У Хмельницький все частіше заходить великий бізнес, компанії тут відкривають свої представництва, розвивають інфраструктуру для свого бізнесу. Нещодавно міжнародна ІТ компанія EPAM Systems (далі по тексту ЕПАМ в укр. версії) теж оголосила про відкриття офісу в нашому місті. Та поки тривають пошуки необхідної нерухомості, компанія облаштувала коворкінг Sense IT Global в центрі міста. Більше того, понад 20 хмельничан уже тривалий час співпрацюють із компанією.
Що таке ЕПАМ, чому присутність компанії вигідна для міста, кого шукають та що пропонують у компанії? На ці та інші важливі теми запитали у керівника компанії EPAM у Подільському регіоні Сергія Редька.
– Пане Сергію, то що ж таке ЕПАМ?
– ЕПАМ – це американська публічна компанія заснована у 1993 році, акції якої котируються на Нью-Йоркській біржі. Статус публічної означає, що усі процеси та звітність у нас відкриті і можна побачити, до речі, що третій квартал цього року був для нас дуже успішним! ЕПАМ є провідним світовим постачальником технологічних рішень і щороку з’являється в рейтингах компаній, які найшвидше розвиваються. В Україні представництво компанії з’явилося в 2005 році і сьогодні об’єднує понад 13 500 фахівців. За останній рік команда зросла на три тисячі, з’явилося шість нових представництв.
Керівник компанії EPAM у Подільському регіоні Сергій Редько каже, в Україні сфера ІТ послуг виросла на понад 30 відсотків.
– Таке швидке зростання — це результат менеджменту, унікальної пропозиції на ринку, чи розвитку ІТ-сфери загалом?
– Цьому сприяють багато факторів. Разом з тим є глобальна зміна в попиті на ІТ послуги. COVID спонукав бізнеси перейти на діджитал. Останні два роки попит на ІТ послуги перевищує пропозицію. Загалом в Україні сфера ІТ послуг виросла на понад 30 відсотків.
– Ви тільки заходите офіційно в Хмельницький, але вже чимало хмельничан з вами співпрацюють…
…І ми цим задоволені. У 2020 році COVID-обмеження, заборона подорожей показали — неважливо, де знаходиться людина: в Лондоні, Празі чи Хмельницькому. Співпраця у віддаленому режимі довела свою ефективність. Почали надходити пропозиції від хмельничан, які теж хотіли б приєднатися до компанії. Ми розглянули заявки й дуже задоволені рівнем спеціалістів. Зараз їх близько тридцяти, але наша ціль — зростання ЕПАМ у Хмельницькому не на десятки, а на сотні фахівців! Вакансій вистачить для всіх!
Цікаво, що у Хмельницькому ми почули версію, що до ЕПАМ можуть доєднатися лише спеціалісти з великим досвідом. Мовляв, сила бренду, високі вимоги, тільки професіонали… Насправді ми готові підтримувати фахівців будь-якого рівня, не занижуючи стандарти, які однакові по всьому світу. Навпаки — зможемо підтягнути до них бажаючих.
Компанія ЕПАМ облаштувала коворкінг в інноваціному ІТ парку «Sense IT Global» в центрі міста, поки тривають пошуки необхідної нерухомості для офісу.
– Чому Хмельницький і що ви одне одному дасте?
– Ми побачили перспективу в місті. Хмельницький входить до ТОП рейтингу Forbes за відкритістю до бізнесу, а ЕПАМ Україна входить до сотні ТОП компаній цього ж рейтингу. Вирішили, що це може бути хороша синергія.
До того ж приваблює те, що тут вже є досить розвинений ринок ІТ спеціалістів, а ми зацікавлені у тих, хто хоче продовжити свій розвиток, працювати над проєктами відомих брендів. Наприклад, один із наших клієнтів — це виробник відомої гри Fortnite, інший – світовий бренд одягу та парфумів Burberry, серед партнерів – Google та AWS. Втім, у нас є проєкти в різних сферах — фінанси, медіа, страхування, телеком і т.і , які будуть цікаві як для досвічених фахівців, так і для тих, хто починає свою кар’єру в ІТ. Але ми не прийшли сюди лише за готовими спеціалістами! У нас є чимало програм як для досвідчених фахівців, так і для студентів, вчителів, старшокласників.
