Українсько-американський бізнесмен Макс Поляков повідомив про завершення етапу критичного огляду конструкції для посадкового модуля Blue Ghost. Це означає, що проект вийшов на стадію будівництва. Апарат має доставити на Місяць експериментальне обладнання, завданням якого буде детальне вивчення навколишнього середовища в районі Моря Криз (Mare Crisium). Подію заплановано на вересень 2023 року.
Запуск Blue Ghost — це тільки початок
Якщо місія завершиться успішно, вона стане щорічною. Нагадаємо, що Море Криз вже дуже давно є предметом зацікавленості науковців. У 1969 році на поверхню Місяця намагалися посадити радянську автоматичну міжпланетну станцію «Луна-15». Та спроба завершилася невдачею, як і наступна, зроблена 5 років потому апаратом «Луна-23». А от АМС «Луна-24», запущена із Байконуру в 1976 році, зуміла таки виконати завдання, доставивши на Землю зразки грунту. Той політ на Місяць став поки останнім в історії радянської та пострадянської космонавтики.
Наразі настала черга посадкового модуля Blue Ghost, над створенням якого працює компанія Firefly Aerospace. Генеральний директор Том Маркусік виказав задоволення результатами критичного огляду конструкції, котру проводила NASA. Він наголосив, що реалізація амбітних цілей, які ставить перед собою команда лідерів та виконавців FA, йде в хорошому темпі. Місія 2023 року — це лише перший дзвоник. В майбутньому транспортування вантажів та людей на навколомісячну орбіту з подальшим доставленням на Місяць повинно стати буденною справою.
Це все чудово, але для початку потрібно виконати перше завдання. Згідно з технічною документацією, Blue Ghost спустить на Місяць 94 кг вантажу. Це устаткування, необхідне для дослідження поверхні та атмосфери супутника Землі. Обладнання включає електронні прилади, стійкі до впливу радіації, рефлектори для різноманітних вимірювань, геодезичні пристрої тощо. Не виключено, що до цього додасться ще якийсь вантаж, адже модуль розраховано на 155 кг корисного навантаження.
Історія проєкту
Назва: | Firefly Aerospace |
Галузь: | Аерокосмічна промисловість |
Рік заснування: | 2017 |
Засновники: | Thomas E. Markusic, Макс Поляков |
Головний офіс: | Cedar Park, Техас, США |
Власник: | Макс Поляков |
Дочірня компанія: | ТОВ «Файєрфлай Аероспейс Україна» |
Приватна компанія Firefly Aerospace працює над створенням ракет-носіїв та космічних апаратів, ціна запуску яких буде значно доступнішою нинішніх ринкових пропозицій. Вона почала роботу у 2017 році на базі збанкрутілого проєкту Firefly Space Systems, заснованого Томом Маркусіком та його однодумцями-інженерами. Буквально за 4 роки фірма пройшла шлях від повного фінансового занепаду до статусу офіційного партнера NASA.
Цікаво, що головним творцем успіху став українець. Без людини на ім’я Максим Поляков Firefly Aerospace, швидше за все, просто б не існувало. Уродженець Запоріжжя викупив більшу частину активів FSS за 75 мільйонів доларів та об’єднав її зі своєю компанією EOS Launcher. Вже через рік ця «збірна» була відібрана НАСА для участі у місячній програмі. До речі, один з науково-дослідницьких центрів організації сьогодні працює в українському Дніпрі.
Компанії, що разом з FA увійшли до списку у 2018 році, працювали та працюють над створенням надійних та безпечних посадкових апаратів. На початку 2021 року партнерство з NASA вийшло на новий рівень. Сторони підписали договір, згідно з яким Firefly отримує $93 млн за доставлення вантажів в район Mare Crisium за допомогою Blue Ghost.
Модуль, висота якого сягає двох метрів, здатен опустити на поверхню Місяцю до 155 кг. Крім безпосередньо транспортування, він буде передавати фото та відео високої чіткості зі швидкістю до 10 Мб/с. Одна з камер має увесь час стежити за Землею, завдяки чому можна буде побачити зокрема, як виглядає «земне затемнення» з Місяця. Керівником проекту Blue Ghost є доктор Вільям Куган.