У ніч з четверга на п’ятницю, 13 серпня, українці зможуть спостерігати у небі за метеорним потоком Персеїди.
Частинки метеорного потоку породжує комета Свіфта – Таттла. Рухаючись по сильно витягнутій орбіті, вона здійснює один оберт навколо Сонця за 133 роки. При зближенні із зіркою її ядро частково випаровується, і гази несуть із собою піщинки і камінчики – з них позаду комети утворюється шлейф.
Наша планета, рухаючись по своїй орбіті навколо Сонця щороку в серпні проходить цей потік.
Ширина метеорного потоку складає близько 40 мільйонів кілометрів, Земля проходить крізь нього близько місяця, але його пік припадає на середину серпня. Найщільніша частина метеорного потоку становить 1,3 мільйона кілометрів, наша планета перетинає її приблизно за 12 годин.
Пил Персеїд врізається в земну атмосферу зі швидкість 60 кілометрів на секунду. Ці пилинки дуже швидко згорають, але дають людям насолодитися красою “падаючої зірки”.
У ніч з 12 на 13 серпня очікується пік найяскравішого метеорного потоку за рік. В цю ніч Персеїди будуть найближче до Землі. Цьогоріч вночі в небі можна буде помітити від 40 до 90 метеорів на годину.
У 2021 році умови для спостереження за Персеїдами складаються якнайкраще. Окрім того, Місяць зовсім не буде заважати спостереженням та не буде засвічувати небо.
Пік потоку припадає на ніч з 12 на 13 серпня, але це не означає, що 13 або 14 серпня ви не зможете спостерігати за зорепадом. Просто він буде не такий інтенсивний.
Метеори розлітаються усім нічним небом, тому доведеться активно крутити головою. Але можна й зручно сісти з чашкою кави та дивитися, наприклад, в напрямку самого сузір’я Персея.
Астрономи-любителі радять дивитися вздовж смуги Молочного Шляху, в напрямку сузір’їв Лебедя та Стрільця. Там з’являються найяскравіші метеори, які влітають в атмосферу під великим кутом.
Якщо ж ви взагалі не хочете вилазити з дому, то це не проблема, адже NASA буде проводити онлайн-трансляцію, на якій можна спостерігати Персеїди.