, для забезпечення принципів рівного доступу і довіри суспільства до претендентів, забезпечити на офіційному сайті надання інформації про показники діяльності закладу, баланс, штатний розпис та структуру, фінансовий план на 2021-2022 роки, звіт про роботу закладу за 2020 рік. Але, нажаль, більшість цієї інформації відсутня у вільному доступі, а тому , претендентам на посаду буде важко підготувати конкурсну пропозицію з планом розвитку лікарні на три роки. Єдине, що опубліковано на сайті, додатково – це Колективний договір та Статут, який, до речі, не відповідає Типовому, який рекомендований МОЗ України, відповідно до якого у Статуті має бути передбачено: створення засновником Спостережної ради, структуру та штат закладу, відповідно до Господарського кодексу затверджує не виконком, а керівник закладу самостійно.
В соціальних мережах з’явився підвищений інтерес до конкурсу, особливо від бюджетних бізнесменів і фінансового «смотрящого», якому посада прийшла у спадок та ще й без конкурсу.
Ізяславська лікарня та управління освіти – є найбільшими реципієнтами місцевого бюджету, а це більше 150 млн.грн. у рік, тому, такі величезні кошти завжди притягували навколо себе бюджетних ділків у усі роки, тому, що тут найбільші поставки бензину, продуктів харчування, закупівля дорого вартісного обладнання та ліків, проектування, капітального ремонту і будівництва, опалення. Ці люди завжди заробляли біля «бюджетного корита» про що свідчать кримінальні провадження і акти держаудит служби по закладах освіти, культури та охорони здоров’я. І у них з’являється страх, що з приходом нового керівника і втратою функцій контролю фінансовим управлінням, відбудеться перерозподіл фінансових потоків, а тоді важко буде «заробляти» і таємно поправляти своє здоров’я, яке часто потерпає від алкоголю, у процесі таких заробітків.
Як людина, яка опікується організацією та управління закладами охорони здоров’я на протязі багатьох років – є автором та співавтором 3-х монографій та десятка статей у наукових журналах, хотів би викласти свої побажання та пропозиції керівництву громади ( так як участь і сприяння у реалізації права громадянина на управління охороною здоров’я через створення громадської ради та спостережної ради – відмовлено виконкомом, що передбачено Основами законодавства про охорону здоров’я в Україні та постановою КМУ № 1077).
Населенню Ізяславської ОТГ надають медичні послуги, згідно ліцензії МОЗ і без неї більше десятка різних підприємств та ФОПів, роботу яких, згідно чинного законодавства, має координувати відділ (фахівець виконавчого органу влади). Враховуючи, що у виконкомі Ізяславської міської ради, відсутні такі спеціалісти, хотів би зупинитись на функціях, які необхідно здійснювати, щодо контролю діяльності закладів охорони здоров’я:
- В першу чергу – це контроль за роботу даних закладів по наданню медичних послуг, відповідно до ліцензійних умов. Здійснювати таку діяльність мають тільки особи з відповідною освітою. В закладах охорони здоров’я – це диплом лікаря, фельдшера, медичної сестри, лікаря-стоматолога, лікаря-ортопеда, лікаря-ортодонта, зубного лікаря;
- У аптечних закладах, яких на території громади більше 15-ти аптек, керівництво кожної аптеки має здійснювати провізор за освітою, а відпуск лікарських засобів, згідно ліцензійних умов, мають право проводити тільки провізори, або фармацевти. У аптеках м.Ізяслава та селах району працюють по відпуску лікарських засобів – медичні сестри, санітарки, вчителі, що є грубим порушенням ліцензійних умов.
- Стоматологічну допомогу надають фахівці, які не мають відповідної освіти, курсів підвищення кваліфікації. В комунальних закладах працюють зубні лікарі, які згідно вимог МОЗ, можуть працювати тільки помічниками стоматологів – це ПМСД, де введено посаду ЛОР – лікаря, хоча,згідно статуту та ліцензії така посада не передбачена у такому закладі;
- ЦПМСД та Ізяславська МБЛ створюються паралельні та одно типові структурні підрозділи ( клінічні лабораторії, відділи статистики, гаражне господарство – створення яких – є нерентабельним., а має бути створено такий підрозділ за договором про спільну діяльність, який надаватиме допомогу усьому населенню громади;
- Доцільним, на мою думку, було б розташування центру ПМСД, його адміністративного блоку в поліклініці рай лікарні, а сімейні амбулаторії, відповідно до рекомендацій МОЗ, необхідно наближати до спальних районів: створена сімейна амбулаторія у мікрорайоні Харчомаш, таку ж сімейну амбулаторію необхідно відкривати у районі Лабази та у приміщенні колишньої центральної районної аптеки та бібліотеки;
- Відсутня координація роботи сімейних лікарів, які представлені ЦПМСД, Сіліцея, ФОП Барнаткевич, Приходько, яку за рекомендацією МОЗ має здійснювати ЦПМСД. Це стосується роботи чергових сімейних лікарів у вихідні та святкові дні, де згідно графіка має бути сімейний лікар і автомобіль, який обслуговуватиме виклики за єдиним графіком надавачів цих послуг;
- Відсутній контроль за фінансово-господарською діяльністю ЦПМСД та Ізяславської МБЛ, що як наслідок приводить до зловживань. Тут необхідно створити Спостережні ради;
- Відсутня координація роботи закладів охорони здоров’я усіх форм власності по боротьбі з пандемією COVID-19, ВІЛ, СНІД, туберкульозу.
Щодо рентабельності роботи Ізяславської МБЛ, о структура і штати цього закладу не оптимізовано, відповідно рекомендацій МОЗ, тому, перед новим керівником цього закладу, виникає цілий ряд серйозних проблем. Згідно до Указу Президента та проекту бюджету на 2022 рік. Передбачено суттєве підвищення заробітної плати медичних працівників. Лікарів – мінімальна заробітна плата 20 тис.грн., середніх медичних працівників – 13 тис.грн., молодших медичних сестер до 8-10 тис.грн. Згідно штатного розпису лікарні затверджено в структурі 80 посад лікарів, до 150 посад середніх медичних працівників та до 80-ти молодших медсестер. Загальний фонд заробітньої плати складатиме до 54 млн.грн., а з нарахуваннями на заробітну плату – до 65 млн.грн. Враховуючи, що загальний фонд бюджету лікарні в 2021 році складав 75 млн.грн, то тільки заробітна плата з нарахуваннями буде 88% від загального фонду. А якщо не буде зовсім, тому, лікарню має очолити фахівець, який зуміє в цих складних умовах забезпечити виконання умов договору з Національною службою здоров’я України, відповідно до положень якого заклад має забезпечити безкоштовне надання медичних послуг по пакетах, включених до договору, які оплачуються НСЗУ:
- Інфаркт міокарда – 32 тис.грн. та додатково стенти;
- Інсульт – до 54 тис.грн.;
- Пологи – до 12 тис.грн. та більшість оперативних втручань.
Відповідно до договору та вимог МОЗ – медична допомога для пацієнтів з COVID-19, та з підозрою на нього та інші пакети послуг ( інфаркт, інсульт, оперативне втручання, пологи) – є безоплатною, тому, якщо з пацієнта вимагають гроші чи просять закупити ліки, включені до протоколу лікування ( як часто буває у нашій лікарні), – це неправомірно і є підставою звернутись зі скаргою до НСЗУ за телефоном 1677.
P.S.
Дивує позиція облдержадміністрації, департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА, які за відповідями директора департаменту та його заступника, на моє звернення, дивно розуміють Основи законодавства України про охорону здоров’я та Положення про департамент, затверджене розпорядженням голови Хмельницької ОДА 24.04.2020 року № 336/2020-р, які зобов’язують їх здійснювати забезпечення виконання актів законодавства – Конституції і законів України, актів Президента України, КМУ у сфері охорони здоров’я. Тому конкурси і призначення керівників, автономізація медичних закладів, шляхом створення КНП, пройшли без здійснення контролю за дотриманням законодавства з боку державних адміністрацій, департаменту охорони здоров’я, органів місцевого самоврядування. У результаті чого, у багатьох закладах конкурси не проводились взагалі, а там , де проводились ці конкурси та затвердження статутів даних закладів – пройшли з грубими порушеннями, що підтверджено по деяких з них рішеннями адміністративних судів (Кам’янець-Подільський, Славута), де дії конкурсних комісій і засновників визнано протиправними і призначені керівники не відповідають кваліфікаційним та ліцензійним вимогам.
Незрозумілою є позиція обласної державної адміністрації, департаменту охорони здоров’я щодо вимог Основ законодавства України про охорону здоров’я та постанови КМУ № 1077 щодо права громадян брати участь в управлінні охороною здоров’я та проведені громадської експертизи діяльності закладів охорони здоров’я, через обов’язкове створення Спостережних рад при закладах охорони здоров’я ІІ – ІІІ рівня, тому що у статутах цих закладів, погоджених департаментом ОЗ, відсутні Спостережні ради, які б мали здійснювати контроль за фінансово-господарською діяльністю цих закладів, тому статути цих закладів не відповідають Методичним рекомендаціям МОЗ.
Стаття 24. Участь громадськості в охороні здоров’я
Державні органи, заклади охорони здоров’я зобов’язані сприяти реалізації прав громадян на участь в управлінні охороною здоров’я.
При державних та комунальних закладах охорони здоров’я, що надають медичну допомогу вторинного і третинного рівня,з якими головним розпорядником бюджетних коштів укладено договора про медичне обслуговування населення за рішенням власника закладу охорони здоров’я ( уповноваженого ним органу) утворюються спостережні ради, з обов’язковим залученням представників громадськості. Спостережні ради також можуть утворюватися, за рішенням власника закладу охорони здоров’я, при інших закладах охорони здоров’я, в порядку, передбаченому постановою КМУ № 1077 від 27.12.2017 року.
Анатолій Побережний, голова Асоціації лікарів Хмельницької області,
головний лікар «Медичного центру»,член конкурсної комісії.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!