Тому, це робота на перспективу: майбутні ІТ-спеціалісти потрібні і місту, і компанії. Якщо місцевий студент знатиме, що у нього є можливість будувати кар’єру в одній з кращих міжнародних компаній, працювати з сучасними технологіями для світових брендів, потреби їхати з міста, країни не виникне.
Крім того, відомо ж, що одне робоче місце в ІТ сфері спричиняє появу п’яти в інших сферах. Айтішники ходять в кав’ярні, працюють з коворкінгів, купують житло, платять податки до місцевого бюджету.
Сергій Редько: Ми максимально відкриті для усіх, хто має бажання навчатися і стати частиною команди ЕПАМ Україна у Хмельницькому
– Чи плануєте співпрацю з міською владою?
– Так, вже познайомилися із представниками, провели зустріч і почали працювати над спільним проєктом. Допомагаємо покращити дизайн електронного кабінету мешканця Хмельницького.
Також в рамках меморандуму з Міністерством освіти до кінця року компанія, зважаючи на пріоритет, передасть комп’ютерну техніку у кількості до 100 одиниць для сільських шкіл Хмельницької області.
– Давайте спростуємо популярний стереотип, що ІТ сфера — це лише програмісти і лише чоловіки. Як насправді виглядає сучасний ІТ-спеціаліст?
– Уявлення про айтішника — бороданя в навушниках, який постійно клацає на клавіатурі — вже давно застаріло. Сучасне ІТ – це командна робота і можливості розвитку для всіх, хто цього прагне. У нашій компанії, до прикладу, 29 відсотків – це жінки і це вище, аніж в середньому на ІТ ринку в Україні. Долучається молодь, долучаються ті, кому більше 60 років. Єдине, що важить для нас – талант та знання людини. Щоб дотримуватися політики рівності та запобігти дискримінації за будь-якими ознаками, щороку компанія зобов’язує кожного фахівця пройти тренінг зі знання «Кодексу правил етичної поведінки». В міжнародній компанії до цього ставляться серйозно.
– Які ще є професії, крім, власне, програмістів?
– ІТ команда — це оркестр, де є менеджери, які вміють постукати у двері бізнесу, зрозуміти їхні потреби. Є інженери-архітектори, які допомагають спроєктувати систему рішення. Є бізнес-аналітики, які допомагають зрозуміти, що в цій системі потрібно. Є дизайнери, які розуміють, як має виглядати таке рішення. Є програмісти, які власне пишуть код. Є тестувальники, які слідкують за якістю продукту. Є DevOps-спеціалісти, які допомагають це розмістити на «хмарах», щоб сервіс був доступний по всьому світі і витримував навантаження як ста користувачів, так і сотні тисяч. Є рекрутери, які допомагають знаходити потрібних експертів, є менеджери з розвитку, які турбуються, щоб співпраця з компанією була приємним і корисним досвідом. Є адміністратори, які допомагають створити затишок в офісі і навіть команда, яка займається підбором офісів… Тобто, це такий цілий пласт різних спеціалістів.
– Як ви шукаєте спеціалістів? Самі до вас звертаються, чи знаходите таланти і під себе вчите?
– Значна частина людей приходять за рекомендаціями наших спеціалістів. Це приблизно 25-30 відсотків від загальної кількості “новачків”. Для нас це важливо, адже якщо людина готова рекомендувати компанію, з якою співпрацює, це свідчить про те, що вона задоволена нею.
У нас справді є так званий корпоративний університет – ЕРАМ University, де за 3-6 місяців можна опанувати одну з двадцяти можливих ІТ-спеціальностей. Тільки цього року маємо більше чотирьох тисяч “випускників”, півтори тисячі з яких приєдналися до компанії. Переважно «донавчатися» приходять студенти, починаючи з третього курсу. Для них це можливість отримати актуальні знання від практиків, пройти стажування, а також шанс почати свою кар’єру в міжнародній компанії.
Ще одна категорія учасників навчальних програм, яка складає близько 40 відсотків, — це «свічери», тобто люди, які хочуть змінити професію. Така «перекваліфікація» відкрита для всіх: кар’єрний поворот готові робити музиканти, перекладачі, журналісти, лікарі, геологи та ін. Успішним «випускникам» компанія пропонує почати професійну співпрацю в команді.
Ціль компанії ЕПАМ — зростання аудиторії у Хмельницькому не на десятки, а на сотні спеціалістів.
– Які особливі умови ви пропонуєте кандидатам?
– Сьогодні конкуренція за таланти на ринку дуже висока, а пропозиція менша за глобальний попит. Трапляється, що за день ІТ-спеціаліст отримує пропозицію про співпрацю одразу від декількох компаній! Тому, окрім високої фінансової складової, треба давати людям якісь додаткові переваги.
В ЕПАМ це і гнучкий графік, і програми з релокації. Тобто, людина, яка приєдналася до ЕПАМ Україна з часом має можливість побачити себе у ЕПАМ США, Польщі чи якійсь іншій з 40 країн світу, де представлена компанія. Базові речі, такі як компенсація медичного страхування, занять спортом, відпустки і різноманітні бонуси від компанії до важливих подій у житті людини, – це вже навіть не обговорюється.
Також ми багато інвестуємо у навчання. В компанії діє цілий відділ Learning&Development, який створює внутрішні навчальні програми за кількома напрямками: технічні тренінги, м’які та лідерські навички (soft skills & leadership), мовні курси. Загальна кількість доступних програм та тренінгів сягає 18 тисяч, включаючи курси зовнішніх освітніх провайдерів. Щороку близько 70% фахівців проходять навчання різної тривалості на спеціальній платформі Learn, яка частково відкрита для зовнішньої аудиторії. Є безкоштовний доступ до каталогу LinkedIn Learning, де зібрані найкращі курси із менеджменту, прикладних наук, програмування, дизайну, психології тощо від провідних університетів світу. Спеціалісти ЕРАМ можуть пройти менторську програму за одним з понад 50 технічних напрямків. Все це говорить про те, що культура навчання в компанії знаходиться на високому рівні. І на ринку вже знають, якщо ІТ-спеціаліст хоче зростати професійно, то це — в ЕПАМ.
– Які базові знання і скільки часу треба, щоб стати спеціалістом в ІТ галузі?
– Все індивідуально. І, якщо говорячи про програмування, ми припускаємо, що допоможуть знання в сфері точних наук, то знання англійської на середньому рівні – обов’язкове для всіх напрямків без виключень. Чим далі ми йдемо в регіони, тим частіше бачимо проблеми з практикою англійської мови. Раніше це було перепоною для співпраці з нами. Але віднедавна людям, які добре проходять технічне інтерв’ю, мають гарні комунікативні навички і англійську на рівні А2, ми пропонуємо співпрацю з інтенсивним вивченням мови. За кілька місяців вони отримують можливість долучитися до міжнародних проєктів.
Але найважливішими факторами вважаю бажання постійно вчитися новому і наполегливість, – а місця у цій сфері вистачить усім. Щороку українські виші випускають близько 16 тисяч молодших спеціалістів при потребі галузі не менше 40 тисяч. Тільки в ЕРАМ Україна сьогодні понад 1200 найрізноманітніших вакансій!
На ринку вже знають, якщо ІТ-спеціаліст хоче зростати професійно, то це — в ЕПАМ.
– Ви значну увагу приділяєте освіті, чи вже працюєте з якимись освітніми закладами у Хмельницькому?
– І не лише з освітніми закладами! Окрім доступних програм ЕРАМ University, про які говорили вище, ми вже почали співпрацю з Хмельницьким національним університетом. Мали декілька зустрічей зі студентами: розповіли про галузь ІТ, про вимоги, що саме їм треба підтягнути. Плануємо, що найближчим часом буде підписана угода про співпрацю. В Україні ЕПАМ вже співпрацює з понад 30 вишами. Крім навчання студентів та матеріальної допомоги, ми пропонуємо програми стажування для викладачів та вчителів Teachers Internship. Протягом місяця наші фахівці розповідають їм про нові інструменти, підходи, щоб вони могли передавати актуальні знання своїм студентам.
Ми максимально відкриті для усіх, хто має бажання навчатися і стати частиною команди ЕПАМ Україна у Хмельницькому. Від нас — навчання і сприяння, а від вас — наполегливість. До речі, кембріджский словник визнав «наполегливість» найпопулярнішим словом року.
Алла Собко, спеціально для компанії ЕПАМ