Максим Поляков, український підприємець, залучений в аерокосмічній індустрії, дав нове інтерв’ю. Підприємець розповів про ракету-носій Firefly Alpha, перспективи освоєння Місяця та недоліки українського IT ринку.
Максим Валерійович Поляков — український підприємець із Запоріжжя, який зробив свій капітал за рахунок бізнесу у сферах технологій та IT. Головним його активом є група Noosphere, яка володіє кількома підприємствами, пов’язаними з космічними технологіями. З 2017 року бізнесмен є співвласником компанії Firefly Aerospace, яка розробляє космічні ракети та нещодавно здійснила дебютний запуск носія Alpha. Нещодавно Макс Поляков дав інтерв’ю виданню «НВ Бізнес», головні думки з якого викладені нижче.
Про запуск Firefly Alpha
Як говорить Макс Поляков, Firefly Aerospace самим фактом першого запуску космічного апарата уже продемонструвала значні успіхи. Адже, за словами підприємця, на момент придбання компанії у 2017 році вона фактично не мала нічого. Відродивши Firefly після банкрутства та низки судових позовів, вдалося повернутися до створення ракети та вже за 4 роки здійснити перший її політ.
Щодо запуску (через відхилення від планової траєкторії Firefly Alpha було цілеспрямовано ліквідовано на 3-й хвилині польоту), то Макс Поляков вважає його успішним. За словами бізнесмена, ракета — це не корабель, який у випадку якихось проблем можна повернути до порту. Тому слід діяти категорично і знову запускати космічні апарати для відпрацювання усього процесу та досягнення стабільних результатів. Мета компанії — виготовлення спочатку 8, а потім 24 ракет-носіїв на рік.
Після відточення запусків «Альфи» Firefly планує переходити до наступних проєктів — більш потужної та вантажопідйомної ракети «Бета», місячних посадкових модулів, орбітального буксиру та інших продуктів.
Про схему розвитку космічного бізнесу
Розповідаючи про Firefly Aerospace, Максим Поляков зазначив, що у портфоліо його компанії — 9 проєктів, на яких слід сконцентруватися. За словами підприємця, він будує вертикально інтегровану систему аналітичного бізнесу. Запуск ракет у ньому фактично є лише одним з етапів, до того ж фінальним.
Бізнесмен вважає, що клієнти не зацікавлені в отриманні продуктів паралельно від кількох виконавців, та порівнює модель космічного бізнесу з пасажирськими авіаперевезеннями. Як у випадку з перельотами, людина просто купує квиток на рейс з одного міста до іншого, не цікавлячись «внутрішньою кухнею», так і у космічній індустрії є попит на конкретні комплексні послуги, такі як доставка корисного вантажу на Місяць. Мета Firefly Aerospace — зайняти своє місце на цьому ринку.
Створення ракет для Макса Полякова — це саме намагання створити вертикальний бізнес по продажу даних супутникової аналітики. Його компанії уже зараз працюють у цій сфері і успішно заробляють гроші, але, як говорить підприємець, коли у тебе є супутники та дані, але нема ракети — сам ти нікуди не полетиш, і доведеться ділитися з тим, хто допоможе здійснити політ. Саме щоб не робити цього і сконцентрувати в руках весь процес від запуску апаратів до збору, обробки і продажу інформації, його бізнесу і необхідні власні ракети.
Бізнесмен Макс Поляков упевнений, що за космічними технологіями майбутнє, і тому вже зараз варто просувати свій бізнес у цій індустрії. Серед найперспективніших напрямків, які будуть мати вагу вже скоро, підприємець відзначив супутниковий інтернет нового покоління, космічні спостереження за землею та аналіз їх даних. За словами Полякова, в таких даних зацікавлені багато галузей економіки, від сільського господарства до сфери страхування нерухомості.
Перспективи бази на Місяці
У розмові з журналістами про космос Максим Поляков також торкнувся й теми побудови місячної бази. Як уважає бізнесмен, у створенні обжитого людьми поселення на земному супутнику немає сенсу і воно буде лише зайвою розтратою грошей. За словами підприємця, головною метою людства є освоєння навколоземного простору, а Місяць у цьому завданні може відігравати лише роль бази. Щодо створення та обслуговування рукотворних об’єктів на природному супутнику, на думку Полякова, з цим завданням робототехніка впорається значно краще.
На питання про термін побудови місячної бази підприємець відповів, що очікувати її можна навіть за 5 років. Першим може виявитися як китайський проєкт, так і американський. Але при цьому бізнесмен зазначив, що його компанія не приймає і не зацікавлена приймати участь безпосередньо у пілотованих місячних програмах. Він прагне займатися суто вантажними космічними перевезеннями, надаючи іншим послуги по доставці вантажів на Місяць. Перший такий політ у рамках партнерства Firefly Aerospace з НАСА заплановано вже на 2023 рік.
Про недоліки українського IT ринку
Поляков Максим Валерійович на зустрічі з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим виразив готовність допомагати Україні. При цьому підприємець зауважив, що чимало бізнесменів в країні створюють «шумовий ефект», на який звертають увагу представники влади, але поряд з ними (представниками влади) не вистачає людей, які дійсно компетентні у розвитку IT-сфери в великих масштабах.
Торкаючись до теми українського ринку IT, Максим Поляков поділився своїм баченням проблем цього сектору економіки. На думку підприємця, головним недоліком України є «малий калібр» людей, які задіяні у IT. Безліч висококваліфікованих працівників гарують на користь закордонних компаній замість того, щоб працювати над власним продуктом. Це заважає формуванню довгострокового мислення у підприємницькій діяльності. Через це формується і упереджене ставлення до українських підприємців за кордоном. Наприклад, підозрілим буде вихід українця зі своєю компанією на Лондонську фондову біржу тощо.
Наостанок підприємець зазначив, що його бізнес — це не лише мета, а й мрія водночас. За словами Максима Полякова, він займається справою заради задоволення, хоча вже давно міг би собі дозволити взагалі не працювати. Але, оскільки йому цікаво, бізнесмен планує продовжувати діяльність за обраними напрямками ще мінімум 5–10 років. А це означає, що варто найближчим часом чекати повідомлень про нові досягнення Firefly Aerospace та інших його компаній.