У Хмельницькому в одному із магазинів продавчиня відмовилась обслуговувати покупців українською мовою, повідомляє Суспільне..
У магазині навпроти Хмельницької міської лікарні відмовились обслуговувати покупців українською мовою, розповіла у телефонній розмові волонтерка Тетяна Баско.
“Вона заявила, що ніколи не буде говорити українською мовою, бо вона її терпіти не може, не вчила її і не збирається вчити, бо не хоче. А коли я нагадала їй про закон, вона сказала: “Ви зі своїм законом йдіть за двері””, – каже волонтерка.
Хмельничанин Сергій записав на диктофон своє спілкування з продавчинею саме в цьому магазині:
– Ви розмовляєте російською.
– Ну и что?
– Взагалі, мова, якою ви маєте обслуговувати – українська.
– Мужчина, вы мне только ответьте на один вопрос. Я заговорю на турецком – у вас больше зарплата будет? Да у меня мама с России. Я родилась в России, у меня дед военный был. Я проучилась в девятой школе в Раково. Но я могу говорить на украинском. У людей ум дальше не заходит. Мы все заговорим на украинском. Дальше что – ваша жизнь как-то изменится?
Продавчиня з журналістами розмовляти відмовилась, ім’я своє називати – також. Проте згодом на запитання, чому не обслуговує державною мовою, відповіла: намагатиметься її вивчити. Зараз, пояснила, з покупцями не розмовляє, оскільки не хоче спотворювати українську.
Юристка Аля Возняк говорить: закон про мову прийняли 16 січня 2021 року, однак в ньому зазначено, що відповідальність за невиконання цього закону наступає з липня 2022 року.
“В разі, якщо особа відмовилася обслуговувати українською мовою, людині варто звернутися до офісу уповноваженого по захисту української мови. Працівники даного офісу перший раз складають попередження і направляють дане попередження керівнику підприємства або закладу. В разі, якщо протягом року буде повторне порушення громадян щодо спілкування українською мовою, тоді працівники даного офісу мають право скласти протокол відносно саме керівника або підприємця”, – каже Аля Возняк.
Юристка додає: штраф за невиконання закону складає від 5 100 до 6 400 гривень. Крім цього, каже, людина має надати докази – свідчення людей, аудіо- чи відеозапис.