Виявлено кричущі порушення прав дітей під час моніторингового візиту до Меджибізького дитячого будинку-інтернату на Хмельниччині, повідомила регіональна представниця Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області Оксана Кізаєва.
Моніторинговою групою виявлені грубі порушення прав вихованців будинку-інтернату на реабілітацію та охорону здоров’я.
Одним з головних завдань даного будинку-інтернату є забезпечення реабілітації та надання медичної психіатричної допомоги. В будинку-інтернаті вже майже два роки не працює реабілітолог та три роки лікар-психіатр. Облаштовані реабілітаційна та сенсорна кімнати не використовуються, а діти не отримують реабілітації.
Порядок надання амбулаторної психіатричної допомоги в інтернаті не забезпечено, оскільки в закладі відсутній лікар-психіатр, на його посаді вже 3 роки працює лікар-невролог.
Під час аналізу медичної документації та відповідно до пояснень працівників закладу встановлено, що 42 вихованці приймають препарати з діючою речовиною Клозапін (азапін), однак при цьому курс лікування визначено в їхніх медичних картках лікарем-психіатром понад чотири роки тому, а в подальшому у всіх картках вносяться ідентичні записи лікарем-неврологом, який працює на посаді лікаря-психіатра інтернату щодо продовження призначеного лікування. Таким чином, жоден з вихованців протягом чотирьох років не потребував жодного корегування психіатричного лікування.
На момент візиту всі вихованці вже були оглянуті наперед неврологом, який у кожній медичній картці вніс запис за 04 грудня щодо продовження попереднього лікування без змін.
Моніторами виявлені й інші порушення права на охорону здоров’я та медичне забезпечення : в закладі відсутня ліцензія, не проводиться періодичний гемолітичний контроль, під час щорічних оглядів діти не оглядались стоматологом ще з березня 2019 року, призначене дерматологом лікування хворій дівчинці не виконується, вже тиждень відсутній препарат трифтазін, який постійно приймає троє вихованців інтернату, виявлені непоодинокі випадки, коли учні отримують ліки за відсутності відповідних записів лікарських призначень.
Під час візиту виявлено порушення права вихованців на достатній життєвий рівень : приміщення вбиральні відділення III профілю, яке розташоване на першому поверсі, – в неналежному антисанітарному стані та потребує капітального ремонту, в зв’язку з чим присутній стійкий неприємний запах, який буквально унеможливлює перебування в ньому та відчувається навіть поза його межами на першому поверсі, де поряд є житлова кімната підопічних. В житлових кімнатах порушуються вимоги щодо норм площі на одного підопічного, недостатнє освітлення, недостатня кількість необхідних меблів.
У відділенні IV профілю , яке розташоване на другому поверсі, на день візиту проживало 25 дітей, більшість з яких не можуть самостійно пересуватись. Однак належні умови для здійснення санітарно-гігієнічних процедур для них не створені: ванна є замалою і не всі діти можуть поміститись у неї, відсутній пеленальний столик, що створює серйозні незручності при здійсненні догляду за дітьми.
Довідка. Будинок-інтернат є стаціонарним соціально-медичним та психіатричним закладом, в якому на день візиту постійно проживало 62 вихованці (планова потужність – 80 місць), з яких 6 – діти-сироти, 28 – позбавлені батьківського піклування. У закладі функціонують два відділення: III профілю -для вихованців з тяжкою і глибокою розумовою відсталістю або стійкими розладами психіки та IV профілю – для вихованців з тяжкою і глибокою розумовою відсталістю або стійкими хронічними розладами психіки, які потребують паліативного догляду та реабілітації та для яких самостійне пересування є значно ускладненим або неможливим.