Металевий прокат належить до числа матеріалів, яким досі не можуть знайти альтернативу. Його використовують на цивільних та промислових об’єктах для вирішення різних задач: від з’єднання невеликих елементів до будови масштабних конструкцій. У деяких галузях господарської діяльності металопрокат є ключовим видом сировини. Особливо затребуваний він у будівництві, прокладанні комунікацій, судно- та автомобілебудуванні.
Основні різновиди металевого прокату
Металопрокатом називають кінцевий продукт металургійного циклу. За способом виробництва він буває холодно- та гарячекатаним. Також його часто поділяють на:
- чорний;
- кольоровий;
- нержавіючий.
До першої групи належать вироби зі сталі та заліза, які виступають елементами машин, обладнання, техніки, різноманітних конструкцій. Чорний металопрокат може мати різну форму та розміри. Це труби та полоски, арматура та швелери. Кольоровий металопрокат виготовляють з більш легких металів, які мають інші властивості, ніж сталь і залізо. Такі елементи використовують у медицині, приборобудуванні, авіації, електроніці.
Що з себе представляє нержавіючий металевий прокат, зрозуміло вже з назви — зазвичай це деталі, виготовлені з оцинкованої сталі. Їх рекомендують до використання в умовах підвищеної вологості, кислотності або загазованості, де існують високі ризики руйнування матеріалу.
Переваги використання металу на промислових об’єктах
Затребуваність металопрокату у промисловості пояснюється високими експлуатаційними властивостями цього матеріалу. Виготовлені з такої сировини деталі або конструкції характеризуються:
- довговічністю та надійністю;
- чудовою несучою здатністю;
- непроникністю для газів та рідини;
- невисокими фінансовими витратами;
- здатністю витримувати перепади температур;
- ремонтопридатністю.
Варто розуміти, що властивості металопрокату напряму залежать від виду матеріалу, з якого його було виготовлено. Наприклад, одні елементи роблять зі сталі підвищеної міцності, інші — з нержавійки. Помилки у виборі металу можуть вартувати якості та надійності всієї конструкції.
У яких галузях і який металопрокат є актуальним сьогодні
За словами спеціалістів компанії Булат Метал, попри активний розвиток сучасних технологій у всіх галузях промисловості, металопрокат досі залишається необхідним матеріалом у різних напрямках будівництва, під час виготовлення автомобілів і спеціальної техніки, в авіації та електроніці. З нього створюють огороджувальні конструкції, необхідні для виконання дорожніх робіт, цистерни на видобувних платформах та елементи облаштування вентиляційних систем. Найбільш популярні види металопрокату:
- арматура — невід’ємна частина залізобетонних конструкцій;
- труби — виступають ключовими елементами інженерних комунікацій;
- швелери — актуальні для виготовлення верстатів і машин, несучих опор;
- листи сталі — затребувані під час оздоблювальних робіт, з них створюють інші деталі та запасні частини.
Роль цього матеріалу дуже висока, тому до нього висуваються певні вимоги. Замовляючи металопрокат, варто звертати увагу на технічні та експлуатаційні характеристики, щоб отримати сировину необхідного рівня якості